Repo: Genetická opera! (Repo! the Genetic Opera)

Ehm, jak začít? Repoman je osoba v nepříliš vzdálené budoucnosti, jež se živí odebíráním orgánů neplatičům – v budoucnosti totiž lidem orgány selhávají (epidemie) a pořídit si nový od společnosti GeneCo stojí peníze.

A Repo je rocková opera, příběh, ve kterém se zpívá častěji než mluví a snaží se vrstvit šílenosti na sebe v takovém množství, že divákům oči přecházejí. Nevěděl jsem, mám-li se smát, či se pozastavovat nad odporností některých scén.

Mám ten film brát vážně, nebo jako šílenou hříčku? Režisér Darren Lynn Bousman má na kontě druhý až čtvrtý díl hororové série Saw (neviděl jsem) a působí dojmem člověka, který dostal peníze, řekl si, že taková příležitost se už nemusí opakovat a natočil to nejšílenější a zároveň nejinvenčnější, co mu přišlo pod ruku.

Mně snímek zaujal už tím, že v něm hraje Anthony Stewart head (knihovník ze seriálu Buffy, objevují se ve skoro každém britském seriálu současnosti), kterého považuji za velmi dobrého herce a navíc není k vidění příliš často. Role Repomana mu sedla jako ušitá na míru, v jednu chvíli jsem se dokonce přesvědčil, že by byl perfektní volbou i pro hororovou adaptaci Podivuhodného případu doktora Jekylla a pana Hyda.

Není ale jedinou figurkou. Majitel GeneCo (Paul Sorvino) má minimálně stejně velkou úlohu, jeho děti jsou spíš karikatury. Dcera Repomana (Alexa Vega ze Spy Kids – holka vyrostla…) je centrem celého příběhu. A do toho se tam zhruba třikrát objeví dlouhovlasý borec, který svými skladbami uvede začátek, prostředek a konec filmu, i když skoro netuším, proč tam je. Působí spíš jako nezúčastněný pozorovatel.

Potíž je právě v té rockové opeře a stylizaci, díky níž všichni herci vypadají jako z videoklipu Marylina Mansona. Krev teče proudem, vytržené vnitřnosti díky přítomnosti Repomana taky nechybějí. Krev ve filmu rád nemám, ale sem jakoby patřila…

Autorům ale vytknu absenci jakékoliv zapamatovatelné skladby. Většina jich je opravdu dobrých, mají zajímavou dikci a herci (především Paul Sorvino a Anthony Head) se při zpěvu opravdu snaží. Písně zaujmou, ale přesto je považuji spíš za podkreslení přestylizovaně úchylného obrazu.

P.S. Paris Hilton konečně našla roli, která jí sedne. Nejvtipnější ale asi je, že její „pěvecký“ výstup (především ve skladbě „Zydrate Anatomy“ na soundtracku) patří k těm nejhorším…

P.P.S. To na začátku není příběh, ten je daleko komplikovanější a obsahuje desetiletí staré zločiny, všemožné podtrhy a nenávist – nic nového pod sluncem. Ale je poněkud překombinovaný a pod nánosem stylu a rockových skladeb se ztrácí jeho logika (což je škoda).

Režie: Darren Lynn Bousman
Hrají: Paris Hilton, Alexa Vega, Anthony head, Paul Sorvino, Michael Rooker, Bill Moseley, Rebecca Marshall, Sarah Power, Nivek Ogre
USA, 2008, 98 minBy Standa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *