Ichi the Killer – Recenze

ic3A jsme v Japonsku, v zemi, která chrlí jeden úchylný horor za druhým. Občas si říkám, jestli jsou japonci fakt úchyláci na slovo vzatí, nebo je to tím, že je nic neomezuje. Každopádně Ichi je skvost na který se můžete dívat pětkrát za sebou a vždycky vás v něm zaujme něco nového.

Režisér Takashi Miike, který má na svědomí mimo jiné i původní verzi Zmeškaného hovoru, nabízí divákům příběh Kakihary, člena jakuzy, který se snaží najít nezvěstného mafiánského bosse a v honbě za informacemi se nebojí použít jakékoli prostředky

Sám Kakihara je kapitola sama pro sebe. Dala by se o něm napsat kniha. Miluje bolest, ať už ji způsobuje sám nebo je způsobována jemu. Nezdráhá se sám sobě uříznout jazyk nebo se nechat zmlátit pro sexuální vzrušení. Když tak o tom přemýšlím vlastně nedělá nic divného, ale každý má jiné choutky.

Takashi se nebojí jít v Ichim do naprostých extrémů. Například zajme konkurenčního mafiánského bosse, pověsí ho za kůži na háky, propichuje mu obličej jehlami a nakonec ho poleje vařícím olejem. A stále se u toho usmívá. Je to krásná scéna na kterou jen tak nezapomenete.

ic1Jeho jediným snem je najít někoho ještě drsnějšího, než je on, a nechat se od něj v hrdinském stylu zabít. Najde ho v zakomplexovaném Ichim, který rád masturbuju při pohledu na týrané ženy, nebo je případně sám týrá, protože jim chce udělat radost. Zkrátka se ani on se nedá popsat jiným slovem, než „magor“ (jiné postavy ve filmu ostatně ani nevystupují), ale úplně jiný než Kakihara.

Ichi je málomluvný, stydlivý, v trapném převleku, v kterém má připomínat superhrdinu a likviduje jednoho člena jakuzy za druhým. Jak? Naběhne prostě do místnosti plné po zuby ozbrojených mafiánů a naprosto bestiálně je rozřeže na kusy. Přirovnal bych Ichy zabijáka k nádhernému obrazu, který malíř tvoří vlastní krví a nakonec na plátno vyvrhne vlastní střeva. Je to odporné a nechutné, ale přesto krásné a umělecké.

Ichi zabiják je jeden z nejextrémnějších filmů vůbec. Znásilňování střídají masturbační scény a hromadné brutální vraždy. Vše do sebe ale ve spletitém příběhu přesně zapadá, i proto se mi tento snímek dostal tak hluboko pod kůži..

90%

Režie: Takashi Miike
Hrají: Tadanobu Asano, Shinya Tsukamoto, Susumu Terajima, Shun Sugata, Yoshiki Arizono, Hiroyuki Tanaka, Houka Kinoshita
Japonsko / Hong Kong / Jižní Korea, 2001, 129 min

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.