Invasion Earth

Britové se pokusili na americký snímek Den nezávislosti odpovědět hned dvakrát: licencovanou rozhlasovou hrou Independence Day UK a šestidílnou minisérií, kterou si nyní přiblížíme. Jako již tolikrát v minulosti, ani tentokrát BBC na originální produkci neškudlila a přinesla divákům velkorozpočtovou podívanou, která, ač není přímo strhující, rozhodně dokáže zaujmout.

Hrozba mimozemských vetřelců je tentokrát trochu jiná, ne tak materiální. Mimozemšťané nepřilétají v obrovských lodích a neničí centra měst paprsky smrti. Vlastně je ani pořádně nevidíme. Dozvíme se, že k cestování na naši planetu používají jakési podprostorové tunely a že je velmi obtížné je zabít. Energetická povaha mimozemšťanům umožňuje “vysát” život nejen z lidí, ale i z celé planety.

Skupina příslušníků britské armády a letectva pak čelí mimozemské invazi naprosto osamocena, protože nikdo z nadřízených jim zprvu nevěří. Zkontaktují jinou mimozemskou civiliazci, která čelí stejnému nepříteli, ale z naděje na spojenectví se nic nevyklube. Mimozemská rasa se raději zabila, než by nepříteli podlehla. A když mimozemšťané v rámci svého útoku vztyčí na skotské vysočině sloup, který pomalu pohlcuje planetu, zoufalství lidských hrdinů dosahuje svého vrcholu. Jak mohou proti někomu takovému bojovat?

Zoufalství je nálada, která všemi šesti epizodami prostupuje jako červená nit. Pomalé vyprávění a prokreslené, dobře zahrané charaktery nám umožňují proniknout hlouběji do příběhu o tom, že někteří lidé nechápou význam slova „kapitulace“. Rozpočet několika milionů liber byl utracen účelně, ale bez snahy o to, aby diváka každá utracená libra udeřila do obličeje. Divák je vidí, ví, že tam jsou, ale v podstatě si jich nevšímá.

Invasion Earth není klasický seriál o invazi. Je dobře zpracovaný, ale ne každý si k němu najde cestu. Snad i proto, že tvůrci zvolili tak nekonvenční přístup. Ani v Británii neměl takový úspěch, jaký si tvůrci nejspíš představovali, a proto se nedočkal druhé série. Ale závěr šestého dílu je emociálně silný a byla by téměř škoda na něj navazovat. Proto přistupujme k Invasion Earth jako k minisérii a raději zapomeňme, že se o nějakém pokračování někdy uvažovalo.

Hodnoceni: 80%

Režie: Patrick Lau
Hrají: Vincent Regan, Fred Ward, John Shrapnel
Velká Británie, 1998, 6×50 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *