The Boardwalk Empire – Pomalý mafiánský opus (seriály)

„Velký Martin Scorcese produkuje televizní seriál! Velký Scorcese natočí jeho pilotní epizodu! Televizní událost roku je tady!…“ Takové a daleko nadšenější výkřiky se ozývaly na adresu HBO, když oznámila svůj záměr. Scorcese, posílen o matadora nezávislých filmů Steva Buscemiho, vyrazil na cesto do Atlatnic City dvacátých let s jasným plánem: ukázat nám, jak začala prohibice. A udělá to skrz skutečnou postavu, mafiána Nuckyho Thompsona (Buscemi).

The Boardwalk Empire (česky Impérium – mafie v Atlantic City) je dokonalý seriálový průvodce doby těsně po konci první světové války. Místa, které se zdá tak vzdálené a nepravděpodobné.

Pilotní epizoda, režírovaná Scorcesem, byla ve všech směrech vynikající. Ostatní režiséři, přebírající otěže seriálu, měli pár epizod problémy s napodobováním jeho svébytného stylu a BE tak působil jaksi roztříštěně. Tento problém ale zmizel přibližně s pátou epizodou.

Herci jsou vynikající, o tom není pochyb. Přesní, sympatičtí, nebo nesympatičtí (Al Capone zamlada rozhodně nepůsobil mile). Nucky Thompsona je veskrze sympatická postava, která se stará o své lidi a jediné, co chce, je vydělávat na prohibici. Odmítá násilí, ale také odmítá nečinně přihlížet, jak mu ostatní rozebírají království, které léta pracně budoval.

Jediné, co mohu vytknout seriálu, je pomalost. Je to hloupá výtka, vzhledem k ději, který se vypráví, ale obávám se, že to je jedna z příčin propadu sledovanosti (v jednu chvíli byla jen málo vyšší než poloviční oproti pilotu). Ten HBO bolí dvojnásob proto, že ihned po premiéře objednala druhou sérii této nákladné produkce, jejíž historická výpravnost je na jednu stranu fascinující, ale určitě děsivá pro účetní z HBO.

Kromě pomalosti vyprávění, které postrádá jakoukoliv dramatickou vyhrocenost, viním také absenci jakéhokoliv viditelného dějového oblouku. Druh diváků, kteří sledují produkci typu BE, chtějí mít pocit, že seriál někam směřuje. Ten po prvních cca 6 epizodách rozhodně mít nemohli.

Naštěstí, jak se blíží první konflikty Nuckyho Thompsona a jeho rivalů, se vracejí i diváci s vidinou zábavnější a „akčnější“ (i když slovo akce neznamená v tomto případě to, co většinou, když je používám).

S výjimkou tápání v pěti, možná šesti epizodách, které následovaly po pilotu (Velký Scorcese asi na pár týdnů opustil plac a nenechal návod, jak pokračovat…) se jedná o výjimečný projekt, který stojí za pozornost. Produkce HBO je jednoduše jiná, než ostatních televizí.

90 procent za pilot, 80 za zbytek

Hodnoceni: 80%

Režie: Timothy Van Patten, Allen Coulter, Martin Scorsese, Brad Anderson, Jeremy Podeswa, Brian Kirk, Alan Taylor, Simon Cellan Jones
Hraji: Steve Buscemi, Dabney Coleman, Paz de la Huerta, Stephen Graham, William Hill, Martin Klebba, Kelly Macdonald, Aleksa Palladino, Vincent Piazza, Michael Pitt, Michael Shannon, Shea Whigham, Michael K. Williams, Blaise Corrigan, Michael Stuhlbarg, James Schram, Harry L. Seddon, George Aloi, James P. Anderson, Stephen Badalamenti, Dan Marshall, Emily Meade, Mark Lotito, Gretchen Mol, David Schallipp, Matthew Schallipp
USA, 2010, 12×60 min

One thought on “The Boardwalk Empire – Pomalý mafiánský opus (seriály)

  1. 0
    0

    dobrý den kdy bude 2 řada k mání?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *