V zajetí démonů (The Conjuring) – Sklep, čarodějnice a skříň – recenze

CZ Premiéra: 25.7.2013

Rodina s pěti dcerami ve věku zhruba 5 – 15 (počítejte s různými druhy holčičího jekotu) se nastěhuje do starého odlehlého domu, kterému nechybí snad žádná z obvyklých hororových propriet:

  • spousta vrzajících dveří
  • strašidelný sklep
  • nedaleké jezero
  • zápraží se zvonkohrou a houpacím křeslem
  • staré skříně
  • skryté prostory ve zdech
  • depresivní omítka a obecně málo světla
  • bohatá krvavá historie

The-Conjuring-2013

Začnou se dít divné věci, nejmladší z dívek si udělá imaginárního kamaráda a cosi v domě začne dávat nově příchozí rodince dost podstatně najevo, že je nežádoucí.

Film natočil James Wan, jehož Saw: Hra o přežití i Rozsudek smrti byly vynikající filmy. Stejně tak Insidious, který patří k současným špičkám hororového žánru (a v říjnu by se do našich kin měl dostat sequel, opět v režii Jamese Wana). Pokud chcete horor, tak tenhle člověk je celkem rána na jistotu, protože umí pracovat s atmosférou, s herci, s triky a s příběhem, který ani nemusí být nijak zvlášť originální.

Jako obvykle je potřeba brát s rezervou slova v úvodních titulcích, že film byl natočen podle skutečné události. Přinejmenším se dá říci, že existovala ta rodina a manželé Warrenovi – reální vyšetřovatelé paranormálních jevů (Patrick Wilson a Vera Farmiga), kteří jim pomáhali se těch duchů zbavit. Film začíná jejich přednáškou a i v průběhu snímku se občas přestříhne z rodinných trampot s duchy na tuto dvojici a na její problémy, což je trochu rušivé a vůbec by nevadilo, kdyby přibyli do filmu až v jeho průběhu (jako v Insidious).

IMG_9335.dng

S tím souvisí i ten problém, že film má dvě hodiny, což je na horor moc. Různými strašidly je sice napěchován vrchovatě, byl bych ale radši, kdyby se tvůrci podobně jako v Sinisterovi zaměřili na toho nejhlavnějšího bubáka a neztráceli čas se čtyřmi dalšími. V závěru je zas všechno vyřešeno až příliš rychle.

Nicméně jako horor funguje V zajetí démonů opravdu nadprůměrně, herci jsou dobří, lekačky mrazivé a napětí hutné. Technicky není filmu co vytknout. Když už jít do kina na něco strašidelného, tak tohle není špatná volba. Pokud nebydlíte ve sklepním bytě…

Hodnoceni: 70%

Režie: James Wan
Hraji: Vera Farmiga, Patrick Wilson, Ron Livingston, Joey King, Lili Taylor, Hayley McFarland, Christy Johnson, Mackenzie Foy, Shanley Caswell
USA, 2013, 112 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *