Osamělý jezdec (The Lone Ranger) – Kůň Ex Machina – recenze

2.3 3 hodnocení

CZ Premiéra: 4.7.2013

Osamělý jezdec (The Lone Ranger) je nová verze pro Američany legendárního rozhlasového a následně televizního seriálu (1949-1957) a série filmů. Evropana ale žádná nostalgie zajímat nemusí, a proto se k němu postavíme jako ke každému filmu.

ranger

Začneme tentokrát u postav, protože stejně jako u Pirátů z Karibiku, i tentokrát Johnny Depp ukradl valnou většinu filmu pro svou lehce vykolejenou postavu indiána Tonta. To je navíc opřeno o fakt, že je vlastně vypravěčem celého příběhu a jeho scvrklá, stoletá postava v cirkusu v roce 1933 (nebo kdy) vypráví příběh jednomu návštěvníkovi. Postava Tonta ale není ten typický deppovský sympatický cvok, nýbrž minulostí mučený muž, který se ze zoufalství uchýlil k pověrám a legendám. Překvapivě mnohovrstevnatý a zajímavý charakter se ale tomuto filmu, který má být letní pohádkou pro věčné děti, nehodí do krámu a proto jej příběh více méně ignoruje.

Titulní ranger je typicky nudný charakter, měšťák, který přijel z právnické fakulty na Divoký západ a věří v šíření civilizace – takové jsme ale viděli i v komediích s Terrencem Hillem.

Bandité jsou správně šílení a hlavní padouši odhadnutelní. Příběh na pomezí mystiky a reality velmi rychle sklouzne k realitě, aniž by vysvětlil mnohé z toho, co se kolem děje. Například Tonto vykládá Rangerovi, že je “spiritwalker”, protože byl na onom světě a vrátil se zpět. Z toho důvodu je nemůže být zabit v boji. Ale říká to jen proto, že je pološílený, nebo je na tom něco pravdy? To se nedozvíme a není nám to ani naznačeno!

THE LONE RANGER

Když Tonto vypráví o windigovi, démonu, kterého z člověka udělá pojídání lidského masa (a jeden z padouchů se opravdu chová jako kanibal), divák se začne těšit na příběh na pomezí fantastiky. Ale těší se marně, protože tato dějová linie je opuštěna jedním vyprávěním u ohně, kde se dozvíme, že Tontovi přeskočilo.

Jak ale pak vysvětlit nadpřirozeného koně (zdroj poloviny vtipů a Deppův zdatný protihráč), který přijde vždy, když je nejhůř? Třeba i na střechu hořícího domu. Takový “kůň ex machina”. Znovu ale musím upozornit, že vtipů je ve filmu opravdu hodně, tak odlehčený blockbuster si nepamatuji od prvních Pirátů.

A to jsem nezmínil postavu bordelmamá (Helena Bonham Carter), na které všichni obdivují slonovinovou protézu (!) a která se ve filmu objeví celkem dvakrát. Můj názor je, že ji vystříhali, protože obzvlášť její druhé zjevení je takřka nepochopitelné. Podobná situace ve filmu postihuje indiány, u nichž bych se vsadil, že také měli původně daleko větší roli. Tady se jednou ocitneme v jejich táboře a podruhé je vidíme ve chvíli, kdy zaútočí a najedou proti kulometům. Jakoby všechny scény mezitím (a nějaké, alespoň ve scénáři, být musely!) někdo vystříhal. Chápu, že i tak má film 150 minut, což je hodně, ale takhle ho zdementnit je snad horší…

the_lone_ranger

Kdykoliv se ve filmu nikdo nepokouší o posouvání děje kupředu, jasně probleskuje režijní lehkost Gorea Verbinského. Vtipné dialogy, slovní přestřelky, ale i akční scény – to všechno funguje. O efektech se u filmu za 250 milionů dolarů nemá cenu zmiňovat, jsou bezchybné a tolik zničených parních lokomotiv jsem v životě neviděl.

Ale jak tomu u současných filmů bývá poměrně často, Osamělý jezdec funguje po všech stránkách kromě jediné, a tou je scénář. Nebo to, co z něj při natáčení a střihu zůstalo. Efekty, herci, technici – všichni si museli udřít zadky při výrobě tohoto monstrózního projektu. Ale za rámeček si to nedají, protože chyba je v samém základu každého filmu, příběhu.

P.S. Depp vytvořil nový charakter, vedle piráta-gaye má vyšinutého indiána. Ať se mu s ním daří.

Hodnoceni: 60%

Režie: Gore Verbinski
Hraji: Johnny Depp, Armie Hammer, Ruth Wilson, Tom Wilkinson, Timothy Hutton, Barry Pepper, Helena Bonham Carter, James Badge Dale, James Frain, William Fichtner, Leon Rippy, Matt O’Leary, W. Earl Brown, Harry Treadaway, Mason Cook, Turner Ross, Chad Brummett, Matthew Page, Lew Temple, Damon Herriman
USA, 2013, 151 min

One thought on “Osamělý jezdec (The Lone Ranger) – Kůň Ex Machina – recenze

  1. 1
    0
    2.3 3 hodnocení

    Nevim kdo to psal ale mne se to libilo a bral jsem to jako komedialni western.Pro zasmani i zamysleni a vrazda ta taky musi byt.Myslim ze jse tento komedialni western povedl.Kdyz se podivam kolikrat co davaji v televizi za seriali tak to je skoda casu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *