Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (Hansel and Gretel: Witch Hunters) – Klasická pohádka nabrala otáčky – recenze

CZ Premiéra: 28.2.2013

Jeníčka s Mařenkou zanechají rodiče v noci v lese. Obě děti najdou perníkovou chaloupku, načež jsou uvězněné zlou čarodějnicí. Naštěstí se jim podaří ji hodit do její vlastní pece. Tam, kde klasická pohádka šťastně končí, naopak teprve začíná akční podívaná norského režiséra Tommyho Wirkoly, zodpovědného např. za hororovou komedii Mrtvý sníh (taková krvavá legrácka se zombie nacisty, doporučuji). Z obou sourozenců se stanou hvězdy a známí lovci čarodějnic, kteří si během několika let vypracují takovou pověst, že jakmile se v nějaké vesnici začnou ztrácet děti, tamní starosta hned ví, koho zavolat na pomoc.

jeníček 1

Celé je to samozřejmě neuvěřitelně stupidní a zápletka o nutnosti zabít hromadu čarodějnic a přerušit jakýsi tajemný obřad (kterým chtějí čarodějnice čehosi docílit, ale i kdyby se jim to náhodou povedlo, tak by si tím nijak nepomohly) drží pohromadě méně než malomocný s epilepsií. Očividná demence je však v tomto případě záměrná, neboť když natáčíte film o tom, jak Jeníček a Mařenka kosí čarodějnice rotačním kulometem a kuší s otočnou hlavní, tak nemůžete usilovat o inteligentní scénář. Hlavním účelem tohoto filmu je bavit, a to naštěstí jakžtakž funguje.

Jakmile se totiž na scéně likvidují ježibaby, je o zábavu postaráno. Veškeré souboje s nimi jsou ale bohužel jen fyzického rázu, protože na ústřední duo hrdinů z jistého důvodu nefungují jejich kouzla. Akční sekvence jsou zabírány často z detailu a se značným množstvím střihů, až je to mnohdy nepřehledné. 3D není špatné, ale v nočních a tmavých scénách, kterých je ve filmu drtivá většina, je k ničemu (nejlepší jsou úvodní titulky). Nicméně čarodějnice nejsou na plátně neustále, a jakmile dojde na seriózní dialogy (resp. na pokusy o ně), tak to nefunguje ani trochu a povídavé pasáže spíš nudí.

Z hlubin těžkého průměru naštěstí vytahuje tento snímek několik wtf bizarností. Namátkou:

  • Hlavní hrdinové na sebe neustále pokřikují „Jeníčku“, „Mařenko“ a i vedlejší postavy je tak oslovují.
  • Tvůrci rozjeli dvě romantické zápletky: Jeníček + půvabná vesničanka, Mařenka + ošklivý lesní troll s melancholickýma očima. Hádejte, kterou z nich dotáhli do konce.
  • Jméno toho trolla vám neprozradím, ale jde o nejlepší vtip z celého filmu.
  • Jeníček má cukrovku (od té doby, co ho ježibaba předávkovala perníkem) a musí si píchat inzulinové injekce.
  • A tak dále.

V celkovém výčtu těch bizarních jednotlivostí a hlášek zas ale není tolik, aby se dal potenciál tak ujetého námětu považovat za dostatečně vytěžený. Skoro jsem litoval, že to není ještě ujetější a ještě více nepřístupné (film je u nás už od 12 let, čemuž se divím), že násilí není explicitnější, že scénář neobsahuje vulgarismy a že tam ten troll nepobíhá nahý s půlmetrovým penisem s touhou Mařenku znásilnit.

Na herecké výkony zapomeňte. Jeremy Renner má jeden a ten samý výraz, Gemma Arterton nemá žádný jiný úkol než tvářit se sexy a Peter Stormare je na plátně sotva pět minut. Thomas Mann hraje outsidera jako vždycky.

Zpracováním i námětem Jeníček a Mařenka velmi připomínají Abrahama Lincolna: Lovce upírů. Ten byl sice v mnoha ohledech o něco lepší, nicméně pokud se vám líbil, tak zde jste ve správných vodách.

 

Hodnocení: 60%

Režie: Tommy Wirkola
Hraji: Gemma Arterton, Jeremy Renner, Famke Janssen, Peter Stormare, Ingrid Bolsø Berdal, Zoë Bell, Derek Mears, Thomas Mann, Pihla Viitala, Joanna Kulig, Robin Atkin Downes, Rainer Bock, Bjørn Sundquist, Thomas Scharff, Sebastian Hülk, Vegar Hoel, Stig Frode Henriksen
USA / Německo, 2013, 83 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *