Otčím (Stepfather) – Krvavé domácí štěstí – recenze

Na začátku máme naprosto všední výjev. Jakýsi chlapík se pečlivě oholí a dobře oblékne. Dopřeje si lehkou snídani a poté zamíří ven z domu, jehož výzdoba ukazuje na vánoční čas. Až doposud tedy všechno v harmonickém pořádku. Tedy až na čtyři mrtvoly, které muž nechá za sebou.

THE STEPFATHER

Snímek je remakem stejnojmenného a ve své době dost úspěšného filmu téhož jména, natočeném v roce 1987. O popularitě originálu svědčí také fakt, že v dalších letech vznikla i dvě pokračování. Režie se v tomto případě chopil Nelson McCormick, podepsaný mj. pod tuctovým slasherem Prom Night a činný především v oblasti televizních seriálů.

Děj filmu je zhruba následující. Hlavní hrdina (dejme tomu), vystupující zde pod jménem David (Walsh) touží po spořádané rodině, v níž by se stal vzorným a příkladným otcem. Díky svému osobnímu kouzlu nemá problém se pravidelně do nějaké neúplné rodiny nastěhovat a podílet se na společném štěstí.

Na tom by nebylo nic špatného, kdyby neměl poněkud svérázné představy o tom, jak má „jeho“ rodina fungovat. Pokud něco neprobíhá podle jeho představ, řeší spory s manželkou nebo dětmi značně radikálně. Nejsnazším řešením problémů je totiž už po staletí jejich včasná a totální likvidace.

Věren své taktice se krátce po úvodním dějství seznámí s rozvedenou ženou, která na první pohled odpovídá jeho představám. Dotyčná je nadšená, stejně tak dvě z jejích tří dětí. Pouze dospívající syn (Badgley) má určité podezření a zajímá se o to, co David schovává ve skříních ve sklepě či proč se nápadně podobá muži ze seznamu hledaných osob.

otčím2

Další vývoj lze předvídat poměrně lehce. David pomalu, ale jistě odkládá masku vzorného otce a připravuje se na to, jak se svým okolím patřičně zatočí. Tu a tam si také podá nepohodlné osoby z okolí, které by mohli ohrozit. Jistá si před ním nemůže být ani všetečná babka ze sousedství. Nevlastní syn se ho pak snaží odhalit a otevřít svým příbuzným oči.

Základním problémem filmu je absence sympatických postav. Není tu nikdo, komu by se dalo fandit (kromě Amber Heard, aby se ještě víc obnažila). David v sobě nemá potenciál, který správný psychopat potřebuje k sympatiím diváků. Na to je příliš nevýrazný, nezajímavý a navíc vyznává sice vznešený, ale nudný ideál klidné a perfektní rodiny.

Jeho protipól je pak spratek, kterému by víc než cokoliv jiného prospěl výcvikový tábor námořní pěchoty, pokud možno vedený R. Lee Ermym. Osobně jsem mu od počátku přál pouze to, aby nakonec skončil s nožem (nebo jiným předmětem domácí potřeby) v hlavě, potažmo jiném pro člověka nepříjemném místě.

otčím3

V celkovém kontextu působí také až komicky, jak se Davidovi úspěšně daří vydávat se za normálního, solidního chlápka. Jsme sice ve filmu, u něhož se nepočítá s naprosto funkční logikou, nicméně všechno má svoje hranice. Anebo je Davidova vyvolená natolik zamilovaná, že ignoruje několik prostých skutečností? Jmenovitě že její partner nemá žádné doklady, vůbec žádnou historii a odmítá vyplňovat formuláře obsahující osobní údaje?

Suma sumárum, McCormick v tomhle případě nijak neohromil a původní film se mu překonat nepodařilo. Být tu nějaký sympatičtější hrdina (nebo vrah), dopadla by celá situace mnohem lépe. Téma totiž svůj potenciál mělo, některé scény (a/s Amber Heard) se docela povedly. V konečném důsledku ale nejde o nic víc, než podprůměrný thriller z rodinného prostředí.

Hodnoceni: 40%

Režie: Nelson McCormick
Hraji: Dylan Walsh, Penn Badgley, Sela Ward, Amber Heard, Jon Tenney, Sherry Stringfield, Jason Wiles, Paige Turco, Braeden Lemasters, Deirdre Lovejoy, Skyler Samuels, Sean Moran
USA, 2009, 97 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *