Já, padouch – DVD

Hodnoťte film

Na DVD od 31. 1. 2011

Samotář Gru svým vzhledem připomíná něco mezi strýčkem Festerem, Tučňákem z Burtonova druhého Batmana, Quasimodem a bondovským Blofeldem. To poslední by k němu mělo sedět nejvíce, protože Gru je superpadouch. Pod jeho strašidelně vyhlížejícím domem se skrývá laboratoř plná geneticky vyšlechtěných skřítků, zvaných mimoňové a postarší vědec Nefario, zásobující Grua svými vynálezy. Gru by se rád zapsal mezi věhlasné zločince, jenže ve svém oboru není nejúspěšnější. Navíc jej hrubě zastiňuje konkurent Vektor, který právě ukradl pyramidu. Gru se to rozhodne trumfnout a ukrást Měsíc. K tomu ale potřebuje speciální zmenšovač, toho času ve Vektorově vlastnictví. Gru ale ví, jak mu přístroj ukrást. Potřebuje k tomu jen trojici sirotků, které za tímto účelem adoptuje. A jak už to tak u animovaných filmů bývá, pod vlivem tří roztomilých spratků projde cynický zloduch nezbytným duševním vývojem.


Gru je podobný typ postavy, jako mnohem známější Shrek. Jen o něco zahořklejší a zlomyslnější. Právě díky němu se dočkáme humoru, který sice není vyloženě pro dospělé, ale ani stoprocentně infantilní. Já, padouch je vlastně ideálním filmem pro celou rodinu. Děti mohou být uspokojeny jednoduchými, ale fungujícími gagy a roztomilými, avšak nikoli trapnými a většinou i opravdu vtipnými mimoni, jejichž funkce je zaměřena právě na dětské publikum. Díky nim si nemusí lámat hlavu s inteligentním humorem, který ocení spíše dospělí. Zajímavé na snímku je, že právě dospělým je určený i nezbytný morální apel, hlavní téma filmu je totiž rodičovství. Gru se musí rozhodnout mezi svými megalomanskými plány a rodinným životem, do nějž se dostává jen velmi pomalu a obtížně. Sám se navíc vyrovnává s nedostatečnou pozorností své matky. Jeho nepřítel, fracek Vektor, se zase snaží nezklamat svého padoušského otce. Zároveň je souboj obou padouchů soubojem dvou generací. Gru se svým předimenzovaným vybavením, mutanty a celkovým vzhledem zloducha ze starých bondovek, oproti němu Vektor, jenž se svou teplákovou soupravou, brýlemi, luxusním, high-tech vybaveným sídlem reprezentuje záporáka 21. století. Já, padouch je po všech stránkách vydařený film, a postupné „sládnutí“ a celkový přerod do dojemného kýče jeho kvality nijak neohrožuje.

Hodnocení: 100%

Režie: Pierre Coffin, Chris Renaud
Hrají: Danny R. McBride, Ken Jeong, Jason Segel, Steve Carell, Miranda Cosgrove, Kristen Wiig, Russell Brand, Will Arnett, Julie Andrews, Jack McBrayer, Jemaine Clement
USA, 2010, 95 min

Disk:

Nabídka disku je poměrně bohatá. Obsahuje tři dokumenty (o grafice, hudbě a filmu jako takovém), které jsou sice propagačním materiálem, z něhož je na kilometry cítit plácání se po zádech, nicméně informačně celkem hodnotným. Ti nejmenší si mohou procvičit zeměpisné znalosti u krátké interaktivní hry a navnadit se trailerem na počítačovou hru podle filmu. Diváci, kteří si mimoně zamilovali, si je můžou ještě užít ve třech povedených samostatných krátkých filmech.

Hodnocení: 80%

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *