Muži v naději – Nevěra se vyplácí – recenze

CZ Premiéra: 25.08.2011

Kasovní úspěch Žen v pokušení vedl režiséra Jiřího Vejdělka k tomu, že se rozhodl natočit podobný snímek, ve kterém na rozdíl od rok staré výtečné komedie vystupují v úlohách hlavních hrdinů muži. Přesto i v Mužích v naději hrají ženy dost důležitou roli.

Zejména v okolí domáckého Ondřeje (Jiří Macháček) se to hezkými děvčaty jen hemží. Nic s tím ale nenadělá, neboť má už dávno manželský chomout pevně kolem krku. Jeho bezduchá, odtažitá a znuděná žena Alice (Petra Hřebíčková), majitelka restaurace, kde on sám dělá číšníka, z jejich vztahu odstranila veškerou jiskru a vášeň a z manžílka si udělala otroka vhodného jen k nošení tašek a k sekýrování. Dokonce i Ondřejův tchán Rudolf (Bolek Polívka) se jeho apatii podivuje a pobízí ho k nějakému záletu. On sám děvkaří ostošest, přestože na něj doma čeká milující žena (Simona Stašová). Ondřej se nejprve zdráhá čehokoli nečestného, nevěra ani dostatek odvahy na ni se v jeho povaze prostě nevyskytuje. Pak mu ale do života vstoupí krásná Šarlota (Éva Vica Kerekes ) a vše se rázem změní. Takové okořenění manželství Ondřej potřeboval, románek se ale po čase vyvine v celou sérii záletů a stále více nezvladatelnou situaci přestane být snadné ututlávat.

Na bravurního Jiřího Macháčka se Vejdělkovi vyplatilo vsadit už v Ženách v pokušení. Teprve v hlavní roli kompletně rozkvetl, čistě komická figura mu navíc sedla rozhodně víc než třeba lehce melancholický Oskar v Nestydovi. Jeho výraz ve tváři je v některých případech k nezaplacení. Slovenka Éva Vica Kerekes mu byla milenkou už ve zmíněném Nestydovi, tady jen dostala podstatně víc prostoru. Jednak se od ní očekává být neuvěřitelně sexy (splněno) a také umět hrát a neskrývat chyby za nepřehlédnutelný dekolt (naštěstí taktéž splněno). Polívka si zopakoval oblíbenou postavu šarmantního bonvivána, sympatického až na půdu. Je naprosto skvělý v každém okamžiku, ačkoli mnozí pravděpodobně nebudou souhlasit s jeho filozofií omlouvající časté nevěry. Ta přetéká lacinostmi typu: „Není důležité, se kterou jsi, ale ke které se vracíš.“ a tak podobně. Ale zkuste nemít rádi člověka, který staví horské dráhy inspirované ladnými křivkami žen a doma ve vitríně má vystavený odlitek zadnice jedné ze svých „kořistí“, o kterém před manželkou tvrdí, že se jedná o cizokrajnou keramiku. Nemožné.

Funkčním humorem prošpikovaný scénář nutí své hrdiny pronášet jednu vtipnou repliku za druhou a nechá je prolézat scénkami, při kterých se bránice udržet nedá. Dokonce i ohraný vtip s nepozornou výměnou telefonu za žehličku dokáže Vejdělek podat neuvěřitelně svěže a nechybí mu ani schopnost umět překvapit. Někde v polovině snímku je scéna, po které jsme všichni zůstali sedět s otevřenou pusou a nevěděli, jestli se smát, nebo to brát vážně. Režisér se evidentně nebojí ani tragičtějších tónů a to filmu jednoznačně prospělo. Děj je jednoduchý, rovně zavěšené nitky se ale s přibývajícím časem pořádně zašmodrchají do velkého uzlu, který se v závěru podaří možná až příliš snadno rozmotat. Oproti Ženám a všem tradičním zvěstem o zhoršující se kvalitě pokračování Muži nijak nezaostávají, i když znovu by tento koncept režisér už vyvařovat nemusel. Ono se vlastně ani nejedná o pokračování, Muži v naději jsou naprosto samostatným filmem, jenž obsahuje jen pár podobných schémat a opakující se téma nevěry.

Stejně jako se loni v kinech prohýbala smíchy obě pohlaví, ani letos nepřijde nikdo zkrátka. Tímhle snímkem rande zaplácnete cobydup a dobře se zasmějete bez ohledu na to, zda jste muž či žena. Vejdělek opět dokazuje, že je současným králem české komedie. A že ženy umějí mnohem lépe lhát.

Hodnoceni: 80%

Režie: Jiří Vejdělek
Hraji: Jiří Macháček, Bolek Polívka, Éva Vica Kerekes, Petra Hřebíčková, Simona Stašová, Lukáš Langmajer, Hynek Čermák, Michal Novotný, Emma Smetana, Ester Kočičková
Česko, 2011, 115 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *