Justin: Jak se stát rytířem (Justin y la espada del valor) – Neoriginální imitace – recenze

4 1 hodnocení

CZ Premiéra: 12.9.2013

CSFD IMDb WWW US Recenze

Po celkem zábavných Neuvěřitelných dobrodružstvích Tada Stonese přichází do našich kin další španělský animovaný filmeček, tentokrát v produkci Antonia Banderase. Odehrává se ve středověku a není na něm moc španělského – spíš se snaží imitovat hollywoodské animáky a nedělá to moc dobře.

justin1

Justin žije se svým otcem zákonodárcem a měl by jít studovat práva, ale tajně sní stát se po vzoru svého dědečka udatným rytířem. Problém je v tom, že jedním ze zákonů, které jeho otec v království zavedl, je nařízení, které všechny rytíře ze země vyhnalo a udělalo z nich psance. To ale Justinovi nebrání vydat se na výpravu za ztraceným dědečkovým mečem a za chrámem v horách, kde by mu trojice mnichů měla pomoci projít tvrdým výcvikem a udělat z něj reka bez bázně a hany.

Plus nějaké obvyklé vedlejší postavičky, jako je Justinova moudrá babička, střelený kouzelník s rozdvojenou osobností (který neumí kouzlit), záporák prahnoucí po moci a pomstě (kterého bude muset hlavní hrdina nakonec porazit, aby zachránil království), dívka Talia, do které se Justin zamiluje a další.

Animace samozřejmě nedosahuje kvality současné americké produkce, takže pohyby postav či jejich mimika nejsou zcela přirozené, nebo např. vousy a vlasy nevypadají zdaleka tak dobře jako vousy a vlasy v posledních pixarovkách a disneyovkách. I přes značnou stylizaci je ale film animován celkem hezky. Akorát mi připadalo, že přinejmenším Justin a Talia vypadají mnohem mladší, než kolik jim ve skutečnosti je (takže jsem se divil, proč by měl dvanáctiletý kluk studovat práva a někomu se dvořit a až pak mi došlo, že mu má být asi okolo sedmnácti).

justin2

Příběh je ale bohužel zcela plytký, omletý a mnohokrát viděný. Navíc občas i nesmyslný. Stojí na tom, že Justinův otec oficiálně zakázal rytíře, protože nějaký jiný rytíř zabil zas jeho otce. Pokud jsem to ale správně pochopil, tak ten zákon byl vydán ještě v době, kdy jeho otec žil a byl zabit právě v návaznosti na vydání onoho spisu (což výslednou situaci a její důsledky výrazně komplikuje, ale ve filmu se to nijak neřeší). Argumenty typu: „Vždyť je to film pro děti, tak to přece nemusí dávat úplně smysl“ v tomto případě neberu jako možnou omluvu. Nebo značná část děje je věnována tomu, že Justin podstupuje náročný výcvik, aby se naučil mrštnosti, obratnosti a šermování. Když se na konci postaví proti extrémní přesile armády zabijáků, tak mu v boji pomáhá zmíněná dívka Thalia, která do té doby dělala servírku v hospodě. To, že bojuje minimálně stejně dobře jako on, je odbyto vysvětlením, že má pět bratrů, tak je jen logické, že se umí prát.

Drtivá většina humoru je založená na tom, že někdo někam spadne, nebo se praští. Jiné vtipy jsou většinou na sto honů předvídatelné, případně okoukané odjinud. To se týká občasných citací hlášek z jiných filmů („Tohle že je klacek? Tohle je klacek!“) nebo nápadů vyloženě obšlehnutých (koně, který se chová jako pes, jsem už viděl lépe v Na vlásku). Pro dospělého diváka film příliš pobavení neskýtá (vlastně mě bavil jenom krokodýl namaskovaný za draka a gay poskok hlavního záporáka) a je to spíš o tom, jít na to do kina s dítětem, odsedět si to tam a nějak to přežít. Ovšem vzhledem ke značné konkurenci animovaných filmů bych raději doporučil poohlédnout se někde jinde.

Navíc mě ještě dost iritoval český dabing, který dělal mnohé seriózní dialogy téměř nesnesitelnými. Což není chyba tvůrců a dětem to bude jedno, ale pokud jste na tohle hákliví, odečtěte si ještě deset procent.

 

Hodnoceni: 40%

Režie: Manuel Sicilia
Scénář: Manuel Sicilia, Matthew Jacobs
Hudba: Ilan Eshkeri
Hraji: Freddie Highmore, Saoirse Ronan, Antonio Banderas, Mark Strong, Olivia Williams, Charles Dance, Julie Walters, Alfred Molina, Rupert Everett, James Cosmo, Tamsin Egerton, Barry Humphries, David Walliams, Michael Culkin
Španělsko, 2013, 90 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *