Dům (House) – Veterán z Vietnamu střílí démony – Úchylův koutek

Roger Cobb se právě nastěhoval do domu po své nedávno zesnulé tetě. Zde, v izolaci rušené jen vlezlým sousedem, hodlá napsat svůj další román a přijít na jiné myšlenky. Ono mít za sebou rozvod, pohřešovat syna a dávat autogramy divným existencím jednoho opravdu vyčerpá. Záhy se však ukáže, že s tímhle domem není všechno v pořádku.

house 1

První film z celkově čtyřdílné série režíroval Steve Miner. Tedy člověk, který dosáhl v oblasti béčkového hororu solidních úspěchů. Ještě před Domem natočil dva díly Pátku třináctého (dvojku a trojku), později ho čekal třeba Halloween H20 nebo Jezero. Béčkové horory tomuhle pánovi zkrátka jdou a výjimkou není ani tenhle případ.

Snímek spadá do kategorie hororové komedie, přičemž nezapře určitou inspiraci slavným Raimiho filmem Evil Dead. Hlavní hrdina tu opět bojuje s nadpřirozenými monstry a démony, které se mu však daří likvidovat pragmatickým přístupem a zásadou mít brokovnici vždycky nabitou a neustále u ruky. Zkrátka a dobře, pokud něco vezmete po hlavě lopatou nebo tomu vrazíte pár broků do kožichu, máte dobrou šanci to porazit.

Dům jde také potěšitelně rychle rovnou na věc a zbytečně se nezdržuje. Jakmile se Roger nastěhuje, okamžitě má co do činění s divnými jevy, pochybnými bytostmi a dalším zlořádem z jiných světů. Tempo filmu se tak drží na dobré úrovni, čemuž napomáhá i samotná frekvence střetů s temnými silami. Navíc se mezi těmito scénami nacházejí i další věci, které udržují zábavu a tedy divákovu pozornost.

V první řadě se jedná o vlezlého souseda, který vyvádí Rogera z míry víc, než démon okupující skříň nebo oživlá rybí trofej na stěně. Za druhé se jedná o flashbacky, v nichž divák sleduje Rogerovo nasazení za války ve Vietnamu, zabalené do zpracování ve stylu céčkových akčních filmů.

house2

Film nabízí i vzhledem k žánru pěkně zvolené triky. Jejich technologická úroveň sice nedosahuje k tehdejšímu maximu, nicméně do tohoto typu filmu se hodí perfektně. Na některých místech opět připomenou již zmíněný Evil Dead a pomáhají budovat zde velmi zdařilou, béčkovou atmosféru. Divák se tak při sledování jen těžko ubrání myšlence, že „tak jako v osmdesátkách už to dneska nikdo neudělá.“

Avšak nejsilnější zbraní, kterou film skrývá v rukávu, je osoba hlavního hrdiny. Tedy především jeho celkový přístup ke všem problémům, jimž dům oplývá. Zjevně se drží zásady o zachování klidu ve všech situacích. Jinými slovy, pokud ho něco vyvede z míry, pak to nebude démon jako takový, ale rána, kterou od něj chytne.

V prostorách domu se dějí skutečně zvláštní věci a faktor jejich šílenosti samozřejmě patřičně vzrůstá s přibývajícími minutami. Roger to ale příliš neřeší. Za celou dobu si ani jednou nepoloží otázku, jak je něco takového možné. Namísto toho jedná. Vypadá u toho jako cvok, ale jde mu to docela dobře. I v tomhle ohledu se nabízí paralela k Raimiho filmu, kde nepřekonatelný bijec Ash postupoval prakticky stejně.

Pokud patříte k vyznavačům komediálních hororů a těch osmdesátkových zvlášť, pak pro vás Dům představuje velmi dobrou volbu pro některý večer. Ano, je to neskutečně blbé a taky šílené. Jinými slovy přesně ten druh filmu, který si můžete skvěle užít v kruhu svých kamarádů, s láhví nějaké ohnivé vody po ruce.

Hodnocení: 70%

Režie: Steve Miner
Hraji: William Katt, George Wendt, Richard Moll, Kay Lenz, Steven Williams, Mindy Sterling, James Calvert, Felix Silla, Dwier Brown, Stephen Nichols
USA, 1986, 93 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *