Rallye smrti (Death Race)

Nečekejte nic složitého a najdete vše po čem toužíte.

Budoucnost je v háji. Ekonomika se zhroutila a najít práci je čím dál těžší. Proto hlavního hrdinu, namakaného bývalého závodníka Jensena, moc nepotěší, když přijde o práci. Naštěstí má doma krásnou ženu a dítě, kteří ho vždycky udrží nad vodou.

Naneštěstí pro něj a naštěstí pro nás mu ženu zabijí a on je nucen jít za její vraždu do vězení (začátek je stejný jako Peklo s Van Damem). Tam dostane nabídku, která se neodmítá. Vezme na sebe masku mrtvého závodníka Franka a začne závodit v šílených futuristických závodech.

Všechen příběh je jen pěna nabalená na perfektní závody. Dialogy jsou účelné a slaboduché stejně jako vše kolem – tedy až na samotné závody.

Paul W.S. Anderson chtěl natočit ryze akční Béčko a to se mu povedlo na sto procent. Snímek si na nic nehraje. Nemá žádné vnitřní sdělení a ani se o to nesnaží. Zato je tam spousta aut, krásných holek, vystřílených nábojnic a co je hlavní – zábavy. Ale pozor, i když je Death Race Béčko, není hloupé jako třeba Doomsday.

Do příběhu je samozřejmě zamotán milostný příběh a pomsta hlavního hrdiny, což je ale jen taková vata na vyplnění prázdných míst – nemůžeme přece závodit pořád.

Anderson dokonce zašel ve videoherních módech tak daleko, že když auta projedou políčkem s mečem získají zbraně a když štítem tak obranu. Chtělo se mi skákat v kině a fandit závodníkům, tak moc mě závody vtáhly do děje.

Death Race je prostě Béčko a jako takové ho musíte brát. Teprve potom si ho pořádně užijete.

Klipové střihy dodávají snímku na dynamičnosti a tvrdá hudba spojená s výstřely a výbuchy doslova rozproudí krev v žilách.

Jason Statham se se svým křivým nosem perfektně hodí do role drsného kriminálníka, který si nenechá nic líbit. Od snímku „Zastav a nepřežiješ“ na sobě hodně zapracoval a vypracované svaly na něm přímo hrají. Pro film Death Race ho ještě vylepšily spoustou podomácku dělaných tetování, které vzhled kriminálníka jen podtrhují.

Role tvrdé ředitelky věznice Joan Allen, tak sedí, že má člověk chuť dát jí pár facek za to jaká je mrcha.

Jen tak pro zajímavost. Hlavní hrdina Jensen jezdí v Mustangu V8, což je stejné auto v jakém se proháněl Mel Gibbon v Šíleném Maxovi, až na to, že tenhle je celý obrněný a má na kapotě rotační kulomety.

Snímek doprovází vhodně zvolená hudba, kde uslyšíme téměř vše od hip hopu, přes pop k Metalu.

A závěr: Pokud máte rádi rychlá auta a pěkné holky, nechte doma mozek a běžte se bavit.

Režie: Paul W.S. Anderson
Hrají:
Jason Statham, Ian McShane, Jacob Vargas, Joan Allen, Jason Clarke, Tyrese Gibson, Robert LaSardo, Robin Shou, Natalie Martinez
USA, 2008, 105 min (SE: 89 min)
By Zdeněk Kolbuch

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *