Under the Dome – Dosavadní zhodnocení – recenze

A pravděpodobně poslední, protože já osobně tohle vzdávám.

Když jsem psal recenzi na pilot seriálu podle tlusté bichle Stephena Kinga, věřil jsem ve zlepšení. Přece jen, nacpat do 13×45 minut uzavření městečka pod obrovskou kupoli a následnou reakci lidí se nemusí podařit každému. Jenže teď, po šesti epizodách, je jasné, že mizerně promyšlený scénář první epizody nebyl výjimka, ale spíš pravidlo.

under-the-dome1

Postavy se bez výjimky chovají úplně debilně. Bratr náctileté holky, kterou zavřel do bunkru pošahaný syn městského zastupitele, se ani po týdnu nepokusil ji najít. Jen se občas tak mimochodem zeptá, jestli ji někdo neviděl, a když mu řeknou, že ne, jde dál a nevšímá si jí. Stejně tak musím říct, že mi nevadí gay a lesbické charaktery, ale to, co předvádí tvůrci tady – a navíc s tím, že si je domysleli, protože v knižní předloze prý nejsou (to vím sice jen z doslechu, ale asi ze tří zdrojů) zavání nepovedenou snahou být nějakým způsobem kontroverzní.

Občané Chester’s Mill i po několika dnech předvádějí skutečného “hraničářského ducha”. To, že je zavřela obrovská kupole, je nijak nerozhodí. Životy pokračují, jako kdyby se nic nestalo, a jen si stěžují, že jejich blízcí zůstali za kupolí.

Nikdo se nepokusil prokopat. Osobně bych řekl, že snaha prokopat se ven (např. s následným závalem) by byla epizoda, která by se psala v podstatě sama. Ale kdepak v Under The Dome, tady se autoři spokojí s konstatováním mezi řečí, že to nešlo. Místo toho raději rozpoutají naprosto nepochopitelně ve třetí epizodě epidemii. Když městský zastupitel dá svému synovi brokovnici a řekne mu, že lidé v nemocnici jsou v karanténě, lidé se celkem pochopitelně začnou bouřit. Ale místo toho, aby ho napadli, nebo aby se pokusili utéct jiným východem, nechají se umluvit, že jsou přece dobří sousedé a takhle se dobří sousedé nechovají. Idiotské řešení situace a anulování jakéhokoliv dramatického potenciálu.

Pilot

Takže buď se tématu docházejících léků pro diabetiky, astmatiky a podobně v následujících epizodách vyhnou, nebo, a to je snad ještě horší, nám předvědou jejich představu o lékařské pohotovosti podruhé.

V jiné epizodě sledujeme, jak teenager, který nikdy nezapadal do kolektivu, má najednou doma party “nabíjení telefonů”, kterou mu sezval jeho kamarád, protože má dieselelektrický generátor. Takového kamaráda bych věru mít nechtěl…

Tvůrci svůj úkol naprosto nezvládli, jakékoliv drama absolutně nefunguje. Herci jsou mizerní. Chování postav tupé a nelogické. Nejsympatičtější charakter je věčně zhulený Asiat se skateboardem, který občas jakoby mimochodem vypíchne debilitu nějaké události.

Kdybych měl jistotu, že tu kupoli do konce série zvednou a seriál se uzavře, asi bych ten čas obětoval a sledoval bych pohnuté osudy obyvatel Chester’s Mill i dál. Ale po obnovení tohoto paskvilu (ano, pod kupolí budou i příští léto) to vzdávám.

Hodnoceni: 40%

Režie: Niels Arden Oplev, Jack Bender
Hraji: Mike Vogel, Dean Norris, Colin Ford, R. Keith Harris, Aisha Hinds, Rachelle Lefevre, Mackenzie Lintz, Natalie Martinez, Britt Robertson, Jeff Fahey, Ned Bellamy
USA, 2013, 13×45 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *