Madagaskar 3 (Madagascar 3: Europe’s most wanted) – Děti si přijdou na své – recenze

CZ Premiéra: 14.6.2012

Čtveřice zvířat z newyorské zoo je zpět a pokračuje ve snaze dostat se zpátky do svých útulných klecí a výběhů. Alex, Gloria, Marty a Melman to tentokrát berou přes Evropu, po jejíž městech cestují jako účinkující v cirkusu. Ten se však nachází na pokraji krachu a je i na čtyřech hlavních hrdinech, aby s tím něco udělali.

            Kromě zmíněné ústřední čtveřice se vrací i další postavy z minulých dílů. Těšit se tak můžete například na ztřeštěné lemury a samozřejmě i neodmyslitelný tučňáčí tým, který sice tentokrát nedostal tolik prostoru, ale i tak se motá kolem nejlepších momentů snímku.

Cirkusové prostředí navíc nabídlo možnost obohatit příběh o další zvířátka. Většina z nich má pouze okrajovou funkci, ovšem například skvěle nadabovaný ruský tygr Vitalij, nesoucí v sobě temnou vzpomínku na dávné, nepovedené vystoupení, si zcela zaslouží divákovu plnou pozornost.

Tvůrci se navíc rozhodli postavit hrdinům do cesty nějakého toho antagonistu, z čehož vzešla kapitánka Chantal DuBois, expertka na odchyt všech živočišných druhů. Ta je však spíše výstřední než skutečně zlá a pro Alexe a spol. po většinu času nepředstavuje důstojného soupeře.

            Co se týče děje, nemá cenu od filmu čekat něco víc, než nabízely předchozí díly. Tedy rychlou, údernou zábavu cílenou na dětského diváka. Na řadu tak přichází spousta akce, ať už v podobě honiček nebo výstupů na různém cirkusovém zařízení. Ke slovu se samozřejmě dostanou i všemožné pády či nárazy, kombinované s předchozím během, letem či třeba jízdou na motorce některé z postav. Díky tomu si snímek udržuje vysoké tempo a nějakou tu hodinu a půl dobře zvládá udržet divákovu pozornost.

Celková míra infantility naštěstí dosahuje stupně „příjemný,“ což zaručuje snesitelný zážitek i pro rodičovský doprovod. Dospělí sice nebudou zřejmě plně akceptovat šílené písně, proskakování klíčovou dírkou nebo již zmíněné lemury, zároveň se ale nebudou snažit pod jakoukoliv záminkou zmizet ze sálu pro první akční scéně. V poměrně snesitelné a civilní verzi je také prezentováno nutní závěrečné poučení, týkající se, nikoliv nečekaně, významu skutečného přátelství.

            Do kin jde snímek, jak už to u dětských filmů bývá, s českým dabingem. Ten má poměrně slušnou úroveň, nicméně všechna ostatní zvířata překonává výše jmenovaný tygr. Ten je vybaven nejen příslušně ruským přízvukem, ale často volí i ruská, či alespoň dost rusky znějící slova, což činí jeho projev jednoduše neodolatelným.

Krátkou zmínku si zaslouží i skutečnost, že kromě klasické verze je film promítán také ve 3D. To má v některých scénách, samozřejmě především těch akčních, poměrně dobré a hojné využití. Platí to například o honičce v Monte Carlu během úvodní třetiny snímku. Prostředí města totiž oplývá spoustou předmětů, které mohou po příslušném kontaktu s rychle jedoucím vozidlem s tučňákem za volantem podniknout rychlý výlet mimo plátno.

Sečteno bez pomoc kalkulačky je Madagaskar 3 solidním dětským filmem, který neurazí ani dospělého diváka. Stran kvality rozhodně předstihuje poslední pokračování série a docela příjemně celou trilogii uzavírá. Anebo snad ne?

Hodnoceni: 60%

Režie: Eric Darnell, Tom McGrath
V českém znění: Filip Blažek, Miroslava Pleštilová, Filip Švarc, Václav Vydra, Zbyšek Pantůček
USA, 2012, 92 minut

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *