Iron Man 3 – Návrat do osmdesátých let

4 1 hodnocení

CZ Premiéra: 2.5. 2013

Má cenu psát na začátek recenze popis děje? Zrovna u Iron mana 3 asi ne. Jednak je to třetí díl, takže nově příchozí by byli spíš zmatení a fanoušci by zase byli naštvaní. Ukázky totiž prozrazují jen prvních pár minut filmu (velmi pozitivní změna, snad všechny marvelovky, s výjimkou Avengers prozradili v upoutávkách úplně všechno).

Iron-Man-3

Iron man 3 to měl z hlediska příběhu od začátku dost těžké. Jednak musí pokračovat v linii, kterou nastavily první dva díly – tedy spíš „realistické“, jednoduché, konverzační komiksové příběhy s minimem akce a Avengers – tedy ještě jednodušší, ale zato veleakční a nadpřirozené. Moc to nejde dohromady. Shane Black (režie, kdysi scénáře ke Smrtonosným zbraním a Poslednímu skautovi) se s tím rve se ctí, ale vyhrát prostě nemůže. Na jednu stranu se snaží o realističtější, zemitější pojetí (Tony Stark sám v zapadlém městečku) a zároveň do něj nacpat velkou akci s desítkami robotů. Podobný problém byl i u Avengers, ale tam to šalamounsky vyřešili tím, že neměli žádný děj. Iron man 3 děje na tři filmy a do konce dotáhne jen málo věcí.

Jenže nic z toho moc nevadí, protože Iron Man 3 je prostě super.  Je s přehledem nejvtipnější z celé trilogie. Ale úplně jinak, než v předchozích filmech. Odkaz Shane Blacka a právě Smrtonosné zbraně (finální bitka Tonyho Starka a hlavního záporáka) z filmu solidně prosakuje. Pořád je to sice Marvel, takže žádné extrabuřty čekat nemůžete, ale je to rozhodně hrozně fajn osvěžení. Tam, kde byl Tony frajer hláškující, je teď spíš sebeironický.

iron3

Má taky nejvíc akce. Závěrečná bitka je taková zmenšenina té z Avengers. A má taky i nejvíc děje. Přestože jsem ho o pár odstavců výš kritizoval, ve výsledku to moc nevadí, pořád jde o komiksový blockbuster, který stojí na trochu jiných věcech. Krásně se inspiruje třeba v osmdesátých letech,– únos prezidenta, závěrečná akční scéna s pořádnou likvidací záporáka jak vystřižená ze Smrtonosné zbraně. Ale i tím, že má koule – to, co se stane s Mandarinem, spoustu fanoušků předlohy naštve, ale ostatní si to bez problémů užijí. Stejně tak konec, který je opravdu velmi, velmi odvážný a jestli se tímhle směrem bude ubíhat celá Fáze 2, máme se na co těšit.

Iron Man 3 není tak nahláškovaný jako Poslední skaut, ale rozhodně ani tak blbý a nudný jako Iron Man 2. Je zhruba na úrovni prvního dílu, ale z úplně jiných důvodů. Jestli máte rádi hláškovací humor, dobrou, ale trikovou akci a děj z doby před dvaceti lety, s návštěvou kina neváhejte.

Po přečtení recenze máte asi v hlavě guláš. Budete ho mít i po zhlédnutí filmu, když se ho budete pokoušet trochu rozebrat. Kašlete na to. Běžte do kina, je to super.

P.S.: 3D bývá většinou úplně zbytečné, tady postoupili na nový level a ze 3D mě solidně bolely oči. Ale když jsem se o tom bavil s kolegy, měl jsem podobný problém jen já.

Hodnocení: 80%

Režie: Shane Black
Hraji: Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Ben Kingsley, Paul Bettany, Rebecca Hall, Guy Pearce, James Badge Dale, Jon Favreau, Cobie Smulders, Stan Lee, Stephanie Szostak, Yvonne Zima, Justin Wheelon, Bridger Zadina, Fan Bingbing, Ty Simpkins
USA / Čína, 2013, 129 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *