The Legend of the 7 Golden Vampires – Dracula se učí kung-fu – Recenze

V sedmdesátých letech začalo britskému studiu Hammer téct do bot. Tedy alespoň po finanční stránce. Jejich nejúspěšnější artikl, tedy horory, prohrával svůj boj o zájem publika se stále rostoucí konkurencí. Logickou snahou nasměrovat tok peněz do vlastní portmonky pak byl pokus osvěžit a zatraktivnit nově natáčené snímky.

gold1

To postihlo mj. nejdelší hammerovskou sérii, Draculu. Dva filmy (Dracula A.D. 1972 a Satanic Rites Of Dracula) se odehrávaly v současnosti, ovšem veškeré v nich provedené změny dokázal hravě překonat v pořádní devátý díl o slavném upírovi. V rámci snahy dát divákovi něco nového se vyrazilo až do daleké Číny.

Právě zde přednáší profesor Van Helsing (v této roli již tradičně Cushing) o upírech. Příliš sluchu se mu nedostává, záhy ho však navštíví skupina mladých bojovníků. Ti mu nejen věří, ale rovnou ho požádají o pomoc. Jejich vesnici totiž terorizuje oněch sedm titulních upírů, stojících v čele malé armády zombies. Van Helsing s pomocí souhlasí a vyráží na cestu do osady úpící pod nemrtvým jhem.

Jinými slovy, pokračovatel znamenitých gotických hororů dostal asijských kabát a velký důraz se tu kladl na bojové scény. Skupina odvážlivců je proto pravidelně atakována, tu bandity, tu zase upíry, aby následně svedla rozhodující bitvu o vesnici, odehranou ve stylu sedmi statečných. K tomu si přidejte nějaké ty temné rituály a tradiční zbraně studia Hammer, tedy hodně krve, nahých dívek a příšerně udělaných netopýrů.

Snímek sám o sobě nemá s předchozími díly nic moc společného a nikterak se nehodí do jejich časové linie. To samo o sobě nemusí nikterak vadit, protože studio si na nějakou přesnou dataci stejně nepotrpělo. Problém tkví v tom, že tohle je tak šílené, že to nemá se staršími snímky nic moc společného.

gold2

Důraz na akci a dlouhé pasáže s použitím bojových umění naprosto zašlapávají do země jakoukoliv atmosféru, tolik příznačnou pro starší počiny Hammeru. Označovat film za horor působí poněkud scestně, spíše jde o kung-fu řežbu obohacenou o upíry. Nezůstalo tu prakticky nic, co dělalo z původních filmů v rámci žánru velmi dobrou podívanou.

Situaci nedokáže zachránit ani prominentní herec studia, jinak vždy spolehlivý Peter Cushing, scénářem odsouzený k roli pozorovatele. Pro roli jeho hlavního protihráče (neptejte se, jak se Dracula dostal do Číny, stejně tomu nebude věřit) byl původně osloven Christopher Lee, který ale nabídku odmítl. Zřejmě nikdy nelitoval, že to udělal.

Nepřekvapí, že snímek Hammeru příliš nepomohl a studio po dalších dvou letech silně utlumilo, potažmo na dlouhou dobu úplně přerušilo, produkci dalších filmů. Legend Of The 7 Golden Vampires zůstalo jako obskurní připomínka konce jeho nejslavnější éry. Porovnávat ho s předchozími díly Draculy (a vůbec staršími horory Hammeru) nemá valného smyslu. Patříte-li, podobně jako autor, k jejich zastáncům, pak vás tohle nejspíš dost zklame. Odklon od zavedených postupů je zkrátka příliš velký.

Zároveň se ale filmu nedá upřít určitý prvek zábavnosti. Všechny ty nepříliš dobře natočené a krví oplývající scény se spoustou mrtvých dokáží svým způsobem dobře ukrátit volný čas. Stejně tak se s chutí můžete zasmát spoustě vpravdě podivných (a pochybných) scén. Něco na tom snímku zkrátka je, jde však pouze o kouzlo nechtěného.

 

Hodnocení: 40%

Režie: Roy Ward Baker
Hraji: Peter Cushing, David Chiang
Hong Kong / Velká Británie, 1974, 83 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *