RED – druhá recenze

Jsou v důchodu, ale nechcete se s nimi pohádat. Ne, řeč není o agresivních cestovatelích hromadnou dopravou, ale o vysloužilých agentech CIA, KGB a bůhví čeho ještě.

Letos to mají důchodci v kině dobré. Některé sice nahradili mladší ročníky (A-Team), jiní se vrátili s plnou parádou (Expendables) a další znechutili autora této recenze (Machete). Tentokrát se objevuje film, který stáří nemaskuje, ale bere si ho za téma. A aby to nebylo nudné, tak jde o tajné agenty.
Frank Moses (Bruce Willis), bývalý agent CIA, žije poklidně, užívá si důchodu a pokouší se seznámit s někým, s kým by mohl poklidně zestárnout. Ale jakmile najde Tu Pravou (Mary-Louise Parker), pokusí se ho zabít. Samozřejmě selžou, protože Frank je nejlepší (a kdyby nebyl, byl by to velmi krátký film). Jediný způsob, jak si zachránit život, je zjistit, proč po něm jeho bývalí zaměstnavatelé jdou (pronásledování vede naprosto skvělý Karl Urban, kterého chci co nejdřív vidět v jeho vlastním akčním filmu – ideálně jako Jacka Ryana).
Cestou se na ně nabalují další postavičky, ke kterým se Frank vydá pro pomoc (Morgan Freeman, Helen Mirren, John Malkovich, Brian Cox a 93letý Ernest Borgnine).


Všechno to jsou herci, od kterých nečekáte nic než solidní herecké výkony. A ničeho jiného se také nedočkáte. Navíc, Mary-Louise Parker je sexy a místy neuvěřitelně roztomilá.
Solidní práci odvádí i režisér Robert Schwentke. Buď on, nebo někdo jiný v jeho týmu, měl pár slušných nápadů a nebál se je použít (např. když Frank vystupuje z auta za jízdy), které dávají filmu sympaticky přemrštěný rozměr. Bohužel takových scén není mnoho. Právě Schwentke, solidní řemeslník, ale jinak spíše televizní režisér, se tak stává nejslabším článkem filmu.
Co nakonec pokulhává? Film se vydává za akční komedii. Akční je (i když žádná ze scén vám srdce nerozbuší) a místy i lehce úsměvný, ale zároveň to s oběma žánry nepřehání. Scény, v nichž banda důchodců nakopává zadek Tajné službě, jsou úsměvné samy od sebe a autoři si to zřejmě uvědomovali. I proto scénář sází spíš na bezchybné provedení akce, než filmovou akci. Ale to není chyba, ani Bruce Willis nemládne.
Chcete-li vidět úsměvnou akční podívanou s dobrými herci a ne úplně obvyklým tématem, nemáte prakticky jinou možnost. Navíc je film alespoň tak dobrý, že nebudete mít důvod vybírat něco jiného.

Hodnoceni: 70%

Režie: Robert Schwentke
Hraji: Bruce Willis, Morgan Freeman, Mary-Louise Parker, Helen Mirren, John Malkovich, Karl Urban, Richard Dreyfuss, Julian McMahon, Brian Cox, James Remar, Ernest Borgnine
USA, 2010, 111 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *