Strážci – Watchmen (Watchmen)

CZ premiéra: 5. 3. 2009

w1

Komediant, jeden z bývalých superhrdinů, byl nalezen mrtev. Někdo ho shodil asi z patnáctého patra. Prohodil ho neprůstřelným sklem. Někdo daleko silnější, než on.

Po stopách pachatele se vydává Roschach, jeden z bývalé skupiny Minutemanů, superhrdinů, do které patřil i Komediant. Do příběhu vstoupí i všichni ostatní, Ozzymandias, nejchytřejší člověk na planetě, Sůva, zbrojař a vynálezce technických udělátek pro celou partu (něco jako Donatello), Dr. Manhattan, moudrý člověk, který umí ovládat hmotu a má božské schopnosti a v neposlední řadě Hedvábný přízrak, která spí s Dr. Manhattanem.  

Právě ten je jediným člověkem, který má nějaké nadpřirozené schopnosti. Tomu se nedá věřit hned od první scény filmu, kdy Komediant rukou proráží zdi. Postavy skáčou několik metrů do výšky, dokáží holou rukou prorážet stěny i záchodové mísy. Přestože většina má buď chatrnou, nebo tluštší postavu, nedělá jim problém naráz zlmátit deset protivníků. Jedna postava dokonce tvrdí, že dokáže chytit kulku. To samozřejmě chvíli po té udělá. Z filmu pochopíte, že nadlidskou sílu dostali po té, co si oblékli kostým.

Podobný problém je i se stylizací. Posledně jsem psal, že postavy by měly být stylizované do současnosti. Zapomněl jsem, že Snyder ponechal příběh v 80. letech. A vy zapomenete také. Ani na minutu nebudete věřit, že w51se snímek odehrává byť i jen o deset let zpět. Dobrá, možná u úvodních titulků (mimochodem výborných), když se na plátně objeví Warhol, Nixon s trapně pinocchiovským nosem, nebo vražda JFK, si na chvíli pomyslíte, že by se to v té době mohlo skutečně odehrávat. Následující záběry vás ale okamžitě vyvedou z omylu. Těžce stylizované oblečení hlavních postav, přestylizované bitky, ve kterých Snyder vykrádá sám sebe a až příliš digitální look celého obrazu vám tuto iluzi spolehlivě rozbijí. Zdá se to jako hnidopišství, ale když víte, jak to v té době vypadalo a někdo vám vehementě tvrdí opak, dokáže to pěkně štvát.

Zrovna u tohoto filmu je mi dost líto, že se Snyder nesnažil kopírovat Dark knightovskou realističnost. Uvěřitelné akční scény, uvěřitelnost doby a hlavně uvěřitelnost postav.

Jak rád bych sledoval takový film.

Původní komiks byl velice temnou zpovědí své doby. Komedianta jste měli svým způsobem rádi, přestože se choval jako parchant. Na konci vám všechno v jeden okamžik do sebe zapadlo a záporák vlastně není zlý, jen mu jde o dobro. A toho lze docílit jen jediním, strašlivým způsobem.

Ve filmu žádný takový pocit mít nebudete. Komediant je podán jako hajzl, kterého ostatní mají docela rádi očividně pouze pro to, že to tak bylo v komiksu. A Hedvábný přízrak se zamiluje do Sůvy také jen pro to, že to tak bylo v komiksu. Na druhou stranu závěr se moc komiksu nedrží – a je to ještě horší. Nechybí klasické záporákovo vysvětlování, co, jak a proč udělal, behěm kterého se jakoby na kola mlátí s hlavními postavami. Záporák vypráví – chvíli bitka – záporák vypráví – chvíli bitka… a tak to jde asi třikrát. Navíc pokud si budete všímat detailů, dojde vám, že mu vlastně nejde o mír, ale je to pěkně vypočítavá svině, které jde jen o peníze. (Na požádání vysvětlím, ale jde o mohutný spoiler).

Snyder jenom převedl obrázky z komiksu, text nejspíš vůbec nečetl. Film totiž překvapivě není moc temný, ale vystupuje z něj pár krvavých (skoro až samoúčelných) scén, které zvedají potřebnou návštevnost na 18+ (tedy jen pro dospělé, což je svým způsobem i komiks).

w2Podobné je to i s délkou. Pravda, 163 minut není málo, jenže téměř celá první hodina běží zpomaleně. Když už se na plátně něco začne dít normální rychlostí, rozezní se špatně zvolená písnička (většinou z 60. let), která zní celých pět minut a doprovodné záběry jsou zpomalené (např. pohřeb, či sexuální scéna). Nejenom, že to scénu spolehlivě zabíjí, ale dokáže to i pořádně štvát. Když se navíc podobné věci stanou pětkrát po sobě, začínáte zvolna usínat.

Co takhle natočit Watchmeny aby se drželi ducha předlohy? Film dlouhý pro to, že je třeba toho hodně vysvětlit, ne ukázat, jaké umí režisér cool zpomalovačky. Film temný proto, že zobrazuje drsný svět, ne proto, že je v něm samoúčelná brutalita.

Jak rád bych sledoval takový film.

Ve filmu Strážci – Watchmen nefunguje téměř nic. Špatní herci, kteří ani moc nedokážou vdechnout uvěřitelnost nebo alespoň sympatie svým postavám. Ani triky nejsou žádný zázrak, není problém rozpoznat, co bylo pouze v počítači a co je skutečné. Poslední ránu zasazuje režisér. Neumí natočit neakční scénu – téměř všechny flashbacky jsou pouze komentovány. A když už dojde na dialog, je většinou zoufale statický. Což je u filmu, kde se převážně mluví, dost zásadní problém.

Jak hrozně nerad jsem se díval na tenhle film.

40%

Režie: Zack Snyder
Hrají:
Billy Crudup, Malin Akerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie, Niall Matter, Sonya Salomaa, Matthew Harrison, Carrie Genzel, Jay Brazeau, Isabelle Champeau, Laura Mennell, Robert Wisden
Velká Británie / USA / Kanada, 2009, 163 min

30 thoughts on “Strážci – Watchmen (Watchmen)

 1. 0
  0

  Pokud jde o hyperstylizovanost celeho filmu a srovnavani s Temnym rytirem: Na rozdil od Nolana jde Snyder presne opacnou cestou, tj. co nejvice se komiksu drzet. Usuzuji tak podle vizualni stranky. Pokud jde o samotny film, zatim jsem jej nevidel, ale chystam se to napravit.

 2. 3
  0

  Na rozdíl od autora si myslím, že tím, kdo nečetl předlohu je právě on.

 3. 0
  1

  Předlohu jsem kdysi četl, ale do detailu si jí nepamatuji, jak jsem psal v předchozím příspěvku na téma Watchmen. V recenzi to není, tímto se tedy omlouvám za případné nesrovnalosti.
  To ovšem neznamená, že mě konec filmu nenaštval. Ze záporáka !POZOR SPOILER! který ví, co musí udělat a pranic ho to netěší, ale ví, že to je jediná možnost, se stala vypočítavá mrcha, která se na troskách civilizace ještě napakuje…KONEC SPOILERU.

 4. 1
  0

  Bohudík, že jsem před návštěvou kina tuhle kritickou recenzi nečetl. Jako neznalý komiksové předlohy jsem si film náramně užil. Nevěnuje se tomu, jak ke svým nadpřirozeným schopnostem dotyční přišli, ale to je přece úplně nepodstatné! Snyder se opravdu vydal opačnou cestou než Nolan, ale ani to není špatně! Natočil film bezmála zajímavý. Kontrast neučesaného pohledu na lidskou brutalitu a sexualitu s nablýskanou vizuální stylizací jsem si opravdu užíval. Tohle není dobový film, takže ani nevěrohodnost zobrazení mě nijak neuráží. Je to komiksový film, kterému tahle stylizace sluší stejně jako rating R. Nikdo nikomu nebrání přečíst si předlohu….ale ani fakt, že je možná komiks samotný lepší, neubírá Snyderu filmu na atraktivitě. Film je dlouhý, ale pokud vás zaujme jako mě, budete jedině rádi.

 5. 2
  0

  A ještě bych dodal, takový Rorschach je nejen výborně napsaný, ale i zahraný!

 6. 0
  1

  Ano, já uznávám, že jsem hodnocení dost podstřelil, ale mě ten snímek dost naštval. Vím, že se s touto recenzí ztotožní tak tři lidi na planetě, tak ji prosím neberte jako “Takhle to je, protože jsem to tak řekl”, spíš jako opozici k těm zbývajícím, pozitivním, jako názor nespokojeného recenzenta.
  V nejbližších dnech by měla přibýt ještě druhá recenze, s největší pravděpodobností pozitivní.

 7. 0
  0

  ad Roschach: Super, první věc na které se shodneme!:-)

 8. 0
  0

  @Kmotr
  Tak to pozor. Jak je Rorschach a Sůva u Ozymandiase v kanceláři, tak v komiksu je uvedeno, že najdou v počítači předběžnou kalkulaci s předpokládaným ziskem. Takže on je “vypočítavá mrcha” i v komiksu!

 9. 0
  0

  Aha, vidíš, na to jsem si nevzpomněl… ale ve filmu mi jeho počínání přišlo mnohem horší…Především to, že !MEGASPOILER! nezničí jenom jedno město, ale asi pět… proč? to jsem vůbec nepobral…

 10. 0
  0

  Nehádejte se a přečtěte si radši recenzi na The Lucky Ones 🙂

 11. 0
  0

  @Kmotr
  !SPOILERY v celém komentáři!
  Mě to naopak přišlo logičtější. Všechny velmoce jsou postiženy stejně. Proto se lépe spojí proti společnému nepříteli. Proto mi i ten odchod doktora přišel lépe odůvodněný. Vzal na sebe úlohu toho špatného a zmizel. Pomohl zabránit nukleární válce a stejně ho k zemi už nic poutalo.

 12. 0
  0

  Četl jsem víc recenzí negativních:-)….vesměs podobně laděné. Tohle byl jeden z prvních webů, kde jsem na to mohl reagovat:-). Neříkám, že je něco tak či onak, jen jsem chtěl pro diváka, který se do kina třeba chystá nadhodit názor druhé strany;-)

 13. 0
  0

  ja teda nevim, ale hodně věci který jsou v recenzi kritizovány jsou tak jsou i v komiksu…klasické záporákovo vysvětlování je v komiksu, jeho proslov-bitka-proslov-bitka tam taky je. A i v komiksu hlavní postavy zmlátí hodně lidí bez nejmenších problémů. Jsou to strážci tak musí být trénovaní…Pokud autorovi recenze tohle vadí tak se nedivím, že mu zbytek filmu vadil, ale ten přitom předlohu zachycuje věrně a má i podobnou atmosféru. A mám pocite,že zpomalovačky Snyder dával nejen do míst kde vypadají dobře, ale hlavně do míst kde jsou scény v předloze rozkresleny podrobněji.
  P.S. Záporák zničí pět měst aby se svět sjednotil proti společnému nepříteli. Nixon to v závěru filmu i tak říká…

 14. 0
  0

  Upřímě když sem tuto recenzi poprvé četl na CSFD.cz tak sem byl vyděšen. Film na který sem se těšil byl zde označen dvoumi ** a a cituji “Ve filmu nefunguje téměř nic. Špatní herci, špatné triky, špatná režie. Jediné, co se dá pochválit je vizuální stránka filmu. Kandidát na zklamání roku”. Toto byl pro mě šok, ale stejně mě to přemohlo a do kina sem na to šel. Po zhlédnutí sem byl příjemně překvapen a nechapu to za Retarda tuto kritiku psalo dyt ten film vůbec není tak hroznej. Určitě bych ho označil ****. A prosím neposílejte zaujate kritiky hodnotit tento film děkuji

 15. 0
  0

  to 3njoy: Jenže v komiksu mi to tolik nevadilo…jak vysvětlování, tak bitky. Do toho komiksu mi to tak nějak sedlo…tady ne, spíš mě to štvalo. Je to jedna z těch věcí, který fungují v komiksu, ale s převedením na filmová plátna se z toho (znova opakuji: pro mě, např. ChriSovi to ještě nedošlo) stala fraška…

 16. 0
  0

  To ChriS – za prvé: toto není kritika, ale recenze. Kdybych byl kritik a toto byla kritika, srovnával bych Watchmeny se všemi Snyderovými filmy, filmy z 80. let atd. atd. To tu nedělám, proto je to recenze.
  Za druhé: Neříkám, že na to nikdo nesmí chodit, protože se mi ten film nelíbil. Nikdy jsem to neřekl a v komentářích jsem ještě znovu zopakoval, že toto je výlučně můj názor, názor člověka, kterému se film nelíbil. Pokud nedokážeš uznat jiný názor, než máš ty, jsi sám retard:-)

 17. 0
  0

  Tak to si nejakej nadrzenej ne….ty si ten film ani nevidel ne….proste joke na nesprávném místě

 18. 0
  0

  Ve filmu Watchmen jsem pochopil, co čtenáři milují na komiksu. Jeho podtext, to, co děla “hrdiny” tím, čím jsou. Ovšem film nemůže fungovat jako kopie předlohy. Nefungovalo to u Sin City, i když z jiného důvodu, a nefunguje to ani tady. Snyder se měl zaměřit na Rorschachovu linii, klasický detektivní příběh, a kolem toho smotávat ostatní linie. Místo toho je udělal rovnocenné. Bohužel Rorschach není Sůvě a Přízraku rovnocenný, je stomilionkrát lepší. V průběhu jsem měl neodbytný pocit, že hrdinové přišli na řešení tak nějak omylem, čirou náhodou. Už takhle je to nudné (kratší o 30-40 minut by to možná fungovalo), a proto si nejspíš netroufnu na “prodlouženou verzi”, která přijde na DVD. I když možná bude lépe pracovat s příběhem, osobně pochybuji, že to nedostatek dynamiky celého snímku.

 19. 0
  0

  Tak tahle recenze postrádá na ojektivnosti, myslím že právě třeba zmiňované písně jsou velmi dobře vybrané a do filmu pěkně sedí, akční sekvence jsou také řešeny velmi originálně a vůbec největší hloupost je nazvat herce z filmu špatnými, minimálně postava rorshacha je velmi dobře zahraná i napsaná a celkově herecké obsazení je ve filmu velmi povedené. Flashbacky mi připadaly velmi originální…natočené formou vyprávění mi připadalo nejlepší možností jak dát dohromady složitý a dlouhý děj původního komixu do dvou a půl hodinového filmu. Fanoušci původního komixu mohou namítat…ale originál je prostě originál. Film rozhodně povedený

 20. 0
  0

  Absolutne bozi film,snad druhy nejlepsi film podle komiksu(po Temnem Rytirovi

 21. 0
  0

  Toto není recenze, to je vyloženě výtok autorovi blbosti. Absolutně nemá cit pro nic. Kde tento člověk bere tu drzost recenzovat filmy opravdu nechápu…

 22. 0
  0

  Proč mi přijde, že jsi tu recenzi ani nečetl? 😉

 23. 0
  0

  Nokato…z toho co píšeš usuzuji, že chytrý příliš nejsi…takový malý komunista, který by chtěl aby jeho názor byl názorem všech. Autor má právo se svobodně vyjádřit, a ať už se ti to líbí nebo ne musíš to respektovat, nebo táhnout o dům dál. A výrok: “Absolutně nemá cit pro nic” jenom demonstruje tvojí debilitu.

 24. 0
  0

  Tak si ty jeho patoky čtěte, já vám v tom nebráním. Jenom nesouhlasím s tím, co v recenzi psal, to je celé.

 25. 0
  0

  to Kimble: Radši nic neusuzuj, moc ti to nejde. 😉 Říkáš, že autor má právo se svobodně vyjádřit. Já mu to právo neberu, i když jsem se vyjádřil dost nevybíravě. Mám tenhle film rád a proto jsem autorovu recenzi moc nechápal. Po přečtení pár jeho příspěvků v téhle diskuzi už bych reagoval mírněji – bohužel diskuzi jsem před svým příspěvkem nečetl. Pokud se dále hodláš otírat o mou inteligenci, tak počítej s tvrdší reakcí. 🙂

 26. 0
  0

  To Nokato: myslíš inteligenci typu: nejdřív začnu nadávat a až potom si přečtu diskuzi? No, tak to bude mít Kimble hodně těžké 😉

 27. 0
  0

  Diskuze promazána a další podobný příspěvek na toto téma mažu.

 28. 0
  0

  Hloupá a až přespříliš subjektivní recenze. Číst mě to nebavilo, ale proti gustu… Nehodlám sepisovat recenzi na recenzi.

 29. 0
  0

  Inteligentní příspěvek 😉

 30. 0
  0

  Autor rececenze je dement. Tečka!!!
  Vizuál za jedna, to samé hudba, dej , tempo, herci, režie, alternativní 80 léta. Pokud tedy autor recenze chápe význam slova alternativní a comics. The best of comics movie ever. Včetně nolanova batmana. A to jsem jeho velký Fanda.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *