Liberace! (Behind the Candelabra) – Muzika, gayové, pozlátko – recenze

Hodnoťte film

CZ Premiéra: 18.7.2013

Americký film sleduje posledních deset let v životě slavného extravagantního homosexuálního pianisty Valentina Liberaceho. Začíná v sedmdesátých letech, kdy je Liberace hvězdou showbusinessu a začne si milostný románek s o čtyřicet let mladším hochem.

liberace1

Největším trumfem snímku Stevena Soderbergha je bezesporu Michael Douglas v hlavní roli. K nepoznání namaskován, s tunou make-upu v obličeji, producírující se v bizarních kostýmech a předvádějící vynikající herecký výkon okořeněný neuvěřitelně gay vystupováním, kreacemi, mluvou a gesty. Michael Douglas je naprosto famózní, odzbrojující a geniální. Kdykoli se objeví na plátně, je zábava zaručena. Oficiálním žánrem filmu je sice životopisné drama, nicméně snímek je po okraj plný úžasného gay humoru.

Zdatným společníkem je pro Douglase Matt Damon v roli šestnáctiletého (!) chlapce (alespoň podle distributora je mu šestnáct), který je okouzlen Liberaceho stylem života a vším tím pozlátkem okolo. Začne u něj dělat na jeho žádost nejprve šoféra a osobního asistenta, jejich vztah se ale postupně prohloubí, až přejde do vášnivého milostného vztahu. Damonovi těch šestnáct let nikdo neuvěří, ale každopádně i na něm si maskéři vydatně zadováděli.

matt damon shirtless behind the candelabra

Film mapuje jejich románek, hádky, neshody, vzájemnou oddanost, lásku a žárlivost mladšího z dvojice. Dojde i na vášnivé sexuální scény obou pánů (ale nic není odhaleno), přesto film působí v těchto sekvencích dost odvážně a je obdivuhodné, že Douglas i Damon do něčeho takového vůbec šli. Na pozadí se odvíjí spolupráce Liberaceho s jeho agentem (Dan Aykroyd), který se snaží ututlat sexuální orientaci svého zaměstnavatele (coby velké tabu přelomu 70. a 80. let), plastickým chirurgem (Rob Lowe), či svou matkou (okouzlující Debbie Reynolds).

Po celou dobu si film zachovává tempo a dobře baví. Akorát v poslední půlhodině už začnou být jednotlivé události příliš omleté a opakují se. Stejně jako Damonova postava i diváci jsou uvězněni v Liberaceho pompézním, kýčovitě zařízeném sídle (aplaus pro dekoratéry) a upadají do pocitu stereotypu. Ke konci už film připomíná jiné, až příliš standardní životopisné filmy, do té doby se ale Soderbergovi vedlo velmi dobře. Posledním filmem, který plánoval pro kina, měly být Vedlejší účinky, a dál už chtěl točit jen pro televizi. Liberace! vznikl v produkci HBO a tak byl také v Americe odvysílán, v některých zemích se přesto do kin dostal (a je to dobře, protože na plátně ještě více vyniknou drahé, zlatem zdobené interiéry a bravurní práce maskérů. Soderbergh by měl pro HBO rozhodně natáčet dál, protože tohle je kvalitka.

 

Hodnocení: 80%

Režie: Steven Soderbergh
Hraji: Michael Douglas, Matt Damon, Rob Lowe, Dan Aykroyd, Scott Bakula, Debbie Reynolds, Paul Reiser, Cheyenne Jackson, Eddie Jemison, Johnny Yong Bosch, Bruce Ramsay, Nellie Sciutto, Thure Riefenstein, David Koechner, Nicky Katt, Garrett M. Brown
USA, 2013, 118 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *