Ztracený kostlivec z jeskyně rozkladu (The Lost Skeleton of Cadavra) – Atmosféra 50. let v nejlepší formě – recenze

CSFD IMDb US Recenze

Mohlo by se zdát, že Ztracený kostlivec z jeskyně rozkladu je nějaký zapomenutý brak z 50. let, nicméně zdání klame. Jde o film z roku 2001, který skládá této éře poctu, zejména pak laciným béčkovým hororům a sci-fi ve stylu Eda Wooda a dalších neumětelů, a zároveň si z nich jejich napodobováním mírně utahuje. Odborně se tomuto fenoménu říká pastiš.

kost1

Především bych se pozastavil u toho, jak se tvůrcům tohoto filmu podařilo takřka geniálně vystihnout atmosféru šedesát let starých béček. Týká se to úplně všeho včetně drobností, jako jsou bizarní herecké výkony a přehrávání (herci se dokonce vyjadřují a gestikulují jako ve starých filmech), vizuální stránka – škrábance a nečistoty obrazu, špatný střih, mizerné triky a efekty, nekvalitní zvuková stopa, dobová hudba, dobové kostýmy a dobové trapné kartonové dekorace. Celé je to naprosto přesné, úsměvné a skvělé.

Dále bych se pozastavil u příběhu, který je samozřejmě šílený a nesmyslný a odehrává se okolo jedné chaty na samotě u lesa, kam se nejsnáze dostanete přes zatáčku Mrtvého muže, podél Ďáblova plotu, přes údolí známé jako Katedrála ztraceného mýdla, po stezce Hvězdných lebek na Plácek zapomnětlivého mlékaře a až na místo zvané Smrtící mýtina. Děj se točí zejména okolo spadlého meteoritu a je v něm úplně všechno:

  • Vědec středního věku (režisér filmu) se svou přítelkyní, který přijíždí do lesů meteorit hledat, aby ho mohl zkoumat.
  • Dvojice mimozemšťanů (vypadají jako lidé, akorát mají skafandry), kteří přistáli na Zemi, aby nalezený meteorit mohli přetvořit v palivo pro svou loď a odletět domů.
  • Zloděj pátrající po pokladu střeženém kostlivcem v jeskyni rozkladu.
  • Kostlivec z jeskyně rozkladu, který chce využít moc meteoritu k návratu mezi živé.
  • Divoká žena Animala, uměle stvořená za pomoci mimozemského paprskometu z náhodné lesní zvěře.
  • Nebezpečný mutant, domácí mazlíček ztroskotavších mimozemšťanů, který po přistání na Zemi uprchl a nyní ohrožuje obyvatelstvo (vypadá jako karnevalová maska a jsou vidět nohy toho člověka, který měl kostým na sobě).

kostlivec2

Netřeba snad dodávat, že je to celé velice srandovní, že film je zaplněn neuvěřitelně legračními gagy pramenícími jednak ze záměrné nepodařenosti filmu a jednak z absurdního humoru a hlášek. Výsledek je mnohem zábavnější a vtipnější než většina jeho předobrazů, a to včetně profláknutého Plánu 9.

Úžasnost filmu postupně graduje, když se někdy v jeho polovině podaří natlačit všechny postavy (kromě kostlivce a mutanta, ty se přidají až později a svedou epic fight!) na jedno místo a ty pak spolu komunikují a snaží se navzájem obalamutit. K tomu si představte, že Animala jenom syčí a vydává zvířecí zvuky a že mimozemšťané jsou hloupí, snaží se napodobovat lidské chování a občas vypustí větu jako: „Vy nás podezíráte? To má být nějaký pozemský vtip?“

Jde vlastně o téměř unikátní záležitost svého druhu (napadají mě ještě životopisný Ed Wood a animovaný Frankenweenie, oboje od Tima Burtona, ti ale nejsou tak přesní co do napodobování formy). O to je veselejší, že to je záležitost povedená.

Hodnoceni: 90%

Režie: Larry Blamire
Scénář: Larry Blamire
Kamera: Kevin F. Jones
Hrají: Fay Masterson, Andrew Parks, Susan McConnell, Brian Howe, Jennifer Blaire, Larry Blamire
USA, 2001, 90 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *