Sanitka 2 – Recenze prvního dílu – Seriály

3.3 3 hodnocení

CSFD IMDb WWW

Sanitka 2 se odehrává ve zvláštním světě, kde se sanitkou jezdí bodří sedmdesátníci (fakt, Marek Vašut tam patří k mladším!) a novináři České televize čekají na letišti na doktora, který se vrací z mise Lékařů bez hranic.

sanitka

Projekt, který režijně dostal na starosti Filip Renč, byl od začátku zvláštní nápad. Původní Sanitka měla jasně daný historický vývoj, kromě mezilidských vztahů (občas směšných i tehdy) vyprávěla příběh vzniku rychlé záchranné služby v ČSR. Tuto berličku nová verze postrádá, jediné co zbývá, jsou příběhy jak z telenovely. Posuďte sami:

– Starý Jandera v Hanzlíkově podání už není ten mladý sympaťák z původního seriálu, ale je to pěkný parchant, který opustil ženu a dítě. Ale polepšil si, protože jeho nová manželka má za otce milionáře (je “jediná univerzální dědička celého majetku v hodnotě 200 milionů”, jak se dozvíme v dialogu jak z melodramatu z 30. let).

– Starý Jandera se odmítne přimluvit u bohatého tchána za vlastního bratra, jehož manželka slepne a potřeboval by půjčit peníze na operaci v Německu.

– Za to jeho původní manželka má problémy s bytem, její slizký a buranský domácí ji chce vyhodit z bytu (asi si máme říct, jaký je to zločinec, ale na druhou stranu o tom, že se budou muset přestěhovat věděli podle dialogu už rok a taky nechápu, proč by se vedoucí dispečinku záchranky s dospělým synem, lékařem u záchranky, musela stěhovat do garsonky).

– Slovenská bývalá misska, která pracuje na záchrance u telefonu, okamžitě jede po mladém Janderovi, přestože má doma dítě a její muž pracuje u letecké záchranné služby.

sanitka2

– Syn Marka Vašuta je podnikatel a pracuje v USA – docela by mě zajímalo, co vedlo autora k tomu, že jeho postava neumí pořádně česky.

Tím jsem chtěl naznačit, jaké má Ivan Hubač představy o mezilidských vztazích. Působí to jako něco vypitvaného z Ordinace v růžové zahradě

Neúnosně dlouhé představování postav za tklivých zvuků klavíru, kdy se jednotlivé postavy spolu musí bavit o své minulosti, kterou autor scénáře zřejmě neuměl jinak naznačit divákům. Scénář Ivana Hubače trhá uši a je plný nelogických pitomostí, jako např.:

– Mladý Jandera u nehody působí jako naprostý začátečník, kterému se rozklepou ruce a není schopný píchnout zraněnému uklidňující prostředek, přitom je jasně řečeno, že rok jezdil se záchrankou v Londýně. Pokud tohle má dávat smysl, pak se obávám, že mladý Jandera dělal rok v Londýně ostudu českému zdravotnictví.

Když Marek Vašut podá mladému Janderovi ruku tak tvrdě, až se ozve praskání, nevěděl jsem, jestli nejde o parodii. Ale opravdu šťouravý divák se ve mně probudil ve chvíli, kdy operátoři rychlé záchranné služby telefonují přes pevnou linku tak, že zvedají sluchátka. A to prosím v době, kdy každé call-centrum má headset! Nebo to, že u velké dopravní nehody jsem nezahlédl jediného policajta, ale to už jsou drobnosti.

sanitka3

Jestli je na Sanitce 2 něco dobrého, jsou to herci. Jiří Dvořák by si už dávno zasloužil daleko výraznější a především zajímavější roli. Stejně všichni ostatní, Hanzlík, Kostka, Zedníček, Adamovská a spousta dalších dělají všechno proto, aby plytký telenovelový příběh fungoval.

Ale celkově by snad šlo najít k novým dílům Sanitky smířlivý tón. Je to profesionální práce, dobře odvedená, dobře zahraná. Kdyby celá tahle legrace nestála 170 milionů korun! To je 13 milionů na epizodu, což je víc než stojí epizoda Kobry 11. To sice není nijak kvalitní seriál, ale stojí na akčních scénách, na kterých si tvůrci skutečně dávají záležet, a navíc je natáčen v Německu. Jak je tedy možné, že epizoda seriálu natáčeného v ČR stojí víc než epizoda německého seriálu, když v Německu je všechno dražší (zvlášť platy) a akce je tam daleko víc, i když ji spočítáme jen na zničená auta? Vážně by mě vysvětlení tohoto rozdílu zajímalo.

Sanitka 2 přinesla totéž, co před lety Nemocnice na kraji města 2 a 3 (nebo jak se to jmenovalo). Plytké a zbytečné pokračování, navíc naplněné nelogičnostmi (věk hlavních hrdinů bije do očí, hlavně postavě Petra Kostky bude ke stovce).

Hodnoceni: 40%

Režie: Filip Renč
Scénář: Ivan Hubač
Kamera: Petr Hojda
Hudba: Daniel Barták
Hraji: Jaromír Hanzlík, Zlata Adamovská, Dagmar Veškrnová-Havlová, Jiří Dvořák, Pavel Zedníček, Zdeněk Srstka, Marek Vašut, Jiří Krejčí, Petr Kostka, Svatopluk Skopal, Ivana Andrlová, Tomáš Juřička, Michal Dlouhý, Jitka Schneiderová, Jaromír Dulava, Jiří Lábus, Vladimír Javorský, Jiřina Bohdalová, Michaela Marečková
Česko, 2013, 13×50 min

6 thoughts on “Sanitka 2 – Recenze prvního dílu – Seriály

 1. 0
  0
  3.3 3 hodnocení

  Po jednom dilu usoudit na cely serial (Sanitka 2 prinesla…), to jste teda borec 🙂

 2. 0
  0
  3.3 3 hodnocení

  Zdravím, jde o recenzi první epizody, rozhodně neodstřeluji celý seriál. Může se stát, že s dalšími epizodami půjde kvalita nahoru a pokud to tak bude, rád svůj názor přehodnotím. Hodnotím první epizodu a rozhodl jsem se vyjádřit ke směřování příběhu, tj. k přehnaným mezilidským konfliktům apod., které se mi nelíbí. Upravili jsme titulek, aby bylo zřejmé, že jde výhradně o recenzi prvního dílu.

 3. 0
  0
  3.3 3 hodnocení

  je to prostě průůůser a Renč je cvok – zvoral nezvoratelné, ale to už jsem říkala, když zprznil Román pro ženy. nechápu, že to tenkrát Viewegh rozdýchal? Renč by se měl jít jít poučit do Švandáku, jak ta jeho trapárna mohla dopadnout, kdyby to nerežíroval “ON”

 4. 0
  0
  3.3 3 hodnocení

  ale policajti tam byli a vidět byli taky.

 5. 0
  0
  3.3 3 hodnocení

  S recenzí prvního dílo víceméně souhlasím, ale půjdeme-li do detailu, nechť zajde pan autor recenze na nějakou záchranku. Ono to s těmi telekomunikačními technologiemi není zas až tak žhavé. A ono někdy mít na hlavě celý den headset, rád si od něj s klasickým sluchátkem odpočinete. Hezký den 🙂

 6. 0
  0
  3.3 3 hodnocení

  Pracuji u HZS CŘ 12 rokem a podivuji se nad tím co všechno za nesmysly jsou v seriálu.řada kolegů z ZZS jsou seriálem také víc než zklamáni.spusta věcí je v reálu naprosto jinak a navíc poškozují pohled na záchranáře.uvádí se, že ředitel pražské záchranyky byl poradcem, ale jistě by jim neradil takové nesmyslnosti co se týče práce a postupů zdravotníků.
  např.je naprosto vyloučené aby záchranáři honili po lese nějakého násilníka(jeden z prvních dílů).režisér si udělal tímto snímkem víc než ostudu.škoda, první série snitky byla geniální, tak jako první řada nemocnice na kraji města.přeji fajn den všem. tom

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *