Gulliverovy cesty (Gulliver’s Travels) – Ohavnost pro děti (Recenze)

Hodnoťte film

CZ Premiéra: 20.1. 2011

Lemuel Gulliver (Jack Black) je asi pětatřicetileté dítě, které pracuje v podatelně. Je nesmělý, nevěří si a je beznadějně zamilovaný do redaktorky Darcy Silvermanové (už ne nejmladší Amanda Peet). Napovídá jí, že píše reportáže, a jednu jí přinese na ukázku. Jenže jí nepsal on, ale sestavil z různých kradených článků (takže úplně stejně jako většina studentů, podle míry cynizmu nejvtipnější scéna filmu). Gulliver je tedy vyslán, aby napsal článek z cesty po Bermudském trojúhelníku. Tam ho potká obří vodní sloup a přenese ho do země liliputů. Dobrodružství může začít.


Kde začít? S klady, ať to máme hned hotové. Nejlepší na filmu jsou dvě věci. V jedné scéně donutí Gulliver malé liliputánce, aby postavili repliku Manhattanu posázenou plakáty. Tak některé z nich jsou vtipné.

Druhá potěšitelná věc je, kromě toho, že film skončí, jak si Gulliver nechá postavit dům a divadlo. Na plátně je to stejně nudné, jako na monitoru, jenže celý snímek je tak zoufale špatný, že i takhle jednoduché scény vyznívají neobyčejně vtipně.


Tak a teď to špatné. 3D je zbytečné. Scénář byl napsán pro děti do šesti let, ideálně s menší retardací. Herci naštěstí hrají jako v divadle pro školní družinu, rodinné filmy ale nabízejí i něco po dospělé diváky. Gullvierovy cesty nenabízí nic.

Aby nedošlo k mýlce: to, že nezmiňuji nic dalšího, neznamená to, že všechno ostatní je v pořádku. Ne. Celé Gulliverovy cesty jsou konzistentně špatné. Od úvodu po závěr, od kamery po režii.


A teď průsery. Závěrečné muzikálové číslo je zlo. Ne zábavné zlo, ale skutečně odporné zlo, jehož vzpomínku smaže jen velké množství alkoholu. Nemám nic proti úpravám adaptace pro dobro filmu. Jenže distributoři se snaží diváky přesvědčit, že Gulliverovy cesty Jonathana Swifta jsou pohádka. Před samotným filmem bude promítán krátký film se Scratchem z Doby ledové, ve kterém roztočí zemské jádro takovou rychlostí, až popraskají kontinenty. Zhruba takovou rychlostí rotuje v hrobě autor předlohy.

Jednoduše by se daly Gulliverovy cesty popsat jako zbytečný rozpočet z Božského Evana s labilitou Garfielda 3D. Nic z čeho se normálnímu divákovi dělá dobře.

Hodnocení: 20%

Režie: Rob Letterman
Hrají: Jack Black, Emily Blunt, Jason Segel, Amanda Peet, Billy Connolly, Catherine Tate, Chris O’Dowd, James Corden
USA, 2010, 87 minut

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *