Panna nebo orel (Easy A) – DVD a Blu-Ray

5 1 hodnocení

Na DVD od: 31. 1. 2011

Olive (Emma Stone) je inteligentní a literárně zdatná studentka střední školy, která má trochu problém s navazováním mezilidských vztahů. Těžko říct, čím to je, možná její schopností na všechno najít sarkastickou odpověď. O to podivnější je, že její jedinou kamarádkou je duševně ne úplně nejbohatší blondýna. A právě díky ní se Olive stane školní celebritou. Když se totiž hlavní hrdince nechce s kamarádkou kempovat, vymluví se na tajemného (neexistujícího) přítele. To pochopitelně povede k rozšíření pomluv o Olivině promiskuitě. Toho využije její homosexuální kamarád Brandon ke všeobecnému zpochybnění své skutečné orientace a Olive začne svou pověst poskytovat potřebným. To má ovšem zničující dopad na její společenský život.

Panna nebo orel je příšerný český překlad. Originálním názvem Easy A snímek odkazuje k literární klasice Šarlatové písmeno, která pojednává o fanatické společnosti, pečlivě a nemilosrdně střežící zaběhnuté normy a tvrdě trestá všechny, kteří je odvrhnou. Z Olive se stává školní odpadlík, jehož všichni potřebují, ale nikdo si k němu při obědě nepřisedne. Coby satira na střední školu snímek celkem funguje, navíc se snaží dodat pojmu teenagerovská komedie vyšší úroveň. To se docela daří. Není třeba se bát zažitých stereotypů, jako nedostižný playboy, školní krasavice, hulič v kulichu, s úsměvem opakující „boží,“ eventuelně „hustý,“ toho všeho jsme ušetřeni. Upřímně, neštvou vás filmy, kde střední školu ovládá parta vypatlaných blondýn (třeba na střední škole, kterou navštěvovala moje maličkost, patřily tyto dívky k největším vyvrhelům)? Docela zajímavou inovací je skutečnost, že školní kuloáry má v rukou místní náboženský spolek. Překvapí také inteligentnější humor, žádné gagy s tělními tekutinami, vše je postaveno na dialozích. Panna nebo orel je celkově „ukecaný“ film, dialogy jsou jeho nejdůležitější složkou. A bohudík jsou napsány slušně. To podporuje kvalitní herecké obsazení, kromě Emmy Stone exceluje Stanley Tucci v nedůležité, ale přesto výrazné roli Olivina otce. Postupem času však film trochu ztrácí tempo a mírně nabírá sladších tónů, což způsobuje nezbytná romantická linie.  Stylem se tvůrci filmu snažili přiblížit filmům Johna Hughese, na něž se zde také odkazuje, a třebaže nedosahuje kvalit například Hughesova Snídaňového klubu, stále se jedná o příjemnou oddychovku.

Hodnocení: 70%

Režie: Will Gluck
Hrají: Emma Stone, Penn Badgley, Amanda Bynes, Dan Byrd, Thomas Haden Church, Patricia Clarkson, Cam Gigandet, Lisa Kudrow, Malcolm McDowell, Alyson Michalka, Stanley Tucci, Fred Armisen, Juliette Goglia, Braeden Lemasters, Bonnie Burroughs, Johanna Braddy
USA, 2010, 92 min

Disk:

Českému dabingu se nepovedlo zabít úplně všechny vtipy, zato trošku zabolí výběr hlasů. Samozřejmě to zabolí nejvíc u hlavní postavy, protože hlas Emmy Stone sám o sobě dodává Oliviným sarkastickým hláškám na vtipnosti. V bonusech čeká úctyhodná sbírka trailerů, nepovedené záběry (pobaví, ale zas nijak zvlášť) a záběry kamerových zkoušek Emmy Stone. Zajímavé je, že k bonusům jsou extra titulky (anglické), což je trochu nepohodlné.

Hodnocení: 40%

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *