Legendární parta (Rise of Guardians) – Avengers pro nejmenší – recenze

CZ Premiéra: 29.11.2012

Pokud si myslíte, že hlavním úkolem Santa Clause je šéfovat továrně na hračky kdesi na pólu a jednou do roka odvézt hotovou várku pod stromečky po celém světě, nemáte pravdu. Zastává totiž mnohem důležitější funkci, neboť svým působením dodává dětem radost ze života a bdí nad tím, aby to tak zůstalo.

            Jenže teď má, spolu s kolegy z branže, Velikonočním zajícem, Sandmanem a Vílou Zuběnkou velký problém. Na svět se po staletích v ústraní vrací Bubák, aby si užil taky trochu legrace, vnesl do dětského spánku trochu nočních můr a nastolil tak nad nimi nadvládu temnoty a strachu. Santa a spol. potřebují v boji s tímto protivníkem posilu, takže do svých řad přijmou nováčka, Jacka Frosta, vládnoucímu nad zmrzlým skupenstvím vody.

Bohužel, tomu se však příliš bojovat nechce, protože dává přednost vytváření volnému, bezstarostnému životu, zpestřovanému vytváření náledí na frekventovaných chodnících a jinému drobnému chuligánství. Otázka tedy zní prostě – najde včas cestu na tu správnou stranu barikády? Zcela upřímně, odpověď nejspíš znáte sami…

Co tedy může dětská verze Avengers nabídnout – vedle poměrně originálního konceptu, kdy se ze symbolů Vánoc, Velikonoc a tak dále stávají superhrdinové, skrývá snímek v rukávu ještě několik dalších solidních karet.

V první řadě několik opravdu zábavných postav, jako jsou tetováním ozdobený Santa nebo Zajíc, jehož dovednosti by mu zřejmě záviděli i členové zvláštních jednotek. Bohužel, proti silnému týmu se nepovedlo najít skutečně odpovídajícího protihráče.

Onen Bubák je sice na poměry animovaných filmů poměrně schopný, nepůsobí směšným dojmem a má poměrně schopnou a respekt budící armádu. Kupodivu ani nikam nepadá či nevráží do předmětů. Jenže, proti Santovi s kozáckou šavlí u boku je to naprosto všední chlapík v černém kabátě, vizuálně nepříliš zajímavý a od první chvíle odsouzený k neúspěchu.

            Těžištěm snímku se stávají akční scény, kterých si divák užije skutečně hodně. To je jednou z nejsilnějších stránek filmu, má hodně dobré tempo a prakticky neustále v něm najdete něco, na co se dobře a příjemně dívá. Akční pasáže navíc ještě umožňuje docela solidní 3D zpracování. Až sem tedy všechno v pořádku, ostatně i ten hlavní antagonista by se dal překousnout – jsme přece v pohádce, takže nemusí vypadat tak, aby z něj děti mladší deseti let dostávali noční můry.

Jenomže to by pod líbivou akční polevou, zdobenou stylovými hrdiny, nesměl být tisíckrát viděný a stereotypní příběh o teenagerovi, který se nejprve vyhýbá odpovědnosti, ale postupem času pochopí, kde se nachází jeho místo a co se od něj očekává. Tuna klišé, sem tam nějaké to morální ponaučení, prostě to, co vidíte v devíti animovaných filmech z deseti.

Animovaných snímků přijde rok co rok do kin poměrně slušný počet, a tenhle se mezi nimi velmi snadno ztratí. Není špatně natočený, ale postrádá něco, co by vyzvedlo z houfů jemu podobných na výsluní. Neurazí, pobaví a pokud na něj zajdete, zřejmě nebudete odcházet zklamaní. Nicméně, za pár hodin ho pravděpodobně kompletně vypustíte z hlavy.

Na úplný závěr ještě upozornění – snímek jde do našich kin samozřejmě v dabované verzi. Ta si drží současného standardu, i když například v případě Santy by v tomhle případě vůbec neškodila trocha východního přízvuku. To, že kvůli tomu přijdeme mj. o hlasy pánů Jackmana a Lawa je sice věc smutná, ale to už patří trochu jinam…

Hodnocení: 60%

Režie: Peter Ramsey
V českém znění: Matouš Ruml, Zdeněk Maryška, Michal Dlouhý, Aleš Procházka, Jitka Ježková
USA, 2012, 90 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *