Milionář z chatrče (Slumdog Millionaire) – druhá recenze

m11Milionář z chatrče je jako dvojité menu u McDonald’s. Obojí je barevné, vypadá to skvěle a zpočátku to i skvěle chutná. Nakonec se přecpete, ale stejně si připadáte nenajezení. A možná je vám i trochu špatně.

Osobně by mi vůbec nevadilo, kdyby v kolonce oscarové kategorie „nejlepší film” figuroval úplně jiný snímek. Milionář je sice frajersky natočený, zábavný a nápaditý, ale chybí mu myšlenkový přesah. Bollywoodská pohádka, říká se.

První polovina filmu je jízda. Člověk má občas pocit, že se dívá na MTV. Oči se pasou hezkými, až nepřirozeně barevnými záběry, které se střídají ve svižném tempu, slyšet jsou indické písničky skladatele A.R. Rahmana a muzikantky M.I.A., původem ze Srí Lanky. Co by se k filmu o moderní Indii hodilo lépe, než moderní indická hudba. Danny Boyle je zkušený režisér (Trainspotting, Sunshine) a scénář, který si vybral, má dost originální zápletku.

Jamal, nevyrazný kluk, trochu ňouma, se účastní soutěže Chcete být milionářem? Indická chudina šílí, soutěžící, původem z bombajského slumu, je jedním z nich. Pohádka o tom, jak chudý chasník ke štěstí přišel se právě odehrává na jejich obrazovkách. Jamal navíc jakoby zázrakem ví všechny odpovědi. Na stodolarovce je Benjamin Franklin, revolver vynalezl Samuel Colt, Bůh Ráma drží v pravé ruce luk a šíp. Jak je to možné? Roznašeč čaje a takovéhle znalosti? Řešení je trochu neuvěřitelné, ale tak už to v podobných příbězích bývá. Jamal zná odpovědi prostě náhodou. Z různých epizod svého krátkého, ale dobrodružného života mu utkvěly v hlavě slova a fakta, která se mu dnes hodí.

m2Divák spolu s Jamalem skáče z přítomnosti, kdy hlavní hrdina vysedává v televizním studiu a taky v „zadní” místnosti, kam jej zatáhla podezřívavá policie kvůli údajnému švindlování, do jeho minulosti. Do doby, kdy byl maličký a přišel o mámu, do doby, kdy se se starším bráchou Salimem a kamarádkou Latikou protloukali Bombají, do doby, kdy se stali mladíky a Jamal se rozhodl pracovat poctivě, zatímco Salim ve svém novém zaměstnání dostal služební pistoli. Po všech těchto epizodách je vám jasná jedna věc. S Jamalem byste neměnili. Jenže tenhle looser teď sedí v televizním studiu a indický „Vladimír Čech” mu před obličejem mává bankovkami. „Šance utéct. Vstoupit do uplně nového života,” jak říká Latika, dnes už nejen kamarádka, ale životní láska.

Jednotlivé epizody Jamalova života fungují samy o sobě, každá z nich je vypointovaným minipříběhem. Nejlepší z nich se odbudou v úvodní půlhodině, kdy na plátně pobíhají sympatická indická děcka, přirozená a vtipná. Další epizody jsou čím dál tím předvídatelnější a klišovitější. Jejich jediný účel je člověka dojmout. Indie je v Milionáři rozdělena na bohaté, kteří jsou vesměs verbež, a upřímné chudáky jako je Jamal, které zlí bohatí odsunuli do slumů a kopnou je zpátky, kdykoliv se vyškránou výš, než jsou ostatní. V Boylově filmu o nic jiného než o evropskou variaci na bollywoodské pohádky nejde.

Divák dostane přesně to, co by od filmu z dnešní Indie čekal. Hory odpadků, polorozbořené domky nalepené na moderní výškové budovy, otrhané děti spící na ulicích a velkou dávku hlazení po srsti a oblíbené naděje na lepší život. Boyle svůj film rozhodně netočil pro náročné publikum, to je jasné po několika minutách. Scénář je plný kostrbatých rozhovorů, jaké jsou slyšet v telenovelách. V klíčových momentech navíc opakuje záběry, které ukázal už jednou, jen proto, aby si tupější divák snáze dal dvě a dvě dohromady.

Nominace Milionáře z chatrče na Oscara v deseti kategoriích a zisk Zlatého globu za nejlepší film vrhá na nejznámější filmová ocenění poněkud zvláštní světlo. Na co tyhle ceny máme? Nejsou spíše přehlídkami „dojemných lidských příběhů” s aktuálním tématem, než soutěžemi o skutečný nejlepší film roku? Pokud člověk vypiplá formu a na obsah se nedostane, jakoby někomu posílal krásně zabalenou krabici, ve které vůbec nic není. Doufat, že si publikum díky překrásné stuze prázdnoty nevšimne, znamená ho podceňovat.. Pokud si chtěl Boyle střihnout exotickou pohádku, je všechno v pořádku. Ale všechny ty nominace si prostě nezaslouží.

Jestli jste měli těžký den a chcete vidět něco příjemného, co vás rozptýlí, potom je Slumdog Millionaire filmem pro vás. Příjemná oddechovka u které se budete smát, budete brečet, budete kroutit hlavou. A než se vrátíte domů, vykouří se vám to z hlavy.

60%

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *