Kick-Ass 2 – Akční a zábavná komiksovka skloubená s tématem dospívání a hledání identity – recenze

CZ Premiéra: 22.8.2013

Snímek Kick-Ass 2 navazuje na tři roky starý první díl, ve kterém se představil samozvaný kostýmovaný superhrdina Kick-Ass/Nářez, občanským jménem Dave Lizewski (Aaron Taylor-Johnson). (Ano, bohužel. Přezdívky postav skrývajících se pod komiksovými převleky jsou ulítlé i v originále, ale český překlad je obvykle trapně šťavnatější.) On i Hit-Girl/Zabijačka (Chloë Grace Moretz), v civilu Mindy Macready, se po smrti dívčina otce vzdali kariéry superhrdinů a snaží se zapadnout do běžného života středoškoláků. Kick-Ass však příliš touží pomáhat a chránit. Kolem sebe navíc vidí spoustu lidí, kteří se jím a jeho odvahou inspirovali a vyrážejí v převlecích do ulic. Dave si v tom přeje taky pokračovat, chce však k sobě parťáka. Jeho radost je proto obrovská, když se dostane do celé organizované skupiny motivovaných a neohrožených lidí, kteří po večerech čistí město od zločinců.

 Film Title: Kick-Ass 2

Partu Justice Forever/Věčná spravedlnost vede Colonel Stars and Stripes/Plukovník Pravdoláska, kterého ztvárnil Jim Carrey. Ten je v upravené ojizvené tváři, se zvětšeným nosem a obličejovou maskou k nepoznání. Jeho výkon je střízlivý, postrádá pitvoření, ale chybí mu vůdcovské charizma. Se svým nerozlučným parťákem, německým ovčákem, však představuje drsný a nekompromisní článek skupiny, již jinak tvoří obyčejní lidé, kteří s sebou přinášejí rodinná traumata (znásilněná a zavražděná sestra či pohřešovaný syn), které je podnítilo k boji proti špatnostem. Křehké postavičky získávají díky převlekům na síle i odvaze. Akce, do kterých se pouštějí, odpovídají jejich možnostem. Jsou proto divácky uvěřitelné i napínavé, aniž by působily trapně amatérsky.

 h

Hit-Girl vstupuje do snímku jako záškolačka, která se celé dny připravuje ve speciálně vybavené tréninkové místnosti. Tu zdobí velkoplošný portrét jejího zesnulého otce (rozesmátý Nicolas Cage), který se celým filmem vznáší jako nostalgická vzpomínka i nedostižný vzor. Mindin pěstoun, policejní detektiv Marcus, jí však kariéru mstitelky kategoricky zakáže. Přeje si, aby dívka představovala obyčejnou středoškolačku. Dohodí jí proto trojici starších spolužaček, které reprezentují typické středoproudé husy – balí kluky, rozplývají se nad popkulturními idoly, zajímají se o módu či make-up a jejich vysněnou rolí je kolektivem obdivovaná roztleskávačka. Zkrátka model, do kterého Hit-Girl zrovna nezapadá. Po nějakou dobu se Mindy snaží být sama sebou (tedy obyčejnou dívkou), než pochopí, že její správnou a dobře padnoucí identitou je právě kostýmem zahalená superhrdinka. Patnáctiletá dívka, která neměla typické dětství, se tak vyhýbá i většinou nastavenému modelu běžného teenagera. Nečekaně pociťuje jistou přitažlivost k opačnému pohlaví, ale randění či rozvíjení vztahů nečekejte. V několika záběrech aspoň spatříme topless nasvaleného Davea či upravenou Mindy, dospívající v krásnou ženu, takže krásu mladých pružných těl v malých dávkách dostaneme.

 ka2

Hledání Mindiny „pravé“ identity probíhá paralelně s blížícím se soubojem Justice Forever s Toxic Mega Cunts/Toxické megakundy. Ty formuje nepříčetný Chris D´Amico alias The Motherfucker/Čurák prahnoucí po pomstě. Za velké peníze buduje tým ultrazáporňáků složený z archetypálních postaviček, mezi kterými vyniká Mother Russia/Matka Rus (ukrajinská kulturistka Olga Kurkulina). Vysoká blonďatá muskulatura navlečená do rudých bikin disponuje nekompromisní ničivou silou a v závěrečném souboji se utká s Hit-Girl. Na rozdíl od dospěláků, kteří jsou najati jako stroje na likvidování (Toxic Mega Cunts) nebo usilují o dobro (Justice Forever), procházejí všechny tři hlavní teenagerské postavy procesem sebeurčování. Dave, Mindy i Chris jsou nesví ve svých civilních podobách, až násilná kostýmovaná identita přináší uspokojení a dostatečnou seberealizaci. Téma dospívání je proto spjato především s utvářením vlastní osobnosti.

 kick-ass-2-image08

Adaptace komiksu, kde mohutně stříká krev a hemží se to brutalitou, je ve filmové podobě decentnější. Stejně jako v prvním filmovém zpracování se ale dočkáme několika nečekaných a o to více šokujících projevů krutého násilí. Akční scény se obejdou bez velkých triků či efektních zbraní, dominují kontaktní fyzické souboje. Film je dostatečně dynamický. Žánrové nálepky akční i komedie fungují dobře a vyváženě. Vtipných hlášek, akce i napětí je dost, takže nudit se nezačnete. Celek filmu je přitom směsicí komiky, akce, odkazů na populární kulturu a přitom tematizuje dospívání spojené s hledáním identity i genderovými otázkami, otevírá kategorie pomsty i spravedlnosti, dobra a zla. Pestrý a zábavný snímek pro široké publikum. Nic víc, nic míň.

Hodnoceni: 80%

Režie: Jeff Wadlow
Hraji: Aaron Taylor-Johnson, Chloë Grace Moretz, Christopher Mintz-Plasse, Morris Chestnut, Clark Duke, Jim Carrey, John Leguizamo, Lindy Booth, Lyndsy Fonseca, Donald Faison, Yancy Butler, Lee Asquith-Coe, Ella Purnell, Steven Mackintosh, Augustus Prew, Robert Emms, Daniel Kaluuya, Garrett M. Brown, Andy Nyman, Enzo Cilenti, Iain Glen
USA / Velká Británie, 2013, 113 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *