Expendables: Postradatelní 2 (The Expendables 2) – Akční nářez roku – recenze

Hodnoťte film

CZ Premiéra: 6.9.2012

Expendables 2 vtrhli do našich kin opravdu s vervou – hned úvodní akce dává tušit, že na akční trhák roku (do konce prosince nás už nic akčnějšího pravděpodobně nečeká) se vyplatilo počkat. Sylvester Stallone alias Barney Ross vede záchrannou misi v pancéřovaných terénních vozech s beranidly s nápisem „knock knock“ a s kulomety na střechách. Dvě rukojmí, padesát mrtvých na straně nepřítele. Mrtvé jsem přestal počítat deset sekund po začátku.

Tato našlapaná akční jízda ovšem nemá nic společného se zbytkem děje, kdy se objeví na scéně Bruce Willis s pohádkou o tom, jak mu Sly dluží pět milionů, a že si budou kvit, když pro něj vyloupí trezor z havarovaného letadla někde na Sibiři a přinese mu jeho obsah. Stallone tudíž startuje svůj dream team (Statham, Jet Li, Lundgren, Couture, Terry Crews, Liam Hemsworth (nováček v týmu) a Yu Nan (Willisem doporučená expertka na sejfy) + Willis (ke konci) + Schwarzenegger (chvílemi) + Chuck Norris (decentně). V trezoru najdou plány k dolu, do kterého Rusové schovali pět tun radioaktivního materiálu vhodného na výrobu atomovek, a tuto klíčovou mapičku jim hned vzápětí vyfoukne zlý Jean-Claude Van Damme, který navíc zabije jednoho z jejich týmu. Zbytek je technicky vzato revenge film a přetahovačka o mapičku a macho soutěž v tom, kdo toho víc vystřílí.

Pár důvodů, proč film vidět:

1)      Obsazení je ještě působivější než v jedničce.

2)      Film je poctivé R-ko, takže krev stříká, hlavy jsou ustřelovány a končetiny utrhávány.

3)      Většina zúčastněných cedí hlášky o sto sedm.

4)      Většina si i vyměňuje hlášky z jiných filmů mezi sebou, takže když Willis řekne Arnoldovi „I´ll be back!“, tak ten mu logicky odpoví „Yippee ki-yay!“ a tak podobně.

5)      Chuck Norris je Deus ex machina jako prase a řekne vtip o Chucku Norrisovi.

6)      Režijní štafetu přebral po Stalloneovi Simon West (Con Air, Lara Croft – Tomb Raider), který je lepší režisér a dvojka Expendables je opravdu lépe natočená, než jednička. Zásadní změna stylu (např. vizuálního) se ale nekoná, film ze všeho nejvíc připomíná právě jedničku Expendables nebo třeba čtvrtého Ramba.

7)      Některé akční scény z tohoto filmu by se měly řadit do zlatého fondu akčního žánru. Jsou vynalézavé a přehledné.

8)      Stallone vs. Van Damme.

9)      Chuck Norris vs. Everybody.

10)  Rest in peaces!

Důvody, proč film nevidět:

1)      Jsem ignorant.

2)      Při pohledu na krev masivně zvracím.

3)      Je mi 90 a trpím epilepsií.

Akční legendy 80. let jsou zkrátka zpět a se vší parádou. Je úžasné, že se dokázaly potkat v jednom filmu a je ještě úžasnější, že ten film je dobrý. Samozřejmě, že scénář mohl být sofistikovanější, děj komplikovanější, a že někteří z herců mohli dostat ještě více prostoru. To jsou ale jen drobné detaily a mini nedostatky na jinak kompaktním a konzistentním celku.

 

Hodnocení: 90%

Režie: Simon West
Hraji: Sylvester Stallone, Jason Statham, Liam Hemsworth, Dolph Lundgren, Jean-Claude Van Damme, Jet Li, Terry Crews, Randy Couture, Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis, Chuck Norris, Scott Adkins, Nan Yu, Amanda Ooms, Novak Djokovic, Charisma Carpenter, Nikolette Noel, George Zlatarev
USA, 2012, 103 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *