Halloween 2 – Recenze

Hodnoťte film

CZ premiéra: 29. 10. 2009

halloween1První Halloween nabídl docela zajímavou sondu do myšlení sériového vraha a skončil, s přimhouřením očí, uzavřeně. Hlavní antihrdina inkasoval kulku z velkorážního revolveru a mohl se těšit na zasloužený odpočinek šest stop pod zemí. Jenže osmdesát miliónů, které film vydělal, představovalo příliš velké lákadlo, a nyní, o dva roky později, nám do kin kráčí druhý díl. Režisérskou sesli opět obsadil Rob Zombie, a do boje povolal téměř identickou sestavu herců jako v předchozím díle.

Proti režisérovi samotnému i jeho filmům můžete mít výhrady – ale ať si o jeho tvorbě myslíte cokoliv, originalitu mu upřít nemůžete. Stejně jako ve svých předchozích projektech se i nyní snažil o překročení vytyčených hranic žánru. Druhý Halloween je sice slasher se zaběhnutým schématem, ale s velkým důrazem na atmosféru a realističnost. Zapomeňte na vtipně vynalézavá úmrtí i ujeté hlášky hlavních hrdinů. Místo toho vás čeká skutečná noční můra, v níž vévodí obrovský, démonicky Michael se svým dlouhým nožem. Ve všech dílech původní série (započaté Johnem Carpenterem) vystupoval sice jako psychopatický vrah, ale pořád ještě člověk. Zombie tuhle škatulku rozmetal na kusy a stvořil skutečné vraždící monstrum, ze něhož jde na plátně hrůza a které určitě nebude chtít potkat v potemnělém parku.

halloween2Temná, depresivní atmosféra patří k hlavním devízám filmu. Mlčenlivý Michael kráčí za svým cílem, brutálním způsobem zabíjí téměř každého, na koho narazí a nevynechá jedinou příležitost, jak diváka přesvědčit o zvrácenosti své duše. Celým snímek navíc prochází snaha navodit dojem, že se nejedná o filmovou postavu, ale o skutečného, žijícího sériového vraha. Filmový Michael svou děsivostí strká do kapsy jakéhokoliv žánrového konkurenta. Jenomže touhle snahou o realističnost si zároveň režisér pod sebou nebezpečně nařízl větev.

Pokud totiž na plátně vystupuje Michael osobně, nabízí film celou řadu silných scén. Snaha o realitu zbavenou nadsázky však umrtvila prakticky všechno ostatní. Vedle řemeslně perfektně zvládnutých okamžiků se tu vyskytují i scény, které jsou zbytečně rozvleklé, a po chvíli začínají diváka nudit. Film kvůli tomu působí o dost delší, než ve skutečnosti je.

Kromě Michaela se oživení dočkali ještě další dvě postavy, zabité v prvním díle. Režisér dle svých zásad obsadil svou manželku, představující matku hlavního antihrdiny. Pokud se domníváte, že se s ní setkáte pouze ve vzpomínkových scénách, čeká vás překvapení. Sheri Moon Zombie prochází v roli přízraku celým snímkem, zjevuje se svému synovi, vytyčuje mu cestu a dodává celému příběhu místy až mystický nádech. Zkrátka výborné využití už mrtvé postavy.

halloween3Totéž se nedá říct o další znovuvzkříšené postavě, doktoru Loomisovi. Ano, čtete správně. Loomis, který nad vší pochybnost zemřel v závěru prvního dílu Michaelovou rukou, přežil svá zranění a vyléčil se. Postava prodělala velký posun v charakteru, z celkem sympatického chlapíka se stala nefalšovaná svině, toužící na Michaelově příběhu vydělat co nejvíc peněz, bez ohledu na následky. Pro sebe si ukradl celou jednu dějovou linii, která působí naprosto zbytečně, téměř nesouvisí s hlavním příběhem a náleží jí titul nejhorších pasáží filmu. Pana McDowella mám jako herce opravdu rád, ale tenhle film by se bez něj obešel a jeho opětovné obsazení dost dobře nechápu.

Nyní se hodí malé zamyšlení ohledně případného pokračování. Druhý díl stejně jako ten první končí víceméně uzavřeně, ovšem dvířka zůstala pootevřená. Případný další film má rozhodně z čeho čerpat, a záleží pravděpodobně jen na zisku, jakého Halloween 2 dosáhne. Jedno však můžeme říct jistě – Rob Zombie už další film o Michaelovi režírovat nebude.

Celkově se jedná o kvalitní slasher, dobrou ukázku režisérových schopností, který původní sérii zpracovává z úplně jiného pohledu. Na škodu jsou tu jenom výše popsané nezáživné pasáže, který snímek bohužel táhnou dolů. Rob Zombie má osobitý styl a mám takový pocit, že pro remake cizích snímků je jeho talentu škoda. Proto jsem rád, že dal Michaelovi vale a chystá se opět pustit do svých vlastních, původních filmů.

60%

Režie: Rob Zombie
Hrají:
Tyler Mane, Scout Taylor-Compton, Malcolm McDowell, Brad Douriff, Sheri Moon Zombie, Danielle Harris, Brea Grant
USA, 2009, 101 minut

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *