Zelený sršeň (The Green Hornet) – Komiksoví hrdinové bez superschopností jsou stále v módě (Recenze)

CZ Premiéra: 13. 1. 2011

Svou výtvarnou stylizací, žánrem i příběhem připomíná Zelený sršeň nedávný komiksový trhák Kick-Ass. I zde se stane samozvaným hrdinou ochraňujícím město před zločinem naprostý ňouma bez špetky předpokladů pro tak neobvyklou kariéru. Proto i nadále platí zavedené pravidlo, že superhrdinou může být skutečně kdokoli, má-li k tomu potřebné zázemí a prostředky.


O smrti svého otce, majitele největších novin v Los Angeles, se doví hlavní hrdina Britt Reid z televize v luxusní limuzíně. Stane se tak dědicem nemalého impéria. Společně s obrovským bohatstvím ale spadá pod jeho správu i prestižní nakladatelství, což s sebou nese, jak by Peter Parker jistě řekl, velkou zodpovědnost. Na tu ale Britt kašle. Celý svůj život zasvětil bouřlivým oslavám, hýření, krásným dívkám a válení se v luxusu. Postupem času se z něj stal samolibý rozmazlený floutek, který se naučil ignorovat nevybíravou otcovskou výchovu i neustálé kárání. Z nenadálé samoty ho vytrhne až přátelství s čínským mechanikem Katem, ve kterém objeví nevyužitý potenciál pro výrobu technického vybavení. Společně pak během cíleného vandalismu pomohou náhodnému páru v nesnázích a Zelený sršeň je na světě.


Stejně jako má Batman Luciuse Foxe, má Zelený sršeň Kata (výborný Jay Chou), jenž mu slouží jednak jako kumpán, ale také jako výrobce všemožných vymožeností, např. neprůstřelného automobilového pláště, zbraní všeho druhu i stylového oblečení. Nad jeho všestranností člověk až žasne, z hlediska postavy navíc Kato působí jako dokonalý protiklad k neumětelovi Brittovi, který málokdy pohne zadkem, přesto si však přivlastní všechny zásluhy. I přes ne zrovna vybrané povahové vlastnosti a způsoby mu ale právem patří divákova pozornost, a to zejména díky výkonu Setha Rogena. Tomu jeho role dokonale sedla a dokázal ji zahrát s přehledem bez jediného zaváhání. Podobně je na tom hlavní záporák s obličejem Christophera Waltze, který je ale častěji komický než démonický, což ovšem rozhodně není na škodu. Cameron Diaz v roli snaživé sekretářky je spíše průměrná a především vypadá asi o deset let starší, než kolik jí její postava předepisuje. Hvězdné obsazení uzavírá Tom Wilkinson coby Brittův otec.

Režisér Michel Gondry (Věčný svit neposkvrněné mysli, Nauka o snech…) se do akčního žánru pustil poprvé a hned téměř na výbornou. Zvolil mnohé neobvyklé vypravěčské metody, třeba konflikt mezi oběma hlavními hrdiny povýšil nad jejich bitvy se zločinem, i když tomu se dostane zadostiučinění v poslední neskutečně našlapané půlhodince. Ze svého typického rukopisu do snímku mnoho neotiskl, zato jeho humor je originální (až na jednu scénu jak vystřiženou z Johnnyho Englishe) a nepřímo si dokonce utahuje ze superhrdinů obecně.


Film je efektní přehlídkou dobře nasnímaných a vizuálně atraktivních akčních scén, kterých je požehnaně. Zpomalovačky a přehledná kamera jim dodávají energii a náboj, což budí dojem, že 3D je v tomto případě vskutku zbytečná záležitost. Kvalitní scénář nabízí spoustu vypointovaných gagů, z nichž některé doopravdy nutí diváka smát se nahlas (Kima zabiju sám, je to přece kamarád…), občas se ale budete muset prokousat zbytečně dlouhými dialogy. To všechno včetně dobře sestaveného písničkového soundtracku dělá ze Zeleného sršně nadupanou jízdu, která může mimo jiné nabídnout i záruku, že se divák bude od začátku do konce královsky bavit.

Hodnoceni: 80%

Režie:Michel Gondry
Hraji:Seth Rogen, Cameron Diaz, Jay Chou, Edward James Olmos, Tom Wilkinson, David Harbour, Christoph Waltz, Edward Furlong, Cassity Atkins, Torin Sixx, James Franco
USA, 2011, 116 min

3 thoughts on “Zelený sršeň (The Green Hornet) – Komiksoví hrdinové bez superschopností jsou stále v módě (Recenze)

 1. 0
  0

  Ahoj,nevi nekdo,jak se jmenuje ta pisnika?? Oni i predelaji to auto a jedou pryc a potej si tu pinicku…

 2. 0
  0

  *oni si predelaji auto a poustej*

 3. 0
  0

  Měl by to být Gangsta’s Paradise od rappera Coolio 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *