Percy Jackson: Zloděj blesku (Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief) – Režisér prvních dvou Potterů se vrací s další dětskou fantasy

CZ premiéra: 11. 2. 2010

Po odchodu z kina jsem zjistil, že mé pocity z filmu nejlépe vystihuje replika jedné z jeho hrdinek: „Vzbudil ve mně hodně emocí, jen nevím, jestli kladných nebo záporných.“ Nakonec ale kladné hodnocení převážilo a tak to má být. Od novinky natočené Chrisem Columbusem jsem čekal podle prvních trailerů zábavu převážně pro děti hraničící s infantilností, opak je však pravdou. Konečně je tu zas dobrodružná komedie, kterou si užijí nejen malé děti a dospívající, ale i jejich dospělý doprovod.

První půlhodina je prostá a jednoduchá jako lineární funkce. Klišé na sebe vrší spoustu jiných klišé, většina dějových zvratů je předem předvídatelná a s kterým z řeckých bohů je hlavní hrdina spřízněn, poznáte o deset minut dříve, než on sám. Ano, slyšíte dobře, řeckých bohů. Ti totiž sídlí na Olympu a vládnou světu i v dnešním moderním světě a řeší obrovský problém. Diovi, nejvyššímu z nich, někdo ukradl jeho nejmocnější zbraň – bleskovou hůl. A z krádeže je obviněn právě Percy. Pokud hůl nevrátí do dvou týdnů, vypukne válka. Tyto okolnosti nic netušícího Percyho dostatečně zmatou, takže než se naděje, už trénuje boj s mečem v táboře pro polobohy a čelí monstrům z řeckých mytologií. Ty, ačkoli plně digitální, jsou velice přesvědčivé a občasný nepovedený počítačový trik často zanikne ve velkoleposti celé scény. Přeci jen, když před vámi hned po úvodních titulcích vystoupá z moře desetimetrový Poseidon, trošku to s vámi zamává.

Nebudu se zabývat nelogičnostmi, to bych pravděpodobně popsal několik stran, hlavně, že se divák dobře baví. Po utahaném úvodu se děj totiž konečně rozjede a Percy se svými nově nabytými přáteli vyráží na dlouhou cestu do podsvětí, aby zjistil, kdo je skutečným zlodějem blesků, a aby osvobodil svou matku, kterou drží v zajetí Hádes. Kupodivu to ani nepůsobí moc překombinovaně, děj se akorát posouvá poměrně rychle kupředu, a proto dvě hodiny čistého času nakonec utečou jako voda. Navíc je na co se dívat. Chris Columbus sype potvory z rukávu téměř s kulometnou kadencí a jedna je děsivější než druhá.

Hrdiny si oblíbíte celkem rychle, protože to nejsou žádní frajírci, co by věčně vyčuhovali z řady. Percy (Logan Lerman) trpí poruchou čtení, ve škole má problémy s učením a doma ho terorizuje jeho otčím, jehož každodenní náplní je vstát z postele a dát si pivo. Grover (Brandon T. Jackson), Percyho ochránce, je ve skutečnosti satyr, napůl člověk a napůl kozel, který svou totožnost zdatně skrývá díky páru berlí. No a Annabeth (Alexandra Daddario) je dcera Athény, bohyně boje a válečné strategie. Netřeba dodávat, že válečnické sklony po matce zdědila. Scénář po hercích naštěstí nevyžaduje žádné složité herecké výkony, takže s několika jednoduchými obličeji a neustálou vyjukaností si vystačí na docela dlouho. Sekunduje jim mnoho zdatných herců ve vedlejších rolích, ať už je to Pierce Brosnan v roli hlavního vedoucího „Tábora Napůl Vyvolených“ (který silně připomíná dětský letní tábor se zaměřením na středověké turnaje), Uma Thurman coby stylizovaná a slizká Medúza nebo Rosario Dawson v roli Hádovy nedobrovolné manželky.

Jakási podobnost s Harrym Potterem, jehož první dva díly režíroval taktéž Columbus, je zjevná. Nejen, že oba filmy vznikly na základě knižní předlohy, ale i Harry byl vlastně triková fantasy podívaná s několika atrakcemi v podobě zuřivých monster. Za libovolnou postavu z Percyho si navíc můžete klidně dosadit její asociaci z Harryho a naopak. Co ale v Potterovi nebylo, je režisérův záměr ozvláštnit příběh jeho zasazením do světa moderních technologií. Tento plán vyšel na výbornou. Kromě naprosto unikátní a skvělé scény z herny v Las Vegas bych ještě rád zmínil, že asi málokoho by napadlo umístit vstup do podsvětí hned vedle slavného nápisu Hollywood a jít proti medúze s nablýskaným mobilním telefonem, to už chce trošku fantazie. Tvůrcům se podařilo do dialogů přimíchat i narážku na ekonomickou krizi, a když při cestě do podsvětí vyhrává rocková pecka Highway to hell, každý dospělý zaplesá blahem. Největší výtkou a neustálou překážkou tak stále zůstává pro mnohé nesnesitelná naivita, která čiší z každého záběru. Bez ní by spatřil světlo světa ideální rodinný film, kde si každý přijde na své.

Autor: Jan Varga

70%

Režie: Chris Columbus
Hrají: Logan Lerman, Rosario Dawson, Uma Thurman, Pierce Brosnan, Sean Bean, Alexandra Daddario, Catherine Keener, Steve Coogan, Kevin McKidd, Melina Kanakaredes, Erica Cerra, Brandon T. Jackson, Joe Pantoliano
Kanada / USA, 2010, 118 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *