Máj

NOVINKY  TRAILER RECENZE DVD  CSFD

    Máj je novým počinem (záměrně nepíšu filmem) F. A. Brabce. Jeho minulý film Kytice byl velice solidním, obrazově nádherným, převedením české literární klasiky na plátna. To chtěl být i Máj. Až na pár záběrů není.
    V následujícím odstavci vyzradím kompletně celý děj filmu. Je to pro to, že báseň Máj je dostatečně známá a film Máj se od své předlohy dost liší. Navíc do kina se jdete stejně jen podívat, jak to pěkně vypadá, protože už víte, že hrdina na konci drsně zemře.
    Mlynář (Vilémův otec) spí s Jarmilou. Jdou spolu s ostatními vesničany do kostela, kde je přepadne a okrade Vilém a jeho parta zbojníků. Všichni ho znají, jen Jarmila ne, takže na sebe zamilovaně hledí. Druhý den za ní Vilém přijde, vyspí se spolu a v kostele se vezmou. Jarmila je asi němá a všechno to sleduje Kat (Jan Tříska).
    Poté se film zaobírá tím, jak jsou vesničané vyděšení ze zbojníků a zavolají na ně vojáky a jak je Vilém,přestože se od té doby něviděli, stále víc a víc zamilovaný do Jarmily. Vilém opustí svou bandu a jede za Jarmilou. Když jí přemluví k tomu, aby s ním utekla, uslyší vojáky a raději před nimy uteče. Potká Kata, který mu Obrazekřekně, že by vše vyměnil za lásku a rozhodně by před ní neutíkal. Vilém se tedy vrátí za Jarmilou, přestože před ní neutíkal. Jenže jí zastihne při orálním sexu s milencem. Podřízne ho a poté si všimne, že je to jeho otec. Je psychicky na dně a uteče do kostela, kde se potká s katem a knězem. Kat prohodí něco ve stylu: Nechtěl jsem, aby ho zabil, myslel jsem, že ho láska zachrání. Viléma zavřou do vězení, kde se setká se svým otcem a otec mu asi něco zazpívá, to už si přesně nepamatuji.
    Následující den vyvedou bývalého zbojníka na popravčí pahorek a zbaví ho života. Jarmila vyleze na útes a skočí do vody, kde se předtím koupali zbojníci, takže není zcela jisté, zda se chce zabít, či si jen zaplavat.
    To je celé. Pokud teď nevěřícně kroutíte hlavou, jste na tom Obrazekdost podobně jako já po projekci. Schválně jsem si počkal na tiskovou konferenci po skončení promítání, abych si poslelchl, jak se z tohohle průšvihu tvůrci vymluví.
    Nevymluvili se. Jediný, komu se to trochu povedlo, byl Tříska, který de facto řekl, že za všechno může Brabec a on od toho dává ruce pryč.
    Pokud se vám to nezdá jako průšvih a doufáte, že to obrazová stránka zachrání, uklidním vás. Nezachrání. Až na jednu scénu (Jarmila pije u mlýna víno a to jí steče do živůtku) je to hrůza. Ze začátku to ještě jde, ale pak začne Brabec dělat atmosféru tím, že třese kamerou a krásné obrázky vám kazí dost debilní hlasový doprovod (scénář).
    Ještě bych rád pochválil hudbu od Support Lesbiens. Je skutečně dobrá. Jenže od prvních taktů se přestává do filmu hodit. A po deseti minutách dokonce do kteréhokoli filmu, protože pánové přitlačili na kytary a místo hudby slyšíte agresivní elektronické kvílení.
    A to jsou veškerá pozitiva. Jelikož je negativ skutečně dost, vyjmenuji jen ty největší. Například scéna podříznutí otce. Třikrát ve zpomaleném záběru uvidíte Kukuru bez krve, přičemž Vilém máchá kudlou co nejdál od jeho krku. Pak je všude strašně moc krve, která evidentně nestříká z Kukurova krku. A nakonec má Kukura jizvu přes krk. Já vím, působí to hnidopišsky, ale je to důležitá scéna a navíc jsou na ta “zranění” detailní záběry.
    Velice podobně vypadá i Vilémova smrt. Skoro jakoby se tvůrci báli ukázat krev. Zato prsou si užijete dost, hlavně Jarmiliných. Nejhorší scénou je ale Vilémovo vidění duchů. To už se bez smíchu vydržet nedá. Což je v jistém směru dobře, protože největší slabinou snímku je nuda. A to je veliká škoda, protože z Máje mohlo být něco jako aktuálně Stalo se – směšná blbost.
    Přestože je číselné hodnocení Máje jen lehce poprůměrné, rozhodně vám nedoporučuji jít do kina. Ukoušete se nudou, při dívání se pod sedačky.

40%

P.S.: Ano, ta strašná písnička od Supportů, která teď hraje v rádiích, ve filmu doopravdy je.

Režie: F. A. Brabec
Hrají:
Matěj Stropnický, Sandra Lehnertová, Juraj Kukura, Bronislav Poloczek, Vladimír Javorský, Nina Divíšková, Jan Přeučil, Kryštof Hádek, Jan Tříska…
Česko, 2008, 80 min

2 thoughts on “Máj

  1. 0
    0

    Film asi neni pro tebe, protoze jde videt, zes ho absolutne nepochopil 🙂 Ja bych naopak vyzdvihla krasny zabery krajiny, ktery rozhodne neomrzi a mrzi me, ze jsem film nevidela v kine na velkym platne. Hudba je paradni a ke snimku se hodi skvele.

  2. 0
    0

    naštěstí takových, jako jsem já, je nás víc:-) Chtěl jsem se na to podívat dneska znova, ale nakonec jsem to vzdal, neměl jsem dost odvahy. Máš můj obdiv:-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *