The Event – Pomsta scénáristů (Seriály)

Hodnoťte film

Letošní seriálová sezóna, jakkoliv se mi zdá slabší, nepolevuje ve snaze najít nástupce pro Lost. Zkoušela to už loni, kdy odvysílala tragickou (a po první sérii zrušenou) montáž nezajímavých osudů nazvanou Flashforward. A letos to zkouší znovu.

Nově zvolený prezident USA se dozví, že v tajném zařízení na Aljašce je drženo několik desítek vězňů. Nachází se tam už od čtyřicátých let a vláda, tajné služby a armáda neví, co s nimi. Co jsou zač? Odkud přišli? Proč přišli? Zatím nikdo nedokázal získat náležité odpovědi.

Sean Walker je šťastně zamilovaný, na romantické plavbě Karibikem. Jednoho večera jeho snoubenka zmizí z pokoje. Pokoj patří někomu jinému, jsou v něm jiní lidé a Seana nikdo nepoznává.

O příběhu se těžko hovoří bez toho, abych prozradil zásadní (a často na hlavu postavené) zvraty několika prvních epizod. Nejednomu divákovi připadá, že je The Event postavený na hlavu. Někteří herci hrají slušně, jiní neuvěřitelně (Seanova přítelkyně, například). Ale největší vtipálci jsou zřejmě scénáristé, protože zřejmě rezignovali na jakoukoli logiku a předvádí jednu z nejšílenějších (ale nejzábavnějších) jízd, jakou televize kdy předvedla.

Možná je to pomsta tvůrců seriálu. Geneze projektu je totiž stejně fascinující a neuvěřitelná, jako scénář sám. Autoři přinesli produkční společnosti scénáře klasického konspiračního příběhu. A produkce jim na to řekla: „Váš nápad se nám líbí. Ale co kdyby to bylo scifi?“

Zatímco scénáristická idiocie se dá vysvětlit úmyslnou pomstou na produkční společnosti, zbytek nedává příliš smysl. Už samotný styl vyprávění, kdy bez sebemenších vodítek skáčeme z přítomnosti do různých etap minulosti (klidně jen několik dní, ale také 60 let zpět) a zpátky. Autoři tak dávají smysl konspiracím uvnitř konspirací, které jsou zabaleny do dalších konspirací.

Ale co dělali producenti, když tenhle nákladný (a zábavný) paskvil vznikal? Do produkce nasypali obrovské množství finančních prostředků, které jsou na seriálu bezpochyby vidět, ale zaslouží si takovou péči? Nástupce Lost je stále v nedohlednu (což je dobře, má nasranost vůči autorům Lost je dobře vyjádřena v recenzi na těchto stránkách), ale vzniklo svébytné dílo, které má potenciál stát se kultovní klasikou. Podle některých amerických publicistů (a já se s jejich názorem plně ztotožňuji), balancuje mezi strašlivým a strašlivě zábavným výtvorem. Zábavná část zatím převládá.

Vzniká tak mišmaš, který každý týden baví miliony amerických diváků. První série je zajištěná, o vzniku druhé se rozhodne až příští rok. Ale doufám, že má The Event budoucnost jistou.

Hodnoceni: 55%

Režie: Jeffrey Reiner
Hraji: Ian Anthony Dale, Laura Innes, Željko Ivanek, Scott Patterson, Jason Ritter, Sarah Roemer, Blair Underwood, Lisa Vidal, Tony Todd, Wes Ramsey, Wynn Everett, Ellie Cornell, Lorena York
USA, 2010

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *