Neuvěřitelná dobrodružství Tada Stonese (Las Aventuras de Tadeo Jones) – Animovaná kopírka Indiana Jonese – Recenze

CZ Premiéra: 9.5.2013

Tad Stones je zedník. Od malička je však nadšencem do archeologie, což mu bohužel spíš škodí (kvůli excesu na staveništi přijde o práci). Pak se ale naskytne příležitost, když má kurátor archeologického muzea dopravit jistý artefakt svému kolegovi do Peru, a jelikož je zrovna indisponován, Tad využije situace a svých (teoretických) znalostí archeologie a rozhodne se předmět profesorovi dopravit osobně. Zažije dobrodružství, ocitne se na útěku před zabijáky a seznámí se s profesorovou krásnou dcerou…

tadeo1

Není žádným překvapením (už vzhledem k názvu), že španělský animák je okopírovaný Indiana Jones. Včetně klobouku a valící se koule. Příběh je klasický, jde v něm o jakýsi poklad ukrytý v bájném městě, napětí, humor, akce, láska. Je to mírně dementní a občas něco nefunguje tak, jak by asi mělo (dynamika, pohyby postav, stínování, logická návaznost…) Animace je samozřejmě horší než u drtivé většiny americké animované produkce, zas je ale o něco lepší než v případě Kozích příběhů nebo filmů z exotických zemí (malajsijští Žraloci na s(o)uši a podobně).

 Na druhou stranu nemůžu říct, že bych se nebavil. Kromě Indiana Jonese si Tad Stones vypůjčuje i leckde jinde, paroduje všelicos a dělá si legraci i z různých žánrů a stereotypů. Např. padouchem je ruský kulturista s páskou přes oko a s robotickou rukou. Z toho důvodu se u filmu budou bavit kromě dětí (jelikož se pořád něco děje a prakticky tu neexistují hluchá místa) i dospělí – kadence vtipů je značná, záporáci jsou cool a hlavní hrdinka má tělesné proporce Lary Croft.

Je to takový předvídatelný guláš namíchaný z ingrediencí okoukaných odjinud. Zároveň snímku ale nejde upřít hravost, dobré nápady tvůrců, kvalitní gagy, nadšení a snahu nebrat se vážně. Je to taková jednohubka na zaplácnutí, kterou moc dlouho v hlavě neudržíte, okamžitý dojem z ní ale není špatný.

Hodnocení: 60%

Režie: Enrique Gato
Hraji: Michelle Jenner, Meritxell Ané, Óscar Barberán
Španělsko, 2012, 90 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *