Veřejný nepřítel č.1

Hodnoťte film
CZ premiéra: 11.12.2008

Jacques Mesrine se vrátí z války domů. Otec mu sežene zaměstnání, ale on se během rodinné večeře radši zvedne a jde s přítelem do nočního klubu. Potká tam Guida, šéfa místní mafie. Udělá na něj dojem (chce ho zastřelit) a tak ho Guido vezme pod svá křídla. Stane se z něj mafián. Ale že to dotáhne až na veřejného nepřítele č. 1 zatím netuší nikdo.

Veřejný nepřítel č. 1 je výborný film. Jeden z nejlepších tohoto roku. Je to v podstatě klasická gangsterka, ve své první půlce ale ještě spíš životopis. A navíc životopis, který je, podobně jako třeba Tobruk, rozsekán na jednotlivé epizody, střípky ze života. Jakoby ty čtyři hodiny na Mesrina nestačily a režisér nám tak dává jen to, co je nezbytné vědět. Přesto film místy působí trochu zdlouhavě oproti druhému dílu, který je delší a uteče mnohem rychleji.

Moc se mi ale líbily dvě scény. Obě mají dohru v druhém díle. První je první Mesrineův sex s budoucí manželkou. Na plátně neuvidíte nic, ale to, jak je scéna natočená, jak je slyšet jen těžké oddechování, je hodně erotické a láska je tu silnější, než ve většině romantických filmů. Naproti tomu v druhém díle už je jenom sex. Na Mesrinovi je nahá žena, ale není to vůbec erotické a Mesrine sám to dělá jen proto, že už dlouho s nikým nespal. Žádná láska, jako kdysi.

Druhá scéna se odehraje už během výborných úvodních titulků. Sledujeme Mesrina nevědoucího, že jde na smrt. Plátno je rozděleno do různého počtu okýnek, záběrů. A aby toho nebylo málo, některé záběry jdou s předstihem a některé zase o pár sekund později. Výsledný dojem je výborný.

Přestože by to tak z výše uvedeného mohlo vypadat, Veřejný nepřítel č. 1 se nerozpadá na řadu scén, ale je pěkně konzistentní a navíc uzavřený. Na konci filmu jsou totiž titulky, které vysvětlí, jak dopadly ostatní postavy. Takže jednička i dvojka fungují jako samostatné filmy.

Co se týče herců, nemohu mluvit jinak, než v superlativech. Výkon Cassela je zkrátka nezapomenutelný. Podobně, jako v Temném rytíři nebyl žádný Heath Ledger, tady není žádný Cassel, jen Mesrine.

S Jokerem toho má Mesrine společného ještě víc. Je to podobný psychopat, anarchista, nebo revolucionář, jak sám sebe ke konci filmu rád tituluje. Chce zničit vlády a zažehnout plamen revoluce.
Na rozdíl od Jokera se ale vůbec nechová hezky ke své ženě. To, co jí (a dětem) v prvním díle provede, se nedá nazvat jinak psychycký a fyzický teror.

Depardieův Guido je také výborný, ale stejně jako všechny postavy, které nejsou Mesrine, se ve filmu moc dlouho neohřeje. Je to trochu škoda, protože šlo vedle Mesrina o nejvýraznější osobu prvního dílu (v Epilogu úlohu nejleší postavy č. 2 zastupuje Almeric). Hlavní je Mesrine, všichni ostatní nejsou důležití a to včetně manželky, či rodičů.

To, co jsem zatím napsal, stejně nedokáže dostatečně vylíčit, jak moc je Veřejný nepřítel č. 1 výborný film. Dokonalý Cassel, skvělá atmosféra, výborná režie, spousta parádních scén (vězení, útěk z něj a následný útok na vězení a samozřejmě scény popsané výše), to všechno dává dohromady gangsterku, která už tu hodně dlouho nebyla. Ano, je lepší než Americký gangster i než Východní přísliby.

A hlavně se po skončení filmu pořádně nadechněte, protože tohle všechno byl jen čajíček v porovnání s tím, co přijde v Epilogu.

85%

Režie: Jean-François Richet
Hrají: Vincent Cassel, Cécile De France, Gérard Depardieu, Roy Dupuis, Gilles Lellouche, Elena Anaya
Francie / Itálie / Kanada, 2008, 110 min

One thought on “Veřejný nepřítel č.1

  1. Pingback: FanMovie.cz » Zamilovaná zvířata (Animaux amoureux)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *