Letadla (Planes) – Zklamání s křídly – recenze

CZ Premiéra: 22.8.2013

Prášek Skočdopole je obyčejné práškovací letadlo s neobyčejnou touhou závodit. Během práce fantazíruje a po práci trénuje. I když ho přátelé varují, že není k závodění sestrojen, jde do toho. Během prvotního výběru do slavného závodu Kolem světa neuspěje. Pouze pět nejlepších postupuje a Prášek skončil šestý. I když by to měl být pro letadlo tohoto typu úspěch, jeho snem byla právě účast na tomto závodě. Po smutné chvilce přijde dobrá zpráva. Jedno letadlo dopovalo, a tak je vyřazeno. Prášek se tedy dostane na svůj vysněný závod. Nepůjde ovšem jen o zkoušku jeho leteckých dovedností, bude se také muset vypořádat se špatnými charaktery některých letadel a to především s lhostejnosti k fair play soupeře Ripslingera.

let1

Po úspěšných Autech se společnost Disney, tentokrát bez Pixaru, vydala vzhůru do oblak. Aby o podobnostech těchto filmů diváci neuvažovali celý film, tak jsou upozorněni hned na začátku. Animace je naprosto stejná a mnoho aut má v Letadlech důležitou roli. Dokonce se na plátně objeví mutant auta a letadla s rozdvojenou osobností. Oba filmy se v podstatě odehrávají ve stejném světě. Ovšem tentokrát jsou v hlavní roli letadla.

Děj Letadel není nijak originální. Jako skoro v každé pohádce se prostě z outsidera stane hvězda. Navíc je skoro celý film věnován pouze závodu, který není napínavý ani zábavný.

Prášek je kladným hrdinou se vším všudy. Je přátelský, i když se k němu ostatní chovají nepřátelsky. Pomáhá, kde může. Dokonce se skvěle orientuje v meziletadlových (pro nás mezilidských) vztazích. Jemu nejde nefandit. Záporák Ripslinger se zase neštítí ničeho, aby znovu vyhrál a zapsal se už napořád do historie. Prostě jasně vymezené charaktery hlavních postav, což je pro pohádku typické. Jediná trochu zajímavá postava je veterán Skipper, který sám kvůli havárii od války nelétá. I tak díky svým zkušenostem trénuje Práška a radí mu i během závodu, jak překonat některé překážky. Oblíbeným letadlem se určitě stane pošahaný dvouplošník Bandaska. Tak dlouho dělá práškovací letadlo, až se z toho trochu pomátl.

let2

Distributor uvádí, že Letadla jsou mimo jiné i komedie. Nepřišlo mi. Zasmála jsem se opravdu asi pětkrát, ale věřím, že děti bude film bavit mnohem víc. Určitě si zapamatují popěvek dvouplošníka Bandasky: „Já mám rád …“. Humor je hlavně postaven na národnostních stereotypech, které jsou často i nepřesné. Například jsem o Mexičanech neslyšela, že by byli velicí svůdníci a milovníci a to asi letadlo El Chupacabra mělo představovat.

Film je prostě pro děti. Dospělí si moc neužijí, ale nudit se úplně asi taky nebudou. Jednou to vidět stačí. Trochu mi přijde, že Disney celý snímek natočil kvůli oblíbenosti Aut, a tak chtěl vydělat nejen na vstupenkách a DVD, ale především na hračkách a všem ostatním, co s tématikou filmu vytvořili. Letadla jsou na pultech ještě před jejich premiérou.

Hodnoceni: 50%

Režie: Klay Hall
Hraji: Val Kilmer, Brad Garrett, Julia Louis-Dreyfus, Dane Cook, John Cleese, Teri Hatcher, Anthony Edwards, Priyanka Chopra, Stacy Keach, Cedric the Entertainer, Sinbad, Carlos Alazraqui, Oliver Kalkofe
USA, 2013, 92 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *