Dokonalý svět (2010) – I seriál TV Nova může být zábavný

Hodnoťte film

Může člověka, který nejraději kouká na science fiction a detektivky, vůbec bavit seriál ze života módního časopisu a jeho zaměstnanců? Může vás bavit seriál, který se na csfd.cz pohybuje v černých číslech? Na to všechno se pokusím najít odpověď, následující řádky budou zároveň autorovou terapií. Odpoví si na otázky kladně, nebo záporně?

Do časopisu Grace (něco jako Elle, hádám) přichází nová posila ze Slovenska (odkud jinud, že? – občas mám pocit, že se české televize změní přes noc ve slovenské) a dostává místo asistentky. Setkává se s místním ensemblem, který tvoří namyšlená módní ikona Michelle (Jitka Čvančarová), které se její vlastní jméno zdálo příliš nudné, stárnoucí redaktorka a vlastně taková hodná tetičta (Jana Hlaváčová), homosexuální stylista (Vojtěch Dyk), šéfredaktorka (Tereza Brodská), šéf časopisu (Saša Rašilov), ale také fotograf, všechny možné majitelky a vlastník vydavatelství.

Plejáda postav zajišťuje zajímavé vhledy do soukromí. Jak je zřejmé ze jmen, která jsem vypsal, dala si TV Nova práci se zaměstnáním opravdu výjimečných herců.

Ale seriál je to neuvěřitelně šablonovitý, papundeklový (IKEA vládne!) a v podstatě hloupý.

Omyl. Už v prvních několika dílem zemře jedna z hlavních postav, aby se vzápětí začala jako duch zjevovat hlavní hrdince a pomáhat jí v práci.

Chvílemi se nemohu rozhodnout, co ještě myslí autoři seriálu vážně a co už ne. Potíž je v tom, že divákovi ani nenaznačí, kdy už by se měl smát. A tak vám nezbude než nasadit ironický úšklebek a v podstatě se nesmát.

Samozřejmě se najdou tuny problémů. Dějová linie Terezy Brodské je nudná a nezajímavá. Ubrečená poloha věčné milenky, která je přiřknutá Čvančarové, také občas obtěžuje, ale v té se alespoň nacházejí perfektní momenty. A když přijde na rozhovor první dáma, manželka prezidenta, a začne rozdávat rady do života, už zase mi cukají koutky a říkám si: „Tohle myslí vážně?“

Potíž je v tom, že to funguje. Každá epizoda má nějaké téma, které nám přibližuje hlas vypravěčky, a různé charaktery se k tomu tématu staví různě. Potýkají se s životem a doufají, že to dopadne nejlépe, jak je to možné. Do toho se pokouší o něco, co je v Čechách téměř nevídané: uvěřitelné dialogy. A daří se jim to. Podobně jako v případě Okresního přeboru jsou dialogy vtipné a povedené a skřípají jen velmi zřídka.

Názor jsem nezměnil. Dokonalý svět se mi líbí a nedám si to vzít. Je to zábavný seriál a takových je v českých televizích málo. Takže si budu sypat na hlavu, že se tolik odlišuji od „oficiálního“ českého názoru (viz csfd.cz) a budu čekat na pokračování.

P.S. Na druhou stranu je poměrně symbolické, že seriál byl v černých číslech ještě před odvysíláním a od té doby vytrvale stoupá (z 18 na 35 procent, když jsem se naposledy podíval, během 7 epizod).

Hodnoceni: 60%

Režie: Vít Karas
Hraji: Tereza Brodská, Jitka Čvančarová, Saša Rašilov nejml., Zuzana Norisová, Jana Hlaváčová, Juraj Kukura, Vanda Hybnerová, Filip Čapka, Martin Pechlát, Chantal Poullain – Polívková, Jiří Dvořák, Vojtěch Dyk, Kristýna Leichtová
Česko, 2010, 16×50 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *