Strážce pořádku (Justified) – Timothy Olyphant září v moderním westernu (seriály)

5 2 hodnocení

 

Raylan Gibbons pochází z malého městečka na americkém jihu a vypracoval se na maršála Spojených států. Jenže svými metodami patří do jiného století, se zabitím člověka nemá sebemenší problém a když ho odstřelí, hájí se u kárné komise větou, že “tasil první”. Divoký západ už ale neexistuje, a tak je Raylan za trest poslán od okresu, kde vyrůstal. Setkává se s bývalými přáteli, z nichž část skončila na šikmé ploše a část na ní směřuje, zaplétá se do půtek mezi rodinami, které jsou staré desítky let, a pokouší se přežít a hájit zákon.

Těžko říct, co je na Justified tak okouzlující. Protože tvůrci tentokrát nepoužívají vyšponované momenty plné napětí, které by se dalo krájet. Na to je na americkém jihu příliš velké vedro. Život tam plyne daleko poklidněji. Přesto, díky scénáři a dokonale přesnému herectví v hlavních i vedlejších rolích, dokáže Justified diváka chytit a nepustit.

Nemalou zásluhu na tom má Timothy Olyphant v roli maršála Gibbonse. Olyphant se pro role uštěpačných drsňáků, kteří nikdy nejdou pro výstřel nebo ironickou poznámku daleko, narodil a přál bych mu jich víc. Osobně se domnívám, že by byl ideální pro hlavní roli ve filmu podle počítačové hry Uncharted, pokud někdy vznikne, a doufám, že to napadne i někoho v USA.

Justified je seriál, který vás buď chytí, nebo ne. Jeho tempo, nálada i funkčnost dokonale seřízených švýcarských hodinek hovoří pro to, že se stanete jeho fanoušky. A uděláte dobře, protože Justified je dalším důkazem, že americké televize snad nikdy nepracovaly s lepšími scénáři a herci.

P.S. Používám slovo “maršál” ze zvyku a na základě překladače (anglicky je to samozřejmě “marshal”), ale nepřipadá mi to jako dobrý překlad, protože “maršál” je vojenská hodnost. Pro film s Tommy Lee Jonesem byl použit překlad “šerif”, ale ten mi také nepřipadá přesný (šerif je anglicky “sheriff”). Problém je, že čeština podobnou funkci vůbec nezná, tak si to přeberte a nenechte si tím zkazit chuť. Případně mě opravte v komentáři.

Hodnoceni: 75%

Režie: John Dahl, Tony Goldwyn, Rod Holcomb, Frederick King Keller
Hraji: Timothy Olyphant, Nick Searcy, Jacob Pitts, Erica Tazel, Walton Goggins, William Ragsdale, Doug E. Doug, Jere Burns, David Haley, Byrne Offutt, Katherine LaNasa, Fredric Lehne, Hassan Johnson, Daniel Stewart Sherman, Stephen Root, Jeremy Davies
USA, 2010, 42 min

One thought on “Strážce pořádku (Justified) – Timothy Olyphant září v moderním westernu (seriály)

  1. 0
    0
    5 2 hodnocení

    Malá připomínka, je to Raylan Givens, a ne Raylan Gibbons ;-D Ale jinak chválím za článek – je super, že o tomto skvělém seriálu alespoň někdo v ČR píše!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *