Machři 2 (Grown Ups 2) – Neděj a nehumor – recenze

15.8.2013

Film Machři z roku 2010 si vybavuji jen matně. Pamatuji si, že to nemělo děj a že jsem se za celou dobu opravdu zasmál jen jednou, a to když Adam Sandler smažil slaninu na elektrickém lapači hmyzu. A že mi tam bylo líto Stevea Buscemiho. No a s dvojkou se to má stejně, ne-li hůř. Tady si totiž dělá z Buscemiho legraci i Taylor Lautner. Zato naštěstí zcela chybí Rob Schneider, obvyklá přísada komedií s Adamem Sandlerem. A režíroval opět Dennis Dugan (naposledy teroristický snímek Jack a Jill).

GROWNUPS2

Děj není. Sandler posbíral pár kamarádů, užil si s nimi pěknou dovolenou, natočil to a poslepoval to dohromady (což je stejné jako u jedničky). Pojítkem je tentokrát příprava zahradní párty u Sandlera doma a rozmíšky s partou vysokoškoláků vedených Taylorem Lautnerem (jehož úlohou ve filmu je metat salta, urážet kdekoho a plácat po zadku své gay kamarády).

Český překlad názvu „Machři“ je jednoznačně ironický, stejně jako původní „Grown Ups“, pokud to někomu ještě nedošlo. Jiná možnost není – vzhledem k tomu, že hlavními hrdiny filmu jsou:

  • Adam Sandler, který byl ve škole vždy otloukánek a dodnes z toho má traumata. V průběhu filmu zlomí svému synkovi na začátku letních prázdnin nohu a od té doby okolo toho dělá nevhodné vtipy, aby zlehčil situaci.
  • Kevin James, který lže své ženě a zašívá se u matky, aby se s ní mohl dívat na odpolední seriál. S manželkou se snaží zvyšovat dětem sebevědomí tak, že když odpoví špatně na jednoduchou početní úlohu, řeknou, že to je správně.
  • David Spade, který se tahá s ošklivými ženami a vlastního dospělého syna se bojí.
  • Chris Rock, který je úplně zbytečný.

Grown Ups 2_2

Film je velmi trapně režírovaný. Pokaždé, když dojde na pokus o humor, je jakýkoli teoretický potenciál vtipu okamžitě umrtven tím, že se střihne na někoho, kdo kulí oči, případně řekne: „Whhaaaaaaat?“, případně oboje zároveň. Jediné, co opravdu funguje, jsou dva gagy s nafukovacím člunem. Dále snímek obsahuje hned několik věcí, které považuji za čisté zlo. Už po prvních pěti minutách filmu jsem se rozhodl psát si seznam, ke konci byl ale opravdu dlouhý, takže uvedu jen pár příkladů:

  • Digitální jelen, který močí na lidi. (2. minuta filmu)
  • Francouzské líbání muže se psem.
  • Speciální fígl, díky kterému může člověk prdět a krkat současně.
  • Čokoládová zmrzlina maskovaná za výkaly.
  • Skupina polonahých mužů omývající auto svými rozkroky a jazyky.
  • Stálo to 80 milionů dolarů.

Sandlerův humor je přitom sexistický, mnohdy nechutný, homofobní a rasistický. Postavy jsou idioti. Neexistence příběhu je nahrazována tím, že každou chvíli někdo někoho praští, nebo někdo upadne, nebo někdo zatrsá. Když už se objeví náznak dějového oblouku, zůstane hrubě nedokončen. Např. v úvodu je rozcupován plyšák patřící dceři hlavního hrdiny. Ona se na něj v průběhu filmu ptá a na konci ho má Sandler konečně sešitého. Avšak zcela chybí klíčová scéna, ve které by jí měl spraveného plyšáka vítězoslavně předat.

Jsou „sandlerovské“ komedie, které akceptuji. Zkus mě rozesmát, Klik – život na dálkové ovládání i 50x a stále poprvé mě bavily a připadaly mi kvalitní. Machři 2 jsou peklem, které ode mě jen sporadicky vyloudilo křečovitý úšklebek. Nicméně je to pořád lepší než Jack a Jill, takže 20%.

Hodnoceni: 20%

Režie: Dennis Dugan
Hraji:Adam Sandler, Salma Hayek, Maya Rudolph, Chris Rock, Kevin James, Maria Bello, David Spade, Taylor Lautner, David Henrie, Nick Swardson, Cheri Oteri, Shaquille O’Neal, Steve Austin, Allen Covert, Steve Buscemi, Andy Samberg, Jon Lovitz, China Anne McClain, Patrick Schwarzenegger, Halston Sage
USA, 2013, 101 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *