Rok 2010 v zahraničních televizích

Uplynulý rok byl pro televizi ve znamení konců velkých ság. Začátkem léta museli fanoušci dát sbohem seriálům 24 hodin, Ztraceni (o zoufalém zakončení si můžete přečíst v recenzi celého seriálu na těchto stránkách) a Tudorovci, kteří ukázali, že i chytré kostýmní drama se dá natočit popcornově. Seriál Supernatural přišel o svého duchovního otce, ale jak se ukázalo, vaz mu to nezlomilo a vrátil se na podzim s šestou sérií.


Velká Británie přinesla několik zajímavých úkazů. Doktor ze série Pán času se na konci novoročního (!) speciálu End of Time znovu zregeneroval, aby se na jaře vrátil ve své 11 inkarnaci pod novým produkčním vedením a se zcela novým přístupem. BBC v létě přinesla psychologické kriminální drama Luther – jeden z nejlepších kriminálních seriálů, které jsem kdy viděl a zároveň naprostý protipól kriminálek, které se k nám valí z USA. Po dvouleté pauze se vrátil britcom IT Crowd. V létě ale BBC vytasila zbraň nejtěžšího kalibru – reimaginaci příběhů nejslavnějšího detektiva Sherlock. Vrátí se letos v létě. V zimě ještě odvysílala film First Men in the Moon podle knihy H.G.Wellse, který byl sice pěkně zpracovaný, ale kvalitativně žádný zázrak. Zároveň ale potkalo fanoušky tvorby BBC nemilé překvapení. Koncesionářské poplatky, které zatím dostávala na konto výhradně BBC, se rozhodnutím britské vlády částečně přesouvají do regionálních televizí. Jak tento krok ovlivní samotnou činnost BBC ještě není jasné (říká se, že např. seriál Merlin by měl mít místo 13 epizod rozpočet jen na 10), ale doufejme, že ne výrazně.


V USA se televizní stanice zaměřují téměř výhradně na hledání nástupce Ztracených. Měl se jím stát Flashforward – Vzpomínka na budoucnost, ale vinou totálního selhání scénáristů se jím nestal. O totéž, byť s daleko menším rozpočtem a prakticky bez povšimnutí, se neúspěšně pokoušel i seriál Persons Unknown – zajímavý, ale smysl postrádají příběh o snad celosvětovém spiknutí. Jak daleko sahalo se ale nikdy nedozvíme.

Na rovinu spiknutí se pokoušel hrát i seriál Rubicon od kabelové stanice AMC. Zvolil pomalé tempo vyprávění, ale nedokázal diváka vtáhnout do děje. Diváky nebavilo hodinu týdně sledovat chlapíka, jak luští šifry z novin, a Rubicon skončil po 13 epizodách. Stejná TV stanice odvysílala 6 dílů první série The Walking Dead (adaptace komiksu o zombie v produkci Franka Darabonta), druhá série bude mít epizod 13.


S dalším očekávaným výtvorem ho pojilo jméno hlavního představitele, který se ujal hlavní role v Spielbergově velkoprodukci The Pacific. Desetidílná minisérie za 200 milionů dolarů byla hitem ještě před premiérou, ale další reakce na ni byly spíš rozpačité (zvlášť od fanoušků Band of Brothers).

Zemi kabelových televizí ještě neopustíme. Doposud nezajímavá kabelová televize Starz, která před několika lety poškodila karmu celé planety seriálovou adaptací lovce upírů Bladea s rapperem v hlavní roli, se vykoupila tím, že vyprodukovala Spartacus: Blood and Sand. Ultimátní řežba ve stylu 300: Bitva u Thermopyl se stala okamžitým úspěchem a připravuje se další série. Její úspěch umožnil vznik historické minisérie Pillars of Earth a blíží se premiéra dalšího seriálu, reimaginace artušovské legendy Camelot.

Dokončení článku již zítra.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *