Lesní duch (Evil Dead) – Krvavě brutální absťák – Recenze

CZ Premiéra: 4.4.2013

Kultovní hororový snímek Evil Dead z roku 1981 natáčel Sam Raimi svépomocnou metodou s pár kamarády v lese ve volném čase. Amatérské triky, masky, i Raimiho inovativní režijní postupy dotvářely originální bizarní atmosféru v děsivém příběhu o partě přátel, kteří si vyjeli na chatu v lesích, našli tam prokletou knihu a nechtěně z ní vyvolali zlo, které jim pak dalo pořádně zabrat.

Evil-1

Letošní remake se dočkal kromě profesionálního technického zázemí i několika změn. Především ta parta nejede na odlehlou chatu kvůli zábavě a odpočinku, nýbrž aby se pokusili detoxikovat na drogách závislou kamarádku a pomoci jí překonat absťák. Takže když jim dotyčná v průběhu vyděšeně vypráví, jak ji v lese spoutal strom a mezi nohy jí vlezlo cosi slizkého, co vylezlo z úst opodál stojící zohavené postavy, ostatní to připisují abstinenčním příznakům…

Filmu schází atmosféra strachu a obav z nadpřirozeného neznáma, takže diváka neudržuje v napětí, čímž pádem spíš než do škatulky hororu spadá Evil Dead do žánrové odnože značně krvavého splatteru. Snímek je totiž opravdu dost brutální (přístupnost od 15 let je skoro podceněná) a není v něm nouze o explicitní uřezávání končetin, rozřezávání jazyku paspartou, zajíždění motorovou pilou do něčího obličeje a podobné chuťovky. Záměrně přehnané násilí má samozřejmě za cíl diváka šokovat a udržovat ho ve fázi psycho teroru, podobně jako se to dařilo například snímkům typu Jezero smrti či Martyrs, jejichž pojetí brutálních a krvavých scén také vycházelo z naturalističnosti a mírné dávky filmové stylizace.

evil2

Dále v Evil Dead není téměř žádný záměrný humor (a kupodivu ani nahota). Trochu komedie obstarává dementní chování postav (přečtu nahlas pasáž z démonické knihy vázané v lidské kůži a nikomu o tom neřeknu), ještě dementnější chování postav (kýble zvratků dávící a mužským hlasem promlouvající kamarádka, která se nás poslední půlhodinu pokoušela zabít, teď najednou vypadá trochu normálněji, tak odložím brokovnici a pokusím se ji obejmout), jeden nečekaný gag pro ČR (jedno ze šifrovaných slov z knihy je “kunda“) a komická přehnanost extrémní brutality (vtipná jen, pokud máte tuhý kořínek). V původním Evil Dead moc humoru také nebylo (vrchovaté porce srandy se dočkala až dvojka a trojka), v souvislosti s bizarní ujetostí celé Raimiho série bych ale alespoň mírný nadhled očekával.

Jinak se tvůrci snažili přiblížit se originálu zrekonstruováním místa dění do známé podoby, napodobováním pohybu kamery prolétávající mezi stromy a využíváním některých povědomých motivů a situací. Měněním jejich point se ale zas naopak odklonili. Odklon lze nejvíce pocítit v závěru, působícím z hlediska gradace a vyvrcholení sice skvěle, avšak ne zrovna logicky.

evil3

Jedna věc však je, jaký je námět a scénář, ale jiná je, jak je to celé natočeno. A v tomto ohledu nemám co vytknout (kromě toho zmíněného nedostatku strašidelné atmosféry). Krvavé efekty jsou z technického hlediska velmi podařené, režie je silně na úrovni (debutující uruguayský režisér se pořádně předvedl) a film má krásné umělecké svícení a skvělou výtvarnou stylizaci. Casting je vydařený, herci jsou dostatečně neznámí a podávají kvalitní výkony, za které se nemusejí stydět.

A hlavně je to zábavné a navíc dost odlišné od drtivé většiny současné (i hororové) produkce – brutálnější, údernější, intenzivnější, dynamičtější a vynalézavější. A především z toho ani přes výraznou změnu celkové atmosféry nemám pocit, jako by mi někdo zmrvil oblíbenou předlohu. Ono to má totiž s původním Evil Dead tak málo společného, že mi na tom vlastně pramálo záleží.

 

Hodnocení: 70%

Režie: Fede Alvarez
Hraji: Shiloh Fernandez, Jane Levy, Jessica Lucas, Lou Taylor Pucci, Elizabeth Blackmore
USA, 2013, 91 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *