Temná krajina (Dark Country) – Mysteriózní cesta noční pouští (Recenze)

CZ premiéra: 27. 1. 2011

Film Temná krajina natočil herec Thomas Jane, kterého jste měli možnost zahlédnout v několika krvavých hororech, ale třeba i v Oscarové Magnolii. Svůj režijní debut ale dost nezvládl, příběh obstojí ještě s odřenýma ušima, avšak tempo vyprávění a amatérská kamera nestojí za zlámanou grešli.


Thomas se sám obsadil i do hlavní role, jež představuje muže jménem Dick, který se jednoho dne probudí vedle své novomanželky Giny (Lauren German) v levném motelu na kraji Las Vegas. Ze začátku to vypadá na jeden velký omyl z nerozumu, ale nebojte, tento krok zřejmě nebyl tak impulzivní. Daleko méně uváženým rozhodnutím je noční cesta přes celou Nevadskou poušť. Uprostřed noci tu společně narazí na těžce zraněného muže, který je oba zřejmě zná a z neznámého důvodu se je pokusí zabít. Jeho neúspěch končí smrtí. Na novopečené manželské duo pak čeká řešení problému, kam s tělem.


Zápletka lehce připomíná trable, které řešila i skupinka mužů ve filmu Šest pohřbů, jedna svatba. I tady se dočkáte filozofických debat ohledně všech možností, které se nabízejí, a o jejich následcích. Celý film je ale koncipován jako road movie kombinovaná s thrillerem a lehce říznutá žánrem noir, v pozadí vyhrává lehký jazz a herci se snaží, jak mohou. Nejvíce zaujmou svádivé hrátky Lauren German s kostkou ledu či tajemné rozhovory se zkrvaveným cizincem, přesto je ale značná většina snímku unylá a víceméně nudná. K celkovému špatnému dojmu vybízejí i amatérsky nasnímané záběry, jež dělají z Temné krajiny vyloženě podprůměrný televizní film se špatnou gradací napětí, nelogickým scénářem a zbytečnými dialogy. Ohledně uvedení snímku ve 3D se nabízí jen jediná otázka: Proč?


Vidět se vyplatí akorát poslední čtvrthodinu, ve které se znenadání objeví Ron Perlman (mimochodem mizerný) v roli policisty a ve stejnou chvíli se také příběh začne zamotávat. Teprve v ten moment vyzní naplno slibovaná mysteriózní atmosféra a děj začne evokovat filmy Davida Lynche. Čekání na docela chytrý a kuriózní zvrat ale nestojí za těch sedmdesát minut, které mu notně předcházejí.

Hodnocení: 35%

Režie: Thomas Jane
Hrají: Thomas Jane, Lauren German, Ron Perlman
USA, 2009, 88 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *