The Haunted World of El Superbeasto – Animák od Roba Zombieho (Recenze)

Hodnoťte film

Rob Zombie natočil animák? Podle vlastního komiksu? Neuvěřitelné. Je vůbec možné odmítnout sledování filmu, na kterém se zvrácený heavymetalový zpěvák a režisér hororů zařaditelných do žánru exploitation dosyta vyřádil dle libosti a vkusu? Těžko. Ale aby se vám El Superbeasto líbil, musíte mít rádi Zombieho režijní styl. Nebo Aqua Teen. Nebo aspoň animované kozy a sprosťárny. Pak to pro vás bude totální nářez.


El Superbeasto je namakaný mexický wrestler, co nikdy neodloží masku. (Podobnost s El Santem zřejmě čistě náhodná.) Zvolil kariéru superhvězdy v pornobranži, nechybí mu sebevědomí ani odvaha. Vymetá bary a souloží denně. A občas párkrát zachrání svět. Ani dnešek není výjimkou. Vyhlédne si totiž extra sexy striptérku (s vystřelovacími cecky), ale před nosem mu ji unese opičí sluha ďábelského Dr. Satana, který se s ní chce oženit kvůli jejímu znaménku ve tvaru tří šestek, aby získal pekelnou moc a sílu. Dr. Satan chystá svatbu a těší se na temné zítřky ve znamení chaosu a zkázy, zatímco je na El Superbeastovi, aby zvládl situaci. Ještě, že mu přispěchá na pomoc jeho sexy sestra Suzi-X, akční agentka, která ve volných chvílích kosí nemrtvé nacistické zombíky.


Animace je dost jednoduchá, navíc umožňuje až příliš snadno vytváření obličejových grimas, což je zejména u Dr. Satana docela trapné. Jinak ale plně slouží svému účelu. Absurdita dialogů a dějových zvratů se blíží úrovni seriálu Aqua Teen, ale tak daleko nikdy nedojde. Zapomeňte na logiku a fyzikální zákony. Naopak se připravte na vulgární výrazy dávkované s kulometnou kadencí a na spoustu animované nahoty. Kupříkladu se dočkáte i přehledu deseti různých pojmenování ženského rozkroku.

Děj je jednoduchý a jeho zpestřením je kromě gagů to, že se odehrává v imaginárním světě, zaplněném různými monstry (od klasických hororových po ty lovecraftovské) a také postavami z předešlých Zombieho filmů. Pokud byste tedy rádi viděli animovaného Michaela Myerse nebo kapitána Spauldinga, tak tady máte možnost. Zombie navíc prošpikoval celý film svým typickým obrazovým stylem a přístupem k režii, takže jakási fascinace nechutnostmi, úchylnostmi, erotickým fetišem a krvavou brutalitou je všudypřítomná.


Od začátku do konce se budete topit v záplavě slovních i situačních gagů. Některé jsou téměř nepostřehnutelné (schválně sledujte hlavu Hitlera, když si ji Suzi-X strčí mezi nohy), jindy se zas opakují v různých variacích (prostřihy na filmový štáb). Většina je úplně mimo a naprosto šílená, náhodně se tu objevují postavy nesouvisející s dějem (jako tlusťoch v tangách prdící krysy) a často tu objevíte nějakou popkulturní narážku. Ani nejde zmínit všechno, to bych mohl pokračovat donekonečna. Smát se budete ale pořád, zejména když Zombie nasadí tvrdý kalibr a honičku s nacisty doprovodí ulítlou písničkou, jejíž text popisuje veškeré dění na plátně. Luxus. A výběr hudby velmi kvalitní.

Své hlasy propůjčili postavám Zombieho staří známí, ale také několik hvězd, které bych upřímně řečeno moc nečekal, třeba Danny Trejo, ale i Rosario Dawson či Paul Giamatti.


The Haunted World of El Superbeasto
je absolutní šílenost, ze které vám půjde hlava kolem, ale rozhodně ji neskousne každý. Na začátku je varování ve stylu Frankensteina z třicátých let, aby slabší diváci na film nekoukali. Komu se ale líbili třeba Vyvrženci pekla nebo nedávný Sucker Punch, ten nemůže šlápnout vedle.

Hodnocení: 80%

Režie:Rob Zombie
Hrají:Rosario Dawson, Sheri Moon Zombie, Paul Giamatti, Geoffrey Lewis, Tom Kenny, Daniel Roebuck, Rob Paulsen, Sid Haig, Harland Williams, John Di Maggio, Dee Wallace, Bill Moseley, Cassandra Peterson, Ken Foree, Brian Posehn, Danny Trejo, Clint Howard
USA, 2009, 78 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *