Captain America: The First Avenger – Marvel se vrací (recenze)

CZ premiéra: 04.08.2011

Když dostal film do rukou Joe Johnston, vzbuzoval tento nápad Marvelu obavy. Johnston totiž nepatří mezi prvoligové režiséry. Své práci rozumí, to dokázal již mnohokrát (Jumanji, Jurský Park 3, pár epizod Mladého Indiana Jonese a z poslední doby Vlkodlak), ale nikdy nevytvořil nic výjimečného.

 Ani Captain America se možná nedostane do učebnic, ale za návštěvu kina rozhodně stojí. Vypráví o vyzáblém mrňousovi (Chris Evans), který chce pomoci své vlasti v boji proti nacistům, ale zdraví mu to nedovolí. Dokud nepotká německého lékaře, který z něj neudělá pomocí tajemného séra superhrdinu. Ale kde je superhrdina, musí být zákonitě i superpadouch (Hugo Weaving).

Kapitán není nasazen do akce hned, musí projít otravnou zkušeností (a několika filmy a muzikálovými čísly), kdy slouží jako propagandistický nástroj americké vlády. Mezitím Red Skull, velitel tajné organizace Hydra, připravuje svůj plán na získání vlády nad světem.

 Celý film je tak přestřelený, jak si podobný námět zasluhuje. Kapitán odhazuje své protivníky do několikametrových vzdáleností, ničí tanky, které mají na výšku osmkrát tolik, co on a likviduje jednu Red Skullovu základnu po druhé.

Prvním problémem je, že ze spousty akcí vidíme jen střípky (např. zničení obřího tanku). Možná by to neunesl rozpočet, nebo stopáž, ale vzít pár minut z poměrně dlouhého úvodu by se v tomto případě vyplatilo. Druhým kamenem úrazu jsou digitální efekty, které nejsou místy úplně na výši.

 Ale to všechno jsou jen drobnosti, protože Kapitán je především dobrodružný příběh s nádechem retra, na který fanoušci čekali od povedeného Světa zítřka.  Velmi dobře natočená akce je sice základ komiksového filmu, ale Marvel si od prvního Iron Mana dává záležet i na dialozích. Ty se i tentokrát povedly na jedničku, především kvůli hláškujícímu plukovníkovi v podání Tommyho Lee Jonese. Mimochodem, tak hezky vyřešenou vztahovou linii jsem ve filmu dlouho neviděl.

Přesto se nemůžu zbavit dojmu, že tenhle origin vznikl jen proto, abychom pochopili, kde se Kapitán vzal v současnosti a jak je možné, že se stal členem Avengers. Také vznik dalšího dílu je, vzhledem k ději, více než nepravděpodobný.

 Dabing se povedl, což je u marveláckého filmu snad poprvé. Nezabil žádné vtipy, poměrně slušně funguje i v dialozích a jediné, co diváka může zarazit, je dabing Němců. Tak silný německý přízvuk jsem v češtině neslyšel od Haló, haló. Při odpočítávání jsem čekal na každou číslovku s “ř” jako na nejlepší vtip. Jestli to udělali tvůrci úmyslně, musím říct, že mě si tím získali.

Nechybí ani cameo Samuela L. Jacksona. A jak je zvykem, nechybí ani potitulková sekvence. Tentokrát je to teaser na Avengers. Vidět není skoro nic, ale i tak se počkat vyplatí.

Hodnoceni: 90%

Režie: Joe Johnston
Hraji: Chris Evans, Samuel L. Jackson, Hugo Weaving, Tommy Lee Jones, Stanley Tucci, Sebastian Stan, Dominic Cooper, Hayley Atwell, Neal McDonough, Toby Jones, Anatole Taubman, Richard Armitage, Natalie Dormer, Derek Luke, JJ Feild
USA, 2011, 125 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *