Seriózní muž (A serious man) – Židovský vtip od bratrů Coenů (Recenze)

Hodnoťte film

CZ premiéra: 19. 8. 2010

Seriózní muž není tak docela typický pro bratrské duo Ethan a Joel Coenovi. Nebo je naopak jejich nejtypičtějším filmem. To už si budete muset rozhodnout sami. Za ta léta, kdy jsme chodili do kina na jejich výborné filmy a přáli jim právem získané Oscary, jsme si u nich zvykli na jakýsi režijní postup, dalo by se říci stereotyp, který je pro všechny jejich snímky shodný. Není to nic zřejmého, ale třeba už jen podle stylu vyprávění příběhu nebo podle charakteru hlavních postav se dá odhalit, že to byli právě oni, kdo tentokrát seděl na režisérské židli. Seriózní muž takto vypadá zhruba z poloviny, z té druhé naopak vůbec. Nejen, že se tu tentokrát děj netočí okolo žádného výrazného morálního přečinu hlavních hrdinů, ani tu dokonce nikdo nevraždí. Film hlavně rozvíří spoustu otázek, na které nemá žádné odpovědi. Nedokončí pořádně nic z toho, co začal. Pojmout tento fakt jako záměr je zajímavým experimentem, který ale Coenům moc nevyšel.

Larry Gopnik (Michael Stuhlbarg) je hlavou židovské rodiny na malém městě a váženým profesorem fyziky na univerzitě. Není mu to ale nic platné, když je jeho život jedna velká tragédie. Tedy, spousta lidí je na tom daleko hůř, ale muže středního věku, který si zvykl na jistou společenskou úroveň a životní standard, může i několik menších problémů nakupených na velkou hromadu změnit v životní trosku. Larryho žena požaduje bez udání důvodů rozvod, jeho soused mu zabírá pozemek, otec jednoho studenta ho uplácí, jeho vlastní děti ho dovádějí k šílenství, jakýsi anonym ohrožuje jeho pracovní místo a navíc musí trpět pod střechou svého věčně nezaměstnaného bratra. To by byl asi tak stručný výčet problémů, které Larryho sužují. Je jich ještě víc, ale ty nejsou tak významné. Tento film ale není o tom, jak je Larry řeší, právě naopak. Kvůli své nesmělosti, pasivitě a neagresivnosti se sebou nechává všemi vyjebávat. Všichni mu téměř doslova serou na hlavu a on si to nechává líbit. Každý fanoušek Coenů od úplného počátku očekává, kdy tomuhle človíčku s potlačovaným vztekem rupnou nervy a konečně někoho zabije, ale to by čekal marně. Jako mírumilovný tvor se Larry pouští do diskusí s několika vzdělanými rabíny, kteří by mu snad mohli s jeho těžkou situací pomoci. Ti mu ale většinou jen zaplní hlavu náboženskými nesmysly, metaforickými dvojsmysly, povídačkami o prapodivných úkazech, nebo nesmyslnými otázkami. Film se pouští do několika filozofických námětů, které by se vlastně i mohly vyvinout v zajímavou skládačku, nebo alespoň soubor tematicky laděných povídek, nic z toho ale Seriózní muž nedokáže dotáhnout do zdárného konce. Všechny postavy kromě Larryho existují jen pro to, aby mu ztrpčovaly život a jakmile se zdá, že se náš hrdina konečně odhodlal k nějakému činu, zjistíte, že to je jen sen. Tyto snové vize a poutavě vyprávěné minipříběhy jsou sice mistrně natočené, ale nedrží pohromadě.

Zvláštní téma i jeho veskrze průměrné zpracování je zabaleno do košatého vějíře výtečných hereckých výkonů, skvělé kamery a výborných kulis zprostředkovávajících atmosféru šedesátých let. To jsou atributy, které dělají ze Seriózního muže přeci jen lehce nadprůměrnou podívanou. Nic z toho ale nedokáže smazat podivný pocit z nedokončenosti filmu. Coenovi nám tentokrát zůstali něco dlužní. Z jejich nového snímku rozhodně nebudete tak uchvácení, jako z jejich předchozích kousků, které se jinak dají považovat za skvosty světové kinematografie. Tentokrát se ale žádný zázrak nekoná.

60%

Režie: Ethan Coen, Joel Coen
Hrají: Michael Stuhlbarg, Richard Kind, Fred Melamed, Sari Lennick, Aaron Wolff, Amy Landecker, George Wyner, Katherine Borowitz, Fyvush Finkel, Simon Helberg, Adam Arkin, Michael Lerner, Warren Keith
USA / Francie / Velká Británie, 2009, 106 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *