Super 8 – Spielberg, nebo Abrams? (recenze)

Hodnoťte film

CZ Premiéra: 08.09.2011

J.J. Abrams je tvůrce, od nějž diváci čekají záhady. Vyžadují je. A on jim jde na ruku. Zatímco u nejnovějšího Star Treku neměl co tajit, v případě Super 8 cpal divákům jen nepochopitelné scénky, aniž odhalil, o co ve filmu vlastně půjde.

Věc se má tak. V malém americkém městečku v 70.letech žije čtveřice cca 14-letých kamarádů, kteří natáčí amatérský zombie horor. Přitom se stanou svědky havárie vojenského vlaku, ze kterého “něco” uteklo. Přijede armáda, ztrácejí se místní obyvatelé. Však to znáte.

Síla Super 8 není v příběhu, který jste viděli milionkrát, ale v jeho podání. Skutečnými hrdiny jsou tady neuvěřitelně sympatičtí dětští hrdinové, kteří prožívají dobrodružství, natáčí film a zamilovávají se. Je silný ve scénáři, který využívá všechna možná klišé a skládá poctu Stevenu Spielbergovi (a hodnotám, jichž byly jeho filmy vždy plné). Abrams svůj režijní styl dokonale přizpůsobil zobrazovanému tématu, až vám bude připadat, že se díváte na 20 let starý Spielbergův dobrodružný film.

Abrams natočil silný film o přátelství a rodině, který je v podstatě dobrodružnou podívanou pro děti. Ale daleko spíš bude film bavit jejich rodiče, kteří se při sledování party malých filmařů propadnou časem a vzpomenou si na vlastní dětství. Právě to byl zřejmě Abramsův cíl. Chtěl zabrousit do svého dětství, kdy stejně jako hrdinové běhal po lese s kamerou od rodičů a vytvářel filmy. Zároveň chtěl vyseknout poklonu Spielbergovi, který dodnes patří mezi nejlepší režiséry. Podařilo se mu obojí.

Všechny předchozí Abramsovy filmy byly vynikající a nápadité. Ale teprve Super 8 ukazuje, jak to vypadá, když dá do filmu část sebe samého.

Ale Super 8 je film příliš osobní na to, aby diváci vybírali podle recenzí nebo hodnocení. Jestli si ho užijete, nebo ne, záleží spíš na tom, jestli se dokážete vžít do postav. Jestli dokážete ocenit bezelstnost, s jakou skupina dětí natáčí film před domem, který prohledávají vojáci prostě proto, že to je dobrý záběr.

Hodnoceni:80%

Režie: J.J. Abrams
Hraji: Joel Courtney, Kyle Chandler, Elle Fanning, Ron Eldard, Noah Emmerich, Zach Mills, Amanda Michalka, Riley Griffiths
USA, 2011, 112 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *