Zataženo, občas trakaře 2 (Cloudy with a Chance of Meatballs 2) – Zmutované jídlo útočí! – recenze

CZ Premiéra: 3.10.2013

CSFD IMDb WWW US Recenze CZ Recenze

Pokračování animované taškařice se nese ve velmi podobném duchu jako první díl. Na starost ho kupodivu nedostali režiséři jedničky (od těch se nyní můžeme těšit na animovaný LEGO® příběh), nýbrž je vystřídalo jiné duo tvůrců, z nichž jeden tímto debutoval a druhý má na triku Loveckou sezónu 3. Přesto se jim výsledek nerozpadl pod rukama a film si udržel svoji úroveň, a to jak z hlediska kvality, tak co do zběsilosti a praštěnosti.

trakaře

Film začíná přesně tam, kde ten předchozí skončil. Pokud jste ho neviděli, nevadí, bryskní úvod vám jeho děj shrne a připomene, jak to tenkrát bylo s tím strojem, co hlavní hrdina Flint vynalezl, a co přeměňoval vodu na jídlo. Ostrovní městečko je zadělané potravinami a obyvatelé evakuováni, dokud problém nevyřeší úklidová četa. Po půl roce (kdy se Flint snaží stát se nejlepším vynálezcem a zapůsobit tak na svůj idol z dětství – slavného vynálezce Chestera) je však ostrov stále neobyvatelný a navíc jídlo zmutovalo a obživlo! Nyní hrozí, že se naučí plavat a obsadí pevninu, tudíž Chester Flintovi nabídne účast na tajné misi, jejímž cílem je definitivní zničení jeho přístroje, což by mělo mít za následek i rychlé skoncování se zdivočelou flórou a faunou. Flint samozřejmě neopomene vzít s sebou všechny své přátele a tatínka.

K dosavadní sestavě přibylo pár nových postav, příliš chvály pro ně ale nemám. Chester je místy protivný, ale pořád je stokrát snesitelnější než jeho asistentka, kterou je mluvící fialová opice, a ta je na zabití. Z podobného ranku je i rádoby roztomilá jahoda s očima, ručičkama a nožičkama. Upřímně jsem doufal, že ji něco rozšlápne a že z ní bude marmeláda s očima, ručičkama a nožičkama.

trakaře2

Příběh je tradiční nesmysl o tom, že hrdinové putují z bodu A do bodu B, zažijí přitom dobrodružství a poznají, že na světě je nejdůležitější přátelství a rodina. O příběh ale naštěstí nejde – tahle ptákovina je totiž založená na ujetých nápadech, vizuálních i slovních vtipech (český dabing se celkem hezky vypořádal i s těmi nepřeložitelnými, na kvalitu původního znění však nedosáhne) a na bizarních zvířátkách, která vznikla kombinací nějakého existujícího zvířete s jídlem (cheeseburger + tarantule = burgantule s nohama z hranolek a splétající pavučiny ze sýra). Na designu všech těch potvor se animátoři vyřádili a mohli si dovolit opravdové úlety – stejně jako jednička je totiž celý film stylizován jako absurdní groteska, která ignoruje fyzikální zákony a zjednodušuje pohyby postav až do abstraktních rovin, podobně jako např. v Madagaskaru. To vše samozřejmě v sytých, zářivě pastelových barvách. Doporučuji dát přednost 2D verzi, protože bez brýlí je obraz světlejší a barvy výraznější.

Největším pozitivem je ale hutná kadence vtipů, které dělají z filmu opravdu velkou zábavu (nutno upozornit, že i pro dospělého diváka). Tolik třeskutě zábavných vtípků jsem v sequelu animovaného filmu neviděl od Toy Story 3 a už dlouho jsem se v kině u žádného animáku tak často nahlas nesmál. I klasické pády a úrazy fungují o něco lépe než obvykle. Spousta vtípků je sice úlitbou dětičkám, nicméně trapné infantility je tu poskrovnu a každý seriózností zavánějící moment (rozumějte nefungující) je téměř ihned nahrazen nějakou nápaditostí přetékající parádičkou, jako je nesouvisející scénka, ve které na sardinkách závislé okurky jdou rybařit. Humor nepolevuje ani v závěrečných titulcích a instantní oslava v krabičce je vtip roku.

Zataženo, občas trakaře 2 není žádný zázrak, k okamžitému zabavení ale poslouží výborně. Naštěstí je stejně maniakální jako jednička, stejně nabitý a plný energie. Díky tomu jsem dokázal překousnout triviální děj i některá hluchá místa, pokusy o skutečné emoce, obvyklá poselství a menší rozpočet. A tu zasr**** opici.

Hodnoceni: 70%

Režie: Cody Cameron, Kris Pearn
Scénář: John Francis Daley, Jonathan M. Goldstein
Hudba: Mark Mothersbaugh
Hrají: Anna Faris, Neil Patrick Harris, Terry Crews, Andy Samberg, James Caan, Bill Hader, Benjamin Bratt, Will Forte, Kristen Schaal
USA, 2013, 96 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *