Koordinaty smerti – Imperialistům Vietnam nedáme! – recenze

CSFD IMDb

Název snímku odkazuje k přezdívce, kterou američtí letci dali svým cílům na území Severního Vietnamu za vietnamské války. V průběhu tohoto konfliktu putuje americká herečka Kate zemí, aby si udělala obraz o rozsahu a jeho průběhu. Cestou se setkává s příslušníky Vietcongu, kteří bojují proti Američanům. Ve stejné době připlouvají do Vietnamu dva kamarádi, Vietnamec Phong a Rus Krutin. První z nich se sem vrací po studiích v SSSR, druhý připlouvá v rámci pomoci spřátelené zemi a jako inženýr má za úkol obnovu infrastruktury, zasaženou nepřátelskými bombardovacími letadly. Po svém příjezdu do přístavu Haiphong se stanou svědky jednoho takového náletu, během něho vidí i přesný zásah zakotveného plavidla. Protivzdušná obrana přístavu dokáže způsobit útočícím letadlům těžké ztráty, což však nijak neomezí rozsah škod.

ks_2

Phong poté ve městě potkává svou ženu, jeho malý syn však zahynul v troskách zničeného domu. Kate mezitím pokračuje ve své cestě, kde na každém kroku vidí důsledky války a zaznamenává neutuchající odhodlání, s nímž se Vietnamci brání proti technicky mnohem vyspělejším Američanům. Ti se nadále soustředí především na civilní cíle, útočí na mosty, města a podnikají nájezdy na vesnice, kde za sebou nechávají mrtvé civilisty a spálené chýše. Další jejich metodou ve vedení války je umístění min do přístavu Haiphong. K jejich odstranění se připravuje Phong, který hodlá svůj úkol, spolu s dalšími dobrovolníky, uskutečnit pomocí člunů. Navzdory ztrátám se podaří obtížnou misi splnit a přístav tak může opět sloužit svému účelu. V závěru filmu se Kate setkává s oběma dalšími hrdiny a vystoupí na podporu Severního Vietnamu. V rámci závěrečné pasáže přichází na řadu výpovědi sestřelených amerických letců a v posledních minutách zazpívá herečku písničku o hrdinném vietnamském lidu, v níž se zdůrazňuje, že i kdyby Američané zabili každého muže, ženu, dítě i slona, i nadále proti nim budu bojovat místní vegetace. Poslední záběry pak patří americkému letci, který se opuštění zničeného letadla bez odporu vzdá malému chlapci.

Obsah snímku, kombinujícího válečný film s dramatem, nabízí vcelku jasnou představu, o co v tomto případě jde. Vietnamsko-sovětská kooprodukce si dala jasný úkol. Ukázat divákovi, jak to ve Vietnamu doopravdy bylo, plus oslavit hrdinství prostých Vietnamců a ukázat počínání reakčních upírů a imperialistických hyen ze Spojených států amerických. A k tomu samozřejmě zmínit, kterak Sovětský svaz podporoval své soudruhy. K tomu máme ještě odsouzení západní agrese přímo z jejich vlastních řad, jak na konci dokáže svou písní Kate, což je vlastně herečka Jane Fonda. Propagandistické zabarvení je tu celkově natolik vysoké, že nelze nikterak odstavit a divák se ho nezbaví od první do poslední minuty. V tuto chvíli přicházejí na řadu dva přístupy. Buď se naštvat, nebo se naopak bavit tím, jak jsou Koordinaty smrti naivní a až směšně černobílé ve vykreslování jednotlivých bojujících stran.

ks_3

Nutno však přiznat, že tu a tam se některý moment tvůrcům skutečně povedl, myšleno bez ironického podtónu. Zdařile vypadá například scéna s hořící lodí při americkém útoku. Z filmu se člověk občas také dozví skutečně zajímavé informace, jako to, že nejlepší způsob likvidace námořních min spočívá v jejich přejíždění člunem s posádkou. Velmi, velmi pozoruhodné. Nicméně tu také máme věc, která z téhle laciné a ve své většině nikterak oslnivě zpracované propagandy dělá skutečně zábavný zážitek. A to podoba amerických vojáků. Ti jsou tak zlí, že by dokázali i pálit mravence lupou. V pilotních brýlích se vozí nad džunglí v helikoptérách, znečišťují Vietnam plechovkami od piva a vyvražďují pokojené vesnice. Když se na scéně objeví obézní černošský voják v rozepnuté vestě a začne střílet „gangsta“ stylem se zbraní naplocho, jde o opravdu neskutečný zážitek. Právě tento zcela nechtěný komický prvek se stará o jisté, byť poněkud cynické, zvýšení celkového hodnocení tohoto svou obskurností zajímavého filmu.

Hodnoceni: 40%

Režie: Samvel Gasparov, Suan Tian Nguyen
Scénář: Tik Ti Hoang, Aleksandr Lapshin
Kamera: Thu Dan, Sergey Filippov
Hudba: Jevgenij Krylatov
Hrají: Alexandr Galibin, Bao Viet, Yuriy Nazarov, Tatyana Lebedeva
Sovětský svaz / Vietnam, 1985, 78 min

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *