Strike Back (2010) – Šestidílný akční nářez (seriály)

Hodnoťte film

Preston byl jeden z nejlepších vojáků SAS, ale při službě v Iráku jeho vinou zahynula celá jednotka. Do vlasti se vrátil zlomený muž, zatímco jediný přeživší z jeho jednotky stoupal výš a výš. Preston ale událostem, při nichž zemřeli jeho muži, nikdy zcela neporozuměl a nejspíš ani nevěřil tomu, jak mu je … popsal. Teď dostává příležitost znovu dělat to, co umí, a očistit své jméno. Preston se vrací do akce.

Chris Ryan je bývalý člen britských SAS a v současnosti velmi oblíbený autor knih o zvláštních jednotkách – z nichž některé jsou autobiografické. Strike Back autobiografický rozhodně není. Je to čistokrevná akční podívaná s vysokým rozpočtem, kvalitními hereckými výkony a skvěle zpracovanou gradací, která se bez potíží táhne přes všech šest epizod.

O hercích, jejichž jména s největší pravděpodobností neznáte a možná jste je ani nikdy neviděli, se nedá říct křivé slovo. Nepřehrávají, stojí nohama pevně na zemi, a přitom jsou schopni rozehrát osudovou partii a divákovi je od počátku jasné, že odsud odejde jen jeden a druhého odvezou.

Knihy Chrise Ryana k zfilmování přímo vybízejí. Jsou naplněné napjatými situacemi a napěchovány napínavým dějem. Dokonce, byť knihu, z níž minisérie vychází neznám a mohu srovnávat jen s ostatními knihami téhož autora, jsem nabyl dojmu, že filmaři ustoupili od akčních scén ve prospěch dramatické stránky. Těžko říct, jestli tak učinili z ekonomických, nebo čistě dramaturgických důvodů, ale rozhodě udělali dobře.

Nejspíš už nepřekvapí, že i tato minisérie je dílem britským.

Vytknout toho moc nelze. Dostatečný rozpočet, tah na branku i sympatičtí herci jsou faktory, které dávají minisérii pevné základy.

Hodnoceni: 85%

Režie:Daniel Percival
Hraji: Richard Armitage, Shelley Conn, Andrew Lincoln, Jodhi May, Colin Salmon, Nicola Stephenson, Orla Brady, Ewen Bremner, Cal Macaninch, Shaun Parkes, Alexander Siddig, Toby Stephens
Velká Británie, 2010, 6×60 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *