Bitevní loď (Battleship) – A2, zásah (recenze)

4.5 2 hodnocení

CZ Premiéra: 19.4.2012

Hračkárna ve Vašich kinech aneb Příště natočíme kámen, nůžky, papír nebo rovnou piškvorky (ale ty už byly jako trailer v epizodě Simpsonových).

 Jednoho krásného havajského dne se americké námořnictvo chystá v obrovskému mezinárodnímu cvičení. Ale co čert nechtěl, o několik let dříve byl vyslán z Havaje přes satelit signál k Zemi podobné planetě. A něco ten signál následovalo zpátky. To něco uzavřelo tři torpédoborce uvnitř silového pole. Hra (a to doslova) o přežití lidstva právě začíná.

Předně je třeba ujasnit si jednu věc. Ano, Bitevní loď je skutečně tak tupá, jak jsme všichni čekali. Je to Den nezávislosti pro novou generaci. Bohužel však dokáže být místy až trapná, což je pocit, který jsem u Dne nezávislosti nezažil.

Máme tu klasický syžet “z nuly hrdina”, máme tu krásnou přítelkyni hlavního hrdiny, která se náhodou také zaplete do boje s mimozemšťany a máme tu Liama Neesona na palubě letadlové lodi, který čeká za silovým polem a nemůže nic dělat. Taylor Kitsch v roli hlavního floutka je dostatečně sympatický, ale zároveň plochý charakter. Což u podobného filmu nemusí vadit, naopak to spoustu věcí zjednodušuje. A kvůli charakterům na tento film lidé nepůjdou. Zajímat je bude akce, efekty a monstrózní bitvy.

 První dvě věci režisér Peter Berg servíruje vrchovatě, především v druhé polovině. Divák musí přetrpět nejen představovačku, která je napůl nudná a napůl vtipná. Pak začne boj. A od té chvíle vlastně nepřestane. Peter Berg až fetišisticky sleduje palbu z mohutných děl a kulometů a polovinu vizuálu krade Michaelu Bayovi – dokáže ho i trochu vylepšit.

Bitevní loď je neskutečně hloupý film, snad hloupější než první Transformeři, ale na druhou stranu je daleko lepší než druzí a třetí. Připočtu-li k tomu, že lidé skutečně střílí po mimozemšťanech stylem “A-2, zásah”, nemáme si jako diváci nejspíš důvod stěžovat.

P.S. Důvod, proč si stěžovat: Proč někdo podobně zbraňově-fetišistickým stylem nenatočí třeba potopení Bismarcku? To by byla podívaná!

Hodnoceni: 70%

Režie: Peter Berg
Hraji: Taylor Kitsch, Liam Neeson, Alexander Skarsgård, Tadanobu Asano, Rihanna, Tom Arnold, Brooklyn Decker, Barbara L. Southern
USA, 2012, 131 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *